Micro c programlama

eylül ak

Üye
porta'nın sıfırıncı bitine bağlı anahtar ile ledlerin kontrolu aşağıdaki gibi olacaktır.
i) Anahtara ilk basıldığında LED_1 yanacaktır diğer bütün ledler sönük olacaktır. İkinci basıldığında LED_2, üçüncü basıldığında LED_3 yanacaktır diğer bütün ledler sönük olacaktır.
ii) Bu şekilde LED_16 yandıktan sonra tekrar anahtara basıldığında LED_1 yanakcaktır. Bu döngü sürekli devam etmelidir.

b) Şekildeki verilen devrede porta'nın birinci bitine bağlı anahtar ile ledlerin kontrolu aşağıdaki gibi olacaktır. i) Anahtara ilk basıldığında LED_16 yanacaktır diğer bütün ledler sönük olacaktır. Anahtar basılı olduğu müddetçe belli bir süre sonra LED_15 yanacak diğer ledler sönecektir. Bu şekilde LED_1 yandıktan sonra eğer hala anahtar basılı ise belli bir süre sonra tekrar LED_16 yanacaktır diğer tüm ledler sönücektir. ii) bu döngü sürekli devam etmelidir.
1606929389397.png

Arkadaşlar kodu yazmada yardımcı olabilirseniz çok sevinirim:)

Son düzenleme:
Ödev için yardım almak istiyorsanız ilk önce bize ne yaptığınızı göstermeniz gerekir.

Örneğin yukarıdaki ödevi yapmak istiyorum. Kendim yapmaya çalıştım. Kaynak kodu aşağıdaki gibidir. Ama burada takıldım. Yardım edebilir misiniz?

Sonra teknik konuların konuşulduğu ortamlarda "yardım", "yandım", "acil" gibi ünlemler kullanmak pek hoş karşılanmayabilir.

Kelimeleri büyük harfle yazmak BAĞIRMAK anlamına gelir.

Bu başlangıç olsun.
Gerisini siz halledin.
C:
while(1)
    {
        PORTD = PORTD >> 1;

__delay_ms(100);
        if(PORTD == 1)
        {
            PORTD = 0x80;
            __delay_ms(100);
        }