Mach3 sıfırlama sonrası başka bir koordinattan başlatma sorunu

truest

Üye
Arkadaşlar, merhabalar, mach3 programında yeniyim. Aspire programında işlemek istediğim parçayı, mach3'e yükledikten sonra, belirttiğim sıfır noktasından sıfırlıyorum. Ancak başlat dediğimde örneğin parçanın en alt kısmından başlatacak iken, en üst kısmından farklı koordinattan başlatıyor. Nerede hata yaptığım konusunda yardımcı olursanız memnun olacağım.
Hepinize saygı ve sevgiler.
Mach3 konusunda yüzlerce paylaşım yapıldığı için cevabı bulamadım. Sorun aşağıda ki şekli ile. Sağ alt köşeyi sıfır noktası olarak belirledim, Ancak böyle bir sorun yaşıyorum.
1620298841442.png

1620299259238.png

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-05-07 at 13.58.47.jpeg
    WhatsApp Image 2021-05-07 at 13.58.47.jpeg
    134.4 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Çizim deki koordinatlardan anladığım kadarıyla, aspire programında çizimi hatalı yuklemissiniz. Çizim x ve y - (eksi) değerlerde. Altta resimde seçtiğim kutuyu işaretleyin. Birde benden size tavsiye bir projeyi ilk defa makinede işleyecekseniz elinizin altında atıl duran ucuz ahşap tarzı malzeme ile deneyin. Kullandığınız malzeme nedir bilmiyorum ama pahalı bir malzeme ise yazık olur.

Ekli dosyalar

• IMG_20210507_154053.png
    IMG_20210507_154053.png
    90.5 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Çizim deki koordinatlardan anladığım kadarıyla, aspire programında çizimi hatalı yuklemissiniz. Çizim x ve y - (eksi) değerlerde. Altta resimde seçtiğim kutuyu işaretleyin. Birde benden size tavsiye bir projeyi ilk defa makinede işleyecekseniz elinizin altında atıl duran ucuz ahşap tarzı malzeme ile deneyin. Kullandığınız malzeme nedir bilmiyorum ama pahalı bir malzeme ise yazık olur.
Teşekkür ederim, ancak resmini verdiğim malzemenin denemesini bahsettiğiniz sıfır noktasından verdim. Sonuç malzemenin eklediğim resminde ki gibi, aspire ekran görüntüsü diğer denememde çektiğim nokta. Sürekli bir eksen kayması sorunu yaşıyorum. defalarca o sıfır noktalarını sıfırlayıp deneme yaptığımda parçanın dışından başlıyor.

Mach3 ekran görüntüsünden anladığım kadarıyla program çizimi +80 gibi uzaklıkta görüyor. Bu da yine gcode ile alakalı, aspire programındaki koordinatları tekrar kontrol edin bence.

Mach3 ekran görüntüsünden anladığım kadarıyla program çizimi +80 gibi uzaklıkta görüyor. Bu da yine gcode ile alakalı, aspire programındaki koordinatları tekrar kontrol edin bence.
aspire programını kaldırdım, başka yerden yeniden yükledim, defalarca kontrol ettim, sıfır noktasından sonra işlem alanının dışına çıkıp, orada işlem yapmaya kalkıyor. Sadece o değil, örnek bir G code dosyası yükledim, yine aynısını yapıyor

A4 boyutunda tarama yaptığınız bir çizim üzerinde mı çalışıyorsunuz? Sıfır noktası resimde görünen A4 kağıda benzer zeminin sol alt köşesi mi
IMG_20210508_002334.png

Resimlere biraz daha dikkatli bakınca çalışma alanınızın 75*114 olduğunu farkettim, eğer çizimin kendisini sol alt köşeye taşımadan sadece çalışma alanının sol alt köşesini sıfır noktası sectiyseniz bahsettiğiniz hatayı vermesi normal
IMG_20210508_003406.png

Son düzenleme:
sıfır noktasını sağ üst köşeden aldığımda cnc den kazımaya çalıştığı bölge böyle.
1620424692804.png

1620424830084.png
Normalde ise çıkması gerekenin bu olması gerekiyor. İlginç bir durum. Hemen hemen tüm köşelerden sıfırlamayı denedim. ama farklı sıfırladığım her köşede, çalışma alanının dışına çıkıyor. Mach3 ayarlarında sanırım bir sorun var, bir türlü anlayamadım.
1620425170426.png
1620425170426.png

makineyi resimde ki noktadan sıfırlıyorum. (bu arada koordinatın ucuna çıktığı için ucu kırdı). Mach3 e dikkat ederseniz parçanın sağ tarafından başlıyor gözüküyor.
Start verdiğim de burasıda başladığı nokta. diğer köşelerden de sıfırlasam, farklı bir bölgeye gidip orada işlem yapmaya kalkıyor. Sanırım aspire den değil. Mach3 ayarlarından kaynaklanan bir sorun. Sabahtan beridir sorunun kaynağını çözemedim. Çizimi alıyor, ekseni kaydırarak 180 derece çevirip yapmaya kalkıyor.
İşlem alanım 114x70, bu parçanın sizinde bahsettiğiniz bölgesini sıfırladığımda sapma oluyor. Sağ üst köşeden sıfırlama yaptığımda resimdeki sonuçlarla karşılaşıyorum.

Yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim. Tespit ettiğim sorun net olarak şu. Aşağıda resimde sol alt köşeyi sıfır noktası seçtim diyelim. Mach3 ekranında makinenin ok yönünde ilerlemesi gerekiyor. MAch3 resimde ki ekranda oraya ilerlediğini yani ok yönünde hareket gösteriyor. Ancak makine tam zıt yönde hareket ediyor.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-05-08 at 01.04.54.jpeg
    WhatsApp Image 2021-05-08 at 01.04.54.jpeg
    133.8 KB · Görüntüleme: 11
  • WhatsApp Image 2021-05-08 at 01.05.49.jpeg
    WhatsApp Image 2021-05-08 at 01.05.49.jpeg
    142.5 KB · Görüntüleme: 11
  • Başlıksız-2.jpg
    Başlıksız-2.jpg
    94.4 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
Makinenizin eksenleri + ve - yönleri doğru olduğuna emin misiniz? Yani dediğinize göre program doğru ilerliyor ama makine ters yönde gidiyorsa makinenizin eksenleri ters bağlı demektir.

Makinenizin eksenleri + ve - yönleri doğru olduğuna emin misiniz? Yani dediğinize göre program doğru ilerliyor ama makine ters yönde gidiyorsa makinenizin eksenleri ters bağlı demektir.
Bende bunu düşünüyordum. Mach3 yazılımındaki el çarkında eksenler normal gidiyor. Z ekseni hariç, X ve Y eksenleri parçayı ve koordinatları 180 derece ters çevrilmiş gibi işliyor. İlginç bir problem.

Malesef, burada da sorun yok. Gün içi teknokentten aşağıya bir makine uçabilir.

Gcod'u dosya olarak buraya yükleyebilir misiniz? Bir kontrol edeyim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri