Meger kullanirken dikkat!

hicbirsey

Profesyonel Üye
Bir cok elektrik otoritesi meger turu izolasyon test cihazlarinin amaturler icin kesinlikle uygun olmadigini savunuyor...Bilincsiz veya dikkatsiz kullanim sonucu istenmeyen can ve mal kayiplarinin olabilecegini dusunuyorlar...Ekteki linkteki goruntude, bir A4 kagida kursun kalemle yol cizilerek ( kursun iletken oldugu icin,bir nevi iletkenlik saglanmis) 1000 Volt DC Gerilim altinda mikroamperler duzeyinde akimin nelere yol acabilecegi gosterilmis...guzel bir dosya paylasmak istedim...
Bu arada ben de meger cihazi ile ilgili kapsamli bir arastirma yapmaya calisiyorum...Dikkatimi ceken nokta bu cihazla ilgili , ozellikte test yontemleri ve okunan degerlerin yorumlanmasi ile ilgili derli toplu dogru duzgun bir turkce dokumana rastlamadim...Bende var diyen biri varsa paylasmasini rica ediyorum...Bir aksilik olmazsa calismami sonuclandirinca burada sizinle paylasacam...

meger yapılan ölçumler genelıkle sıstemın izalasyonu hakıda bıze bılgı verır aynı zamana da devrenın ıletkenın acık olup olmadıda beli olur(iletkenın kopup olup olmadıgı) aynı zamanda trafo sargıları ızalasyonu hakında bılı sahıbı olmak icin 60 sanıye süreile olcum yapılır 30 sanıyede 60 sanıye bır bırıne oranlanı r 30 sanıyede 30megeohm 60 sanıyede 45megaohm cıkan deger 1,5 sargıların izalasyonu ıyı 1,1 yakın ise izalasyon zayıf a.g buşigleri kısa devre edılır cıhazın bır kablosu baglanır y.g büşinler kısadevre edılıp megerın dıger kablosu baglanırölçum yapılır

ızalasyon dırenc 1v başına 1000 ohm istenir 220 v sistemde 222000 ohm ölculmesi istenır trafoda sekonder tank arası 1500-2000 Mohm İZALASYON SEVİYESİ EŞİTİR yaglı trafo katsayısı (c=1,5)carpgerilim(u=31500) bölü kareköktrafonu gücü(kva)

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri