Mikroişlemci motor kontrolu hakkında

YSFORL41

Üye
arkadaşlar belkide komik bir soru olacak ama kafama takıldı.proje aldım.konu mikroişlemcilerle motor hız kontrolü.mikroişlemcilerle ilgili bilgim olmadığı için baya zorlanıyorum.hocamın bana bazı site isimleri verdi bu sitelerden birisi de phase control circuit/telefunken.Hocamın istediği dökümanı buldum ama yeni başladığım için kafamı karıştıran sorular var ve sizden yardımcı olmanızı istiyorum.bu sorulardan ilki tümleşik entegre devrelerde(Integrated control circuit) bilgisayardan program yükleyebiliyormuyuz yoksa bu devreler adı üzerinde sadece işimizi kolaylaştırmak ve daha fazla elektronik devre elemanlarını kullanmamak için üretilen elamanlar mı?ikinci sorum ise pratik uygulamada çalışabilecek motor sürücü devresinde mikroişlemci mi kullanılır yoksa mikrodenetleyici mi?mikrodenetleyicileri kullanıyorsak eğer neden mikroişlemcilerle hız kontrolü diyoruz?nasıl bir yol önerirsiniz?

Moderatör tarafında düzenlendi:
peripheral interface controller denilen pic; dilimize çevresel arabirim kontrolcüsü olarak çevrilebilir.
bu baglamda örneğin bir mikrodenetleyici pic'tir. microişlemci ise zilog 80 veya intel 386'dır.
şayet bir mikroişlemci kullanacaksanız bunun veri yollarını, ayrı bir hafıza birimini falan(ayrı ayrı entegrelerle)yapmak ve devreye koymak zorundasınız.

fakat pic içinde bunların tümü vardır. işlemci-hafıza vs. bir buluş olarak daha yenidir, kurması daha kolaydır.
hele dahili osc.kullanırsanız daha daha kolaydır. + ve - verin çalıştırın gibi...(mikroişlemciden farkı)

tabii bugün bazı yayınlarda ve bazen de dilimize artık mikrodenetleyici demek yerine mikroişlemci demek takılıyor.
yani kullanıldıgı yere göre bakmak lazım biraz da.

PWM (Pulse Width Modulation) tekniğini kullanarak DC motorlarda hız kontrol uygulaması yapabilirsin bunu yapan hazır entegrelerde var bildigim kadarıyla kolay gelsin...

arkadaşım 2. soruna cevabım mikro denetleyi kullanılır mikro işlemci hep yanlış söylenir örenğim p16f84 bir mikro denetleyicidir ve bunula kontrol yaparsın yanlış telefüstan kaynaklanıyor

ekte 25hp dc motor sürücüsünün içinde kullanılan işlemciler ile ilgili diyagramlar var pc ile online olup bu değerleri değiştirerek motorun kalkıs durus hızlanıp yavaslaması gibi bütün işlemler yapılabiliyor fakat ben yeni oldugum için daha kurcalama cesareti bulamadım merak ettiğim konu bunun içinde nasıl bir işlemci var ve nasıl kontrol ediliyor.sürücüler cok eski relıance elektric firmasının üretmiş olduğu sürücüler üzerinde herhagi bir parametrede yok referansı plc nın üzerindeki analog kartlardan alıyor üçtane sürücü aynı anda ama farklı hızlarda sürülebiliyor karmasık bir yapı!yorumlarınızı merak ediyorum iyi çalişmalar

motor kontrolü deyince aklıma ilk gelen PIC 16f88 + L293D ve 6V standart motordur. Daha ileri uygulamalar için ciddi tarasım ve projelendirme gerekir.

işte nerden baslamak gerekir projelere bakarak sadece bunu öğrenmek cok zor

arkadaşım 2. soruna cevabım mikro denetleyi kullanılır mikro işlemci hep yanlış söylenir örenğim p16f84 bir mikro denetleyicidir ve bunula kontrol yaparsın yanlış telefüstan kaynaklanıyor

ekleme yapayım :D her mikrodenetleyicinin içinde mikroişlemci vardır.

Mikroişlemci işlem birimidir. Sadece mikroişlemcilerle kontrol yapamazsın. Aslında hiçbirşey yapamayabilirsin :D

Konuyu açan arkadaş için birşey söyleyeyim. Yapacağın şey motor sürmek mi . Yoksa hız veya konum kontrolü yapmak mı? Sadee motor sürmekse motor süren mikrodenetleyicili bir devre yapmalısın. Bu konuda döküman ve örnek çokça bulabilirsin.

Konum veya hız kontrolü yapacaksan mikrodenetleyiciler hakkında araştırma yapmaya başlamadan önce kontrol üzerine araştırma yapmanda fayda. Çünkü problemin tasarım aşaması değil sadece gerçekleme aşaması mikrodenetleyicilerle ilgili.

arkadaşlar belkide komik bir soru olacak ama kafama takıldı.proje aldım.konu mikroişlemcilerle motor hız kontrolü.mikroişlemcilerle ilgili bilgim olmadığı için baya zorlanıyorum.hocamın bana bazı site isimleri verdi bu sitelerden birisi de phase control circuit/telefunken.Hocamın istediği dökümanı buldum ama yeni başladığım için kafamı karıştıran sorular var ve sizden yardımcı olmanızı istiyorum.bu sorulardan ilki tümleşik entegre devrelerde(Integrated control circuit) bilgisayardan program yükleyebiliyormuyuz yoksa bu devreler adı üzerinde sadece işimizi kolaylaştırmak ve daha fazla elektronik devre elemanlarını kullanmamak için üretilen elamanlar mı?ikinci sorum ise pratik uygulamada çalışabilecek motor sürücü devresinde mikroişlemci mi kullanılır yoksa mikrodenetleyici mi?mikrodenetleyicileri kullanıyorsak eğer neden mikroişlemcilerle hız kontrolü diyoruz?nasıl bir yol önerirsiniz?

IC entegreler arabirim devrelerinin oluşturulmasını kolaylaştırmak için kullanılır. Mikroişlemciler ise daha kolay algoritma geliştirilebildiği için tercih edilmektedir. Motorlar için sadece hız kontrolü değil tork kontrolü, konum kontrolü vs. de mevcuttur. Yapılan uygulamaya ve amaca göre isimlendirilir...

ekte 25hp dc motor sürücüsünün içinde kullanılan işlemciler ile ilgili diyagramlar var pc ile online olup bu değerleri değiştirerek motorun kalkıs durus hızlanıp yavaslaması gibi bütün işlemler yapılabiliyor fakat ben yeni oldugum için daha kurcalama cesareti bulamadım merak ettiğim konu bunun içinde nasıl bir işlemci var ve nasıl kontrol ediliyor.sürücüler cok eski relıance elektric firmasının üretmiş olduğu sürücüler üzerinde herhagi bir parametrede yok referansı plc nın üzerindeki analog kartlardan alıyor üçtane sürücü aynı anda ama farklı hızlarda sürülebiliyor karmasık bir yapı!yorumlarınızı merak ediyorum iyi çalişmalar

şemalarda kullanılan entegreler standart olmadığından şema hakkında %100 doğru bir yorum yapmak mümkün değil...

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri