Microwin de bir wordün belli bir bitine yazmak

sansal54

Üye
Merhaba,

Step 7 microwin de bir kontak yardımıyla word tipinde bir yazmacın belli bir bitine yazmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
2# dan sonra yazacağınız bitler ile sırasıyla word içerisindeki bitleri kontrol edebilirsiniz.
Kolay gelsin..

VW0 16 bitlik değil mi? Neden sadece 8 bit var? Bu şekilde de çalışır mı? En sağdaki bit sıfırıncı bit olsa gerek?

Ben bu işlemi discrete alarmı aktif etmek için kullanıcam. Örneğin, Vw100 yazmacının 0. bitine "butona basıldı" şeklinde uyarı veren bir discrete alarm atadım. Butonun bağlı olduğu I0.0 kontağı kapandığında bu alarmı aktif etmek istiyorum.

senın yapman gereken move komutunu kullanmak hangı bıtı aktıf edıcen ıse verecegın degere baglı cesıtlı sayı sıstemlerı ıle atama yapabılırsın decımal hexadecımal veya yukarıda oldugu gıbı bınary

LD M0.0
MOVB 2#101010, VB0
MOVW 2#1011001001100010, VW100
MOVD 2#11001100110011001100110011001100, VD200

evet dostum gördüğün gibi istediğin alandaki bitleri bu şekilde kontrol edebilirsin.
sağdan sola doğru sayılar bitleri temsil eder.
örneğin en üstteki 2#101010 ele alacak olursak
v0.0 off
v0.1 on
v0.2 off
v0.3 on ... ... ..
şeklinde gidecektir.
tabi bu işi yapmanın birden fazla yolu var. ancak en kolayı ve hatasız olanı bu diye düşünyorum.
Mesela trafik lambası projelerinde çok sağlıklı olur bu şekilde çalışmak..
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

arkadaşalar ben de bu move komutlarını karıştırıyorum m0.0 yardımcı röle olarak kulanıyoruz biliyorum v0.0 neyi iade eder cıkışmı girişmi ne olarak kulanıyoruz vw ne anlama geliyor uygulama olatrak vw kulandım delta dop panel okutup ama neyi ifade ediyor bilmiyorum

dostum burada bahsettiğin kavramları anlatmak için sayfalar dolusu bilgi vermek lazım ki zor iş..
Sana tavsiyem özellikle s7-200 ün sayı sistemini anlatan dökümanlar bulman. S7-200 de sayı sistemini güzelce öğrenirsen bunu her marka PLC ve HMI ünitelerinde kullanabilirsin. çünkü hepsi aynı mantık ile çalışır..

arkadaşalar ben de bu move komutlarını karıştırıyorum m0.0 yardımcı röle olarak kulanıyoruz biliyorum v0.0 neyi iade eder cıkışmı girişmi ne olarak kulanıyoruz vw ne anlama geliyor uygulama olatrak vw kulandım delta dop panel okutup ama neyi ifade ediyor bilmiyorum

m0.0 neyse onun görevini yapıyor.yani dahili röle.m0.0 dan en önemli farkı ,m0.0 ı m31.7 ye kadar adresleyebiliyorsun.v alanını ise daha çok adresleyebiliyorsun

Ewt 16bitlik o zaman bir word değerinde veri yazıcaksan 16#?? şeklinde yazabilirsin soru işaeti yerinede istenilen değer yazılır tmmı

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri