Malzeme Değeri Yardım

alien876

Üye
Arkadaşlar herkese kolay gelsin resimdeki malzemenin pcb üzerindeki koduna bakılırsa varistör ama voltajının kaç olduğunu bulamadım tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olabilirmi

ikici bir sorum daha olacak 110v dc girişli 15v dc 150w çıkışlı smps devresi var devre çıkışı boştayken voltaj normal trafoda aşırı çızırtı var çıkış boştayken çalıştırıp sonra yükü bağladığımda sıkıntı yok çalışyor çıkış voltajıda 15v veriyor fakat giriş çıkış bağlıyken açmaya çalıştığımda şalteri tutmuyor yükteyken trafodan nerdeyse ses gelmiyor ama boştayken sesini 1metre öteden duyabiliyorsunuz sorun nerden olabilir giriş çıkış kondansatörlerini ölçtüm değerleri normal sayılır geri beslemeyi kontrol ettim herhalde geriye trafo kalıyor değerli yorumlarınızı bekliyorum.(aynı kartın yedeği ile denedim sorun yok)

Ekli dosyalar

• varistor.jpeg
    varistor.jpeg
    177.7 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
N kodu nedir peki? Varistor degil varikap diyot muhtemele yoktur da bir ihtimal sokup kodu var mi bakin, semada baska cozum yok sanirim. Trafo sargilaribdak gevseklik bu ziriltilara sebep olur recine veya japon yapistirici cozum olabilir. Kolay gelsin.

N kodu nedir peki? Varistor degil varikap diyot muhtemele yoktur da bir ihtimal sokup kodu var mi bakin, semada baska cozum yok sanirim. Trafo sargilaribdak gevseklik bu ziriltilara sebep olur recine veya japon yapistirici cozum olabilir. Kolay gelsin.
Hocam cevap için teşekkür ederim. Trafoda zırıltı olması sorun değil fakat çıkış bağlıyken şalter tutmuyor çıkışı boşa alıp şalteri açıp çıkışı taktığımda sorun olmuyor asıl sorun bu devre giriş beslemesi dc 110v

resime bir daha baktımda direnç var orada kırık onu değiştir. r55 le r58 aynı ölç değerini gör ve değiştir. smd bulamazsan normal direnç kullanabilirsin.

Hocam cevap için teşekkür ederim. Trafoda zırıltı olması sorun değil fakat çıkış bağlıyken şalter tutmuyor çıkışı boşa alıp şalteri açıp çıkışı taktığımda sorun olmuyor asıl sorun bu devre giriş beslemesi dc 110v
Ayrı konu açmak mantıksız gereksiz ... Nerede kullanıyorsunuz ne cihazıdır bu? Şalter dediğiniz sigorta mı - otomatik midir? Şalter arızalı olamaz mı? Kısa süreliğine by pas ederek deneyin.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri