Metal işlemek için freze mi Router mı ?

Kendi projeleriniz için makine yapmak mantıklı mıdır ?

• Hayır, bir an önce işine bakmak için hazır satın al, borçlan !

Oy: 1 7.1%
  • Evet, maaliyet açısından o seviyedeki finansmanı sağlaman uzun sürecektir. Haddinden fazla risk !

Oy: 4 28.6%
  • Evet, yapacağım ürünler mekanik ile alakalı ise tecrübe artacaktır.

Oy: 7 50.0%
  • Hayır, bütçene uygun daha küçük makineleri satın al.

Oy: 0 0.0%
  • Hayır, zamanın bir değeri yok, eşşek çayırın yeşermesini beklesin(yonca için).

Oy: 0 0.0%
  • Fikrim yok, sınav sorusu bize verilmedi, ilgili konuya çalışmadık.

Oy: 2 14.3%

• Kullanılan toplam oy
    14

seagate

Profesyonel Üye
Alüminyum veya metal(Çok sert olmayan malzemeler) işlemek için ekonomik yol hangisidir ?
İnanın tornacılara verdiğim parayı kıskanmıyorum(git/gel , bekle bir sürü vakit kaybı)
2.5 luk bir freze mi yoksa router yapmak mı daha ekonomik ve avantajlı olur ?
Not: 1500d/dak dönen bir frezede alüminyum işlemek bence güzel sonuçlar vermeyecektir.

Bence metal için en iyisi sabit köprülü router yapmak. Tabi gövdesi etli demir veya demir profilden olmalı. Ağır bir makine olacak yani. Köprü sabit olduğu için esneme payı çok düşük olur. Sadece X ekseni ve tabla (Y yani) hareketli olur.

Frezede işleme alanı düşük olur. Ucuz alayım da CNC'ye çevireyim düşüncesi bana göre değil. Bu yüzden aşağıdaki gibi bir makine bence tam metal işlemelik.

clip+(2016-05-13+at+04.01.51).jpg

Frezede de köprü sabit ama bütçe olayı nasıl çözülecek ? Sadece motor/redüktör ve sürücüler 1500 usd tutuyor.
Ne kadar bir fiyattan bahsedebiliriz ?

Emminden borç alsan? : ) Ne bileyim bütçeyi nasıl ayarlayacağını. O senin bileceğin iş. : )

Sen köpük işlemeyeceksin ki. Metal işleyeceksin ve haliyle iyi bir makine yapacaksın. Ben metal işlemek için kendimce en iyi makineyi tarif ettim.

Demir profil alüminyumdan daha ucuz. Yani router yoluna gidip pahalı sigma profil kullanmaktansa demir profil kullanıp sabit köprülü router-freze karışımı bir makine yapmak bana göre daha mantıklı. Tabla hareketli olduğu için Y ekseninde ikinci motora da gerek kalmıyor. Tek problem kaynak gerekiyor.

Baba tarafında sağ birey kalmadı :( . Kaynak mesele değil sanırım böyle bir şey yapmak daha mantıklı, önceki işyerimde 8metre cnc vardı, galiba bazı imkanlar kaybolduktan sonra değeri anlaşılıyor.
Cevap için teşekkür ederim.

Bence metal için en iyisi sabit köprülü router yapmak. Tabi gövdesi etli demir veya demir profilden olmalı. Ağır bir makine olacak yani. Köprü sabit olduğu için esneme payı çok düşük olur. Sadece X ekseni ve tabla (Y yani) hareketli olur.

Frezede işleme alanı düşük olur. Ucuz alayım da CNC'ye çevireyim düşüncesi bana göre değil. Bu yüzden aşağıdaki gibi bir makine bence tam metal işlemelik.

clip+(2016-05-13+at+04.01.51).jpg
Makine çok güzel

metal işlemek istiyorsanız
iyi bir çizim az biraz hesap kitap..
kaynaklı gövde.... borverk işlemi.... basit bir hesapla tabla eni x tablo boyu= cm kare cm kare x0,44kg çarparsanız olması gereken ortalama ağırlığı bulursunuz.. örnek 60cm x 80cm =4800 4800x0,44 = 2112Kg makinanın spindle hariç olması gerekli olan ağırlık bu aluminyum ve metal içindir.... mdf olursa çarpan çok değişiyor..

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri