Mach3 sıfırlama sonrası başka bir koordinattan başlatma sorunu

İsminizi bilmiyorum, size de çok zahmet oluyor. Teşekkür ederim.
sol üst köşedeki işlem noktasına x ve y eksenleri ilerliyor gözükoyor. Ama gerçekte makine tam zıt bir noktada ilerliyor. Resimde de geldiği nokta. x ve y eksenleri örneğin başla komutunu verdiğimde + yöne gitmesi gerekirken, - yönde koordinat alıyor.
1620479046633.png

Ekli dosyalar

• Pocket 1.rar
    4.9 KB · Görüntüleme: 5
  • WhatsApp Image 2021-05-08 at 16.03.26.jpeg
    WhatsApp Image 2021-05-08 at 16.03.26.jpeg
    192.4 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
Geçmiş olsun herşey düzgün ve sıkıntı yine devam ediyorsa motor bağlantıları izi dwgistirmeyi deneyin. Sorun biraz da yanlış eksen yönlendirmesi x ve y karıştırmış gibisiniz. Yine kendi düşüncem başka malzeme harcamadan tükenmez keçe kalem bağlayıp aldığınız çıktılar üzerinden doğru çözüme kavuşmaya bakın.

Benzer konu var dönüş sağlanmadığından öneriler ise yaramış mi bilinmiyor maalesef:

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/cnc-router-eksenlerin-tesr-yöne-haraketi.127902/

Geçmiş olsun herşey düzgün ve sıkıntı yine devam ediyorsa motor bağlantıları izi dwgistirmeyi deneyin. Sorun biraz da yanlış eksen yönlendirmesi x ve y karıştırmış gibisiniz. Yine kendi düşüncem başka malzeme harcamadan tükenmez keçe kalem bağlayıp aldığınız çıktılar üzerinden doğru çözüme kavuşmaya bakın.

Benzer konu var dönüş sağlanmadığından öneriler ise yaramış mi bilinmiyor maalesef:

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/cnc-router-eksenlerin-tesr-yöne-haraketi.127902/
Teşekkür ederim, motor bağlantılarını değiştirdim, ancak yine de değişen bir şey olmadı. Diyelim ki, sağ üst köşeden sıfır noktası aldıysam, makine sol alt köşeden sıfır noktası almışım gibi hareket ediyor. Halen çözemedim.

Arkadaşlar, merhabalar, mach3 programında yeniyim. Aspire programında işlemek istediğim parçayı, mach3'e yükledikten sonra, belirttiğim sıfır noktasından sıfırlıyorum. Ancak başlat dediğimde örneğin parçanın en alt kısmından başlatacak iken, en üst kısmından farklı koordinattan başlatıyor. Nerede hata yaptığım konusunda yardımcı olursanız memnun olacağım.
Hepinize saygı ve sevgiler.
Mach3 konusunda yüzlerce paylaşım yapıldığı için cevabı bulamadım. Sorun aşağıda ki şekli ile. Sağ alt köşeyi sıfır noktası olarak belirledim, Ancak böyle bir sorun yaşıyorum.Ekli dosyayı görüntüle 74104
Ekli dosyayı görüntüle 74105
işleyeceğiniz malzeme beyaz alan kadar olmalı
İsminizi bilmiyorum, size de çok zahmet oluyor. Teşekkür ederim.
sol üst köşedeki işlem noktasına x ve y eksenleri ilerliyor gözükoyor. Ama gerçekte makine tam zıt bir noktada ilerliyor. Resimde de geldiği nokta. x ve y eksenleri örneğin başla komutunu verdiğimde + yöne gitmesi gerekirken, - yönde koordinat alıyor. Ekli dosyayı görüntüle 74154
config》home & limits tıklayın açılan ekranda eksenlerin yanında reverse var x ve y de onları işaretleyin tamam deyip boşta deneme yapın

işleyeceğiniz malzeme beyaz alan kadar olmalı

config》home & limits tıklayın açılan ekranda eksenlerin yanında reverse var x ve y de onları işaretleyin tamam deyip boşta deneme yapın
Yusuf bey, malesef gene bildiğini okuyor. Değişen bir şey olmadı. mac3 R3 kurdum, win. 10 64 bit. dediğinizi yaptım, ancak makine kaşınmaya başladı.

1620506911754.png

Bu arada kullandığım kontrol kartı bu.

Aynı kartı bende kullanıyorum herhangi bir sıkıntı yaşamadım, ama ben win7 32bit kullanıyorum. Gcode baktım postprocessor usb -cnc yazıyor Mach2/3 ATC arcs (mm) secmeniz gerekiyor, belki ondan kaynaklanabilir.20x20 mm boyutta bir kareyi profil kesecek şekilde dosya hazırladım, deneyebilirmisiniz. Z eksenini deneme için parçadan 20-25 mm yukarıda sıfırlayın, emniyet acısından

Ekli dosyalar

• Profile 1.txt
    694 bayt · Görüntüleme: 2
Bu karta göre konfigurasyon ayarlarını baştan yapılandırmaya çalışıyorum. Hepsini resetledim. Zahmet olmazsa sizin pin ayarlarını verebilir misiniz?

Bu karta göre konfigurasyon ayarlarını baştan yapılandırmaya çalışıyorum. Hepsini resetledim. Zahmet olmazsa sizin pin ayarlarını verebilir misiniz?

Ekli dosyalar

• Mach3 Software Installation.pdf
    676.8 KB · Görüntüleme: 6
Düzelme olmadı malesef.İnput ve output signals ayarlarını da verebilir misiniz?
Sanırım kartı değiştireceğim, bu kart başıma çok sorun açtı.

Tüm işlemlerde parçayı alıyor, simetrik başka bir bölgede işlemeye kalkıyor.
Ekli resme bakabilirseniz , sorunu daha net anlaşılır.

Ekli dosyalar

• deneme.jpg
    deneme.jpg
    81.5 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
makinayı karşınıza aldığınızda freze motoru size bakacak şekilde
sağ doğru + sola doğru -
ileri doğru + size doğru -
yukarı doğru + aşağı doğru - değerler almalı bu şekildeyse x ve y eksenlerinin pin numaralarını yer değiştirin

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,601
Son üye
AlienInc

Yeni konular

Geri