Mach3 step motor takılma

atesomer

Üye
Arkadaşlar Merhaba,
Ben ömer okududupunuz için şimdiden teşekkür ederim.
aylar önce 3 eksen cnc router yaptım ve ay boyunca sorunsuz çalıştı cok güzel büyük tablolar yaptım yüksek hassasiyete,3 aydır makine çalışıyor ayrıyeten elektrik ve makine mühendisi oldupum için herşeyi cok iyi ayarladıpımı zannediyordum,
fakat nedense şimdi makine bazen takılma yapıyor örneğin y ekseni ilerlerken motor 1 saniye durup devam ediyor düz bir harekette bile aşırı sık yapmıyor ama bir tablo 5 saat işlenecekse bir kere yapması olayı mahfediyor. ve bazen ilk harekette bile donma yapıyor nedeni nedir?
kullandığım kart 4 eksen mach3 usb kartı üzerinde kartal işareti olan bilirsiniz

takılma esnasın da motorlarda ses oluyor mu ince tiz bir ses felan ? Eğer öyle ise frekansların yüksek geliyor sanırım. Mach3 program ayarlarını ve step motor sürücü ayarlarını kontrol etmelisin.

takılma esnasın da motorlarda ses oluyor mu ince tiz bir ses felan ? Eğer öyle ise frekansların yüksek geliyor sanırım. Mach3 program ayarlarını ve step motor sürücü ayarlarını kontrol etmelisin.
cok teşekkür ederim,
kaptanım şöyle aslında hareket ederken takılıyor absürd bir ses yok, ayarlarla ilgili bir sıkıntı olsa 3 aydır neden çalışıyor bu makine hiç hatasız.
dün tekrar denedim el ile sürdüm makineyi y ekseni takıldı 1 saniye gibi kısa süre sonra x takıldı allah Allah dedim sonra

cok teşekkür ederim,
kaptanım şöyle aslında hareket ederken takılıyor absürd bir ses yok, ayarlarla ilgili bir sıkıntı olsa 3 aydır neden çalışıyor bu makine hiç hatasız.
dün tekrar denedim el ile sürdüm makineyi y ekseni takıldı 1 saniye gibi kısa süre sonra x takıldı allah Allah dedim sonra
manuel sürerken sorun yaşıyorsan motor rampa ayarlarını düzenle.

cok teşekkür ederim,

manuel sürerken sorun yaşıyorsan motor rampa ayarlarını düzenle.
birde sizlere son birşey sorucam
benim bahsettiğim kart galiba rnrmption usb card olarak geciyor, kırmızı renkli üzerinde kartal var.
herhangi sensör yok makinede sadece kartı bilgisayara bağlıyorum, ve 3 adet motor sürücüye bağlıyorum, birde işte usb ile pc bağlantısı ve 3 aydır böyle sorunsuz kullandım. spindle ve sürücünün kartla hiçbir bağlantısı yok.
ama sanki 24 volt bağlantınkısmına nötrlemek için veya parazit engellemek için birşey yapılıyomu?

Ekli dosyalar

• IMG-20220517-WA0014.jpg
    IMG-20220517-WA0014.jpg
    132.6 KB · Görüntüleme: 12
windows puŞtluk yapıyor olmasın,pc de görev yöneticisinde çalısan diger tüm uygulamaları durdurup bir deneyin.

birde sizlere son birşey sorucam
benim bahsettiğim kart galiba rnrmption usb card olarak geciyor, kırmızı renkli üzerinde kartal var.
herhangi sensör yok makinede sadece kartı bilgisayara bağlıyorum, ve 3 adet motor sürücüye bağlıyorum, birde işte usb ile pc bağlantısı ve 3 aydır böyle sorunsuz kullandım. spindle ve sürücünün kartla hiçbir bağlantısı yok.
ama sanki 24 volt bağlantınkısmına nötrlemek için veya parazit engellemek için birşey yapılıyomu?
genelde parazit için ekranlı (Shielded cable) diye tabir edilen kablodan kullanılıyor. fakat sanmıyorum parazit işinin olacağından. Ya sürücülerin yeterli akımı veremiyor. Yada dediğim gibi bi rampa ayarlarına bak. Gecikmeyi biraz artır.

genelde parazit için ekranlı (Shielded cable) diye tabir edilen kablodan kullanılıyor. fakat sanmıyorum parazit işinin olacağından. Ya sürücülerin yeterli akımı veremiyor. Yada dediğim gibi bi rampa ayarlarına bak. Gecikmeyi biraz artır.
teşekkür ederim kaptanım
teşekkür ederim kaptanım
son bir sorum var acaba ben w10 64 bit kullanıyorum, sorun bumu ama düşününce 3 aydır sorunsuz çalıştı ve işlediğim tablolar 500bin satırlı kodlar 7 saat çalıştı makine durmadan 3 ay boyunca, şimdi arsştırınca bazı arkadaşlar w10 64 bit ve w7 32 bit gibi tartışmalar açmış

teşekkür ederim kaptanım

son bir sorum var acaba ben w10 64 bit kullanıyorum, sorun bumu ama düşününce 3 aydır sorunsuz çalıştı ve işlediğim tablolar 500bin satırlı kodlar 7 saat çalıştı makine durmadan 3 ay boyunca, şimdi arsştırınca bazı arkadaşlar w10 64 bit ve w7 32 bit gibi tartışmalar açmış
W7 32bit kullanın mach3 ve mach4 64 bit desteklemez destekler gibi görünür ama böyle sorunlarla karşılaşırsınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,170
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri