Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bir önceki mesajımda anlattığım durumu düzeldi. Artcam ve mach3 programlarını kaldırıp yeniden kurunca dongle hatası falan ortadan kalktı ama başka sorunla uğraşmaya başladık.

Şimdi 5 eksen interface ve sürücü kullanıyoruz. Mach3 programı açık olsun olmasın sadece bilgisayar ve cnc açık olduğu zaman her 1 dakika da karta bilgi gidiyor ve tüm eksenlerin ışıkları anlık yanıp sönüyor aynı zamanda rölede tetikleniyor 1 kez. Makine çalışmadığı zamanlarda eksenlerde hareket olmayabiliyor ama herhangi bir programı çalıştırmaya başladığında özellikle z ekseni olmak üzere her 1 dakikada makine çalıştığı halde eksenlere ekstra komut gidiyor ve röle tetikleniyor. Nasıl aşabiliriz bu sorunu ?

kazım abi Kcam zaten DXF formatına sorunsuz çeviriyor ordanda G kod olarak atıyor buraya kadar sıkıntı yok benim amacım mac 3 öğrenmek daha da ilerletmekti çünkü makineyi değiştirdim 5 mm hatveli mil aldım sürücü kart aldım spendle motor aldım yani ettiğim masrafın karşılığı olarak bende bişeyler öğreneyim dedim,yeni makinanın parçalarını monte ettim sadece interface kartı kaldı oda gelince makine hazır olacak

Sayın endurocu01 o iş mili ile o köprü esneme sallanma titreme yapmıyor mu ?

daha denemedim çünkü yeni topluyorum bir tek interface kartı kaldı oda gelecek ebay dan aldığım için baya uzun sürüyor,ama önceki donanımım 8 mm lik nalburlarda satılan gijondu yaklaşık 1 yıl kullandım hiç bir sorun çıkarmadı hiç hata da yapmadı tek sıkıntım 1.25 mm ilerlediği için değiştirdim

iyi günler mehmet bey kontrol kartı olarak ne kullanıyorsunuz acaba. bana tavsiye edebileceğiniz bi kontrol kartı varmı.

herkese selam...
öncelikle sayfalar dolusu paha biçilemez bilgiler için emek veren ve zaman harcayan herkese sonsuz teşekkürler... yaklaşık 2 gündür 97 sayfayı yapmaya çalıştığım cnc tezgah için ön bilgi olması için okudum. karşılaşabileceğim olası sorunların cevaplarını önceden bilmek istedim. uzun bir süredir minyatür sayılacak tezgahın mekanik aksamıyla uğraşıyorum. elektronik aksam olarak tb6560 (3 eksen)sürücü, minemea 1.5a 0.65 step motorlar ve 24v bulamadığım için mecburiyetten 12v 17.5a güç kaynağı kullanmayi düşünüyordum. mekanik aksam devam ederken bir yandan da elektronik aksamı bir deneyeyim deyince ilk sorunda karşıma çıkmış oldu ki cevabı ne burada ne de yabancı forumlarda bulamadım.
sorunum şöyle: tüm bağlantıları yaptıktan sonra sürücüye güç vermeden bilgisayarı açıyorum. sürücüye güç bağlı olmadığı halde x ekseni led i yanıyor ve bağlı olan x eksen motoru 5 dk. içinde el yakacak derecede ısınıyor. motora kabahat bulup başkasını taktım... sorun aynı. x eksenine paralel porttan gelen elektrik hem led i yakıyor hem de motoru kızdırıyor... paralel kablo hazır olduğu için yanlış pin bağlntısı düşünmedim... işletim sistemim win xp... böyle bir durum karşısında araştırma yapmadan sürücü power ını takmak istemedim. sürücüy güç verilmden motordaki bu ısınma normal midir... Tekrar teşekkürler...

herkese selam...
öncelikle sayfalar dolusu paha biçilemez bilgiler için emek veren ve zaman harcayan herkese sonsuz teşekkürler... yaklaşık 2 gündür 97 sayfayı yapmaya çalıştığım cnc tezgah için ön bilgi olması için okudum. karşılaşabileceğim olası sorunların cevaplarını önceden bilmek istedim. uzun bir süredir minyatür sayılacak tezgahın mekanik aksamıyla uğraşıyorum. elektronik aksam olarak tb6560 (3 eksen)sürücü, minemea 1.5a 0.65 step motorlar ve 24v bulamadığım için mecburiyetten 12v 17.5a güç kaynağı kullanmayi düşünüyordum. mekanik aksam devam ederken bir yandan da elektronik aksamı bir deneyeyim deyince ilk sorunda karşıma çıkmış oldu ki cevabı ne burada ne de yabancı forumlarda bulamadım.
sorunum şöyle: tüm bağlantıları yaptıktan sonra sürücüye güç vermeden bilgisayarı açıyorum. sürücüye güç bağlı olmadığı halde x ekseni led i yanıyor ve bağlı olan x eksen motoru 5 dk. içinde el yakacak derecede ısınıyor. motora kabahat bulup başkasını taktım... sorun aynı. x eksenine paralel porttan gelen elektrik hem led i yakıyor hem de motoru kızdırıyor... paralel kablo hazır olduğu için yanlış pin bağlntısı düşünmedim... işletim sistemim win xp... böyle bir durum karşısında araştırma yapmadan sürücü power ını takmak istemedim. sürücüy güç verilmden motordaki bu ısınma normal midir... Tekrar teşekkürler...

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/step-motorların-ısınması-yardım.65260/

cevap için teşekkürler ama o konuyu da okumuştum... benim motorum, kullanmayı bir kenara bıraktım, güç kaynağı bağlı olmadan sadece paralel kablo bilgisayara bağlıyken ısınıyor... yanlış konuya mı yazıyorum yoksa.. çünkü daha mach 3 e geçemedim bile :D.... pardon.... sorunu o konuya taşıyayım....

Ben sorunuzu tam okumadan yazmışım pardon,bence çok ilginç bir durum;lpt çıkışından max 5V. çıkar ,sürücü karta enerji vermeden bu 5V nasıl olurda motoru ısıtır ve ledi yakar anlamış değilim.PC nin paralel port çıkışı yanmış olabilir ve 12 v direkt karta gidebilir desem kartta optokuplörler var,lpt kablonuzu paralel port ile çalışan bir yazıcı ile yada tb6560 sürücünüzü başka bir pc de deneme şansınız varsa deneyin derim.

Ben sorunuzu tam okumadan yazmışım pardon,bence çok ilginç bir durum;lpt çıkışından max 5V. çıkar ,sürücü karta enerji vermeden bu 5V nasıl olurda motoru ısıtır ve ledi yakar anlamış değilim.PC nin paralel port çıkışı yanmış olabilir ve 12 v direkt karta gidebilir desem kartta optokuplörler var,lpt kablonuzu paralel port ile çalışan bir yazıcı ile yada tb6560 sürücünüzü başka bir pc de deneme şansınız varsa deneyin derim.

teşekkür ederim... ben de aynı sorunu başkasından duysam şaşkınlıkla karşılardım ama durum gerçekten böyle... bu gün başka bir laptop buldum ve onunla denedim... henüz motorları döndürememiş olsam da motorlarda ve kartta anormal bir tepki yok.. maalesef kullandığım laptop un paralel çıkışında sorun var gibi görünüyor... şimdi de motorları döndürmeye çalışıyorum... herkese kolay gelsin...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri