Mamfi

Mr_YAMYAM

Profesyonel Üye
MAMFİ=Modül-Amplifier.
Yorum ve eleştirilere açıktır.
IMG_2097.JPG

IMG_2102.JPG

Genel görüntü.
IMG_2100.JPG

IMG_2099.JPG

Malzeme kalitesi ve yapım tekniği konusunda her türlü fikir beyan edilebilir.

Abim merhabalar,

Senin imalat degilmi?

Teknik veriler nedir?

Bakinca cok guzel gorunuyor. Icerigi merak ettim.
ET'li ve de kıym'ETli @serkan_48
Bu benim STK465 in geliştirilmiş son halidir.
Hatırlarsan evde sana dinletmiş olduğum amplinin belli karakteristikleri vardı.
Bir amplideki en önemli unsur olan GÜRÜLTÜ faktörünü, tekniğin en son limitlerine kadar zorlamak, çoğu araştırmacıların ortak karakteristiğidir.
Önceki tasarımımda -78db gibi bir gürültü eşiğine ulaşmış olsam da, bu değeri birkaç db daha aşağılara çekebilirmiyim umudu ile araştırma geliştirme yapmıştım.
PCB yi 1 sene kadar önce bastırmış olmama rağmen içinde bulunduğum durumdan dolayı pek uğraşmıyordum.
Geçenlerde amplim yanınca (bildiğin üzere) bende yeniden gudurukluk oluştu ve bu ar-ge yi test etmek istedim.
Tasadüf eseri hurdacılardan bulduğum bakır soğutucuları çok beğendiğim için devre kartını bu server soğutucusuna göre tasarlamıştım.
Aslında bu devreyi yapmayacaktım ama yanan STK yerine popüler olan LM3886 yı takıp teknik verilerini inceleyince doğrusu şaşkınlık içerisinde kaldım.
Çoğu kişi LM3886 yı nasıl beğeniyor doğrusu aklım almadı :)
Bu sebeple bu tasarımımı yapıp acımasızca testlerden geçirmeyi planladım.
Devreye dikkat edilirse çift taraflı PCB ile yapılmış olup, malzeme yüzeyindeki yollar esasen bir nevi SHIELD'tir yani ekranlamadır.
Ayrıca modül ampli üzerine bir sac shield te takılacaktır.
Günümüzdeki sahte üretim STK ların toleranslarını ve karakteristiklerini de ayarlayabilen özel bir besleme devresi de devre üzerinde bulunmaktadır.
Bu besleme devresi oldukça düşük gürültülü lineer bir regülatör (LM317) ile yapılmıştır.
Vakit bulunca bu modülü eski modül ile değiştirerek testlerden geçireceğim.
Tabii ki mekanik işçilikler biraz vakit alacaktır.

Evet plaketin çift taraflı olması benim de dikkatimi çekti geniş bir ekranlama şasesi görülüyor. Ayrıca işçilik de çok özenli olduğu belli.

Aslında yeni nesil entegreleri Ben de araştırmak istiyorum ama imkanlarım Şu an için el vermiyor. TDA nin bazi entegrelerini inceliyorum.

Yeni nesil entegreleri test etmeni önermiyorum.
Hepsi de baş belası.
Yeni nesil Op-Amp'larda olan her türlü bozuk karakteristikler yeni nesil entegrelerde de mevcut.
Örneğin test etmiş olduğum LM3886 entegresini tek başına kullanarak iyi bir karakteristik elde edebilmek neredeyse olanaksız.
Test neticesinde LM3886 nın oluşturduğu yüksek frekanslı osilasyonları elimine edemedim.
Çoğu amatör, duyulamayan bu osilasyonları ölçemediği için devreyi yapıp o haliyle kullanıyorlar.
LM3886 lı devreyi geliştirip bir Op-Amp ile destekleyebilirim. Ama bu sefer de başka tasarım prosedürlerini uygulamam gerekecek. Yani devre, verilerde olduğu gibi birkaç elemanla sağlıklı çalışabilir değildir.
Test etmiş olduğum yüzlerce opamlardan sonra, modern teknoloji olan Power Op-amplarla ampli yapmak ciddi bir sıkıntı.
Tamamen transistörlü tasarıma gireyim diye düşünmüştüm bir aralar.
Ancak piyasadaki son üretim transistörlerle de bu iş pek iç açıcı değil gibi görünüyor.
Elimde Fi tarihinden kalma orijinal transistörler bulunmaktadır. Ancak sadece bir prototip yapabilirim.

Evet malesef Turkiyeye son yillarda giren yari iletken parcalar cok sikinti. Calisiyor tam degerlerinde calismiyor yada calissa bile uzun omurlu olmuyor. Bazi parcalar takar takmaz calismiyor.

Güvenilir firmalardan alsak birim fiyatlar cok yuksek. Yada biz dusuk fiyatlari kaniksamisiz yuksek fiyatlari gorunce yadimsiyoruz.

Lm3886 ile calismalarinizi takip ettim. Ortaya bir urun cikarttiniz.

Benim aklimdan gecen lm degilde tda nin entegrelerini arastirmak.

Asagidaki entegre sadece bir ornek. Bu ve benzeri bir cok entegreleri mevcut bu serinin. Datasheetlerine bakip guzel bir ampli yapilabilirmi diye dusunuyorum.

Bu belki lm yada tda olmaz baska bir entegre olur. Aslinda sizinde dediginiz gibi transistorlu bir ampli dusunulebilir ama bu entegre ampliden kati kati emek ve maliyet demek. Daha zor bir dizayn olacaktir.

images (1).jpeg

Esasen araştırma bilimsel olur da kesin bir netice alınırsa, iyi bir öneri teşkil edebilir.
Yani piyasadaki kötü ürünlerden ziyade senin tesadüfen test ettiğin bir ürün orijinal olmasa da iyi performanslı çalışıyor olabilir.
Bu durumda kötü ürünlerle uğraşmak yerine senin ortaya sunacağın ürün önerisi daha akla yatkın olacaktır.
Senin entegreyi inceledim. :)
https://www.st.com/resource/en/datasheet/tda7388.pdf
Bu koşullarda sendeki BLAUPUNKT MİCRONİC ile yarışabilmesi pek mümkün görünmüyor.
tda.png

Son düzenleme:
Tekrar merhabalar sayın abim.

Bu entegre sadece bir ornekti. Benzer urunler çoğaltılabilir. Biraz micronic a60 in ampli katin inceledim. Yapilamaz degil ama sanken in orjinal transistorleri kullanilmis. Sanken bulmak zor ama benzer transistorlerle benzer karekteristikte ampli yapilabilir mi?

Screenshot_20200731-184239.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri