Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
gpeker2003 arkadaşım , gayet açıklayıcı olmuş.
Kendim çözmek için zamanında uğraştığım için elimden geldiğince açıklamaya çalıştım.

eline,emeğine sağlık gpeker2003 arkadaşım çok faydalı bir paylaşım olmuş.prob yerine kullanılacak olaln NO BUTON nasıl bir şey resim eklermisin.
saygılar

Emeğine sağlık gpeker2003, bende limit swich lerle ilgili bişi sorayım, bu swich ler özel olarak satılıyor ama mesela mausların içindeki o küçük düğmeler bu iş için kullanılabilrmi?

Sizler de sağolun.

Butonlar mekanik aksamlı olduklarından çok hassas olmuyorlar. Açılma kapanma zamanları farklılık gösterebiliyor. İyi bir buton ortalama 0.5 mm e kadar sapma yapabiliyor.

Örnek kullanılabilecek prob butonlar;

push_button_switch_new.jpg

Bu butonlar biraz daha hassas diğerlerine göre ama dediğim gibi 0.5 (yarım milim) civarında sapma yapıyor. Fiyatları 5$ dan başlıyor. Burada önemli olan buton yada başka birşey önemli değil. Önemli olan pin ve com uçlarınızın bir şekilde birbirine temas etmesi ve sisteme sinyal göndermesi. Kendiniz de geliştirebilirsiniz. Mesela bakır pertinaks temin ederek pin ucunu buna lehimleyip com ucunu da kesici motorunuzun ucuna krokodil kablo ile tutturarak ucun bakır pertinaks a temas etmesiyle birlikte de kullanabilirsiniz. Bu size kalmış. Biraz yaratıcı olun :) Fakat sisteminize bağlı olarak com ucunun kesici motora temasıyla bazı sistemler de etkilenebilir. Buna da dikkat edin.

Örnek limit switchler;
v_limit_switch.jpg

52927.jpg

Fiyatları 3-10 TL civarlarında değişiyor. Tabi bunları sadece limit switch olarak değil HOME SWITCH olarak da kullanabilirsiniz. Önemli olan Home için NO (Normalde açık) limit için ise NC (Normalde kapalı) kontakları olması. Limit için hassasiyet önemli değil ama home için önem taşır. Yukarıda da dediğim gibi mekanik yapılarından dolayı sürekli aynı değerde açılıp kapanmazlar.

Hassas isterseniz manyetik sensörler var. Örnek;
ManyetikSensor3.jpg

Bu sensörler 10-30 V DC olarak NPN veya PNP olarak ve NO ve NC yada sadece NO yada sadece NC olarak satılıyor. Algılama mesafeleri 2-5 mm arasında değişiyor. Metale duyarlı çalışıyor. DC besleme ve bir röle ile kullanabilirsiniz. 15-25 TL arası fiyatları değişiyor.

Kullanmak isteyenler olursa bağlantıları hakkında daha sonra bilgi verebiliriz.

Örnek olması için kendi uygulamamdan bir iki örnek resim ekliyorum. Ayrıca home switch veya sensörü uygulayan arkadaşlar MACH3 Config>Homing/Limits ekranından gerekli düzenlemeleri yaparak Soft Max ve Soft Min değerlerini girerek ve ana ekrandan da SOFT LIMITS tuşunu aktif hale getirerek limit switch kullanmayabilirler. Bu durumda makinenizin açılışında eksenleri home göndererek home dan itibaren verdiğiniz ölçülerin dışına çıkmaz makineniz.

Ekli dosyalar

• dscn2248h.jpg
    dscn2248h.jpg
    934.1 KB · Görüntüleme: 82
makina oldukça güzel ve güçlü görünüyor.Tamamen kendi imalatınız sanırım. Bende kendime sadece ahşap işlemek için 60x70cm ölçülerinde basit bir makina yapmaya çalışıyorum. Mümkün olduğunca da herşeyini kendim yapmak istiyorum. Bir yandan makinayı yaparken bir yandan da artcam ve mach3 çalışıyorum. Bakalım sonuçda nası bişi ortaya çıkacak.

Bir sorum da şu olacak: Elle kumanda için buna benzer butonlar kullanılabilir mi?

makina oldukça güzel ve güçlü görünüyor.Tamamen kendi imalatınız sanırım. Bende kendime sadece ahşap işlemek için 60x70cm ölçülerinde basit bir makina yapmaya çalışıyorum. Mümkün olduğunca da herşeyini kendim yapmak istiyorum. Bir yandan makinayı yaparken bir yandan da artcam ve mach3 çalışıyorum. Bakalım sonuçda nası bişi ortaya çıkacak.

Bir sorum da şu olacak: Elle kumanda için buna benzer butonlar kullanılabilir mi?

Makineye bakmayın:) prob ve sensör uygulamasına örnek için ekledim.
Makineniz ortaya çıktıkça bizimle de paylaşırsınız umarım.
Butonlara gelince manuel hareket (jog) için değil kısaca iki ucun birbirine temas etmesi (NO) yada temes eden iki ucun (NC) ayrılması için aklınıza gelebilecek her şey için kullanabilirsiniz.

Makinemi paylaşmaktan zevk duyarım ancak sadece hafta sonları ilgilenebildiğimden yavaş ilerliyor. Ben aslen programcıyım, elektronik bilgim fazla değil o sebeple kartımı yakmamak için bunları soruyorum. Cevaplarınız için tekrar teşekkürler.

arkadaşlar çalıştığım firma ahşap kalıpları işlemek için hobi cnc aldı yalnız benim mach3 ve cnc arasında kaldığım sorunlarım var.
mach3 teki ayarlar tamam g-code ları atıyorum işleme başlıyor ilk bıçak güzel gibi görünüyor sonra farkediyorumki x-y-z ayarları bozulmuş oluyor makinanın acaba step ayarlarında mı hassasiyet istiyor yardımlarınızı bekliyorum.

daha yeni birşey farkettim makinede basit olsun diye isim yazdırmak istedim daha ilk bıçakta eksenlerde kaçırmalar olmuş x y ve z eksenlerınde

Moderatör tarafında düzenlendi:
daha yeni birşey farkettim makinede basit olsun diye isim yazdırmak istedim daha ilk bıçakta eksenlerde kaçırmalar olmuş x y ve z eksenlerınde

Makinenin başlangıç noktasını işaretle, havada boşta çalıştır, işlem bitip tekrar sıfır noktasına döndüğünde kontrol et başlangıçtaki işaretlediğin noktaya gelmiş mi? Hata varsa ortaya çıkan durumu bildir. Çözüm arayalım.

Bu arada işletim sistemin nedir? Virüs programı yüklü mü? Makine çalışırken bilgisayarda başka işlemler yaptın mı? Ekran koruyucu actı mı?

Makinenin resimleri mevcut mu? Kontrol sistemi nedir? Step motor mu servo mu vs..

Acik cevrim calisan step motorlu uygulamalarda (step motorlu sistemlerin %90'i acik cevrim calisir) bu tip hatalar olabilir. Pozisyonla ilgili geri bildirim alinmadigi icin de kaymalar sistem tarafindan farkedilmez, hersey duzgunmus gibi devam eder.

Kesici takimi, kesme hizini, kesme ilerlemesini uygun secersen bu tip kaymalari minimum duzeye indirirsin. Eger bu degerler uygun secilmezse motorun gucu yetmez ve kacirmalar baslar.

Servo motor kullanirsan bu tip hatalar daha az olusur, olustugunda da servo surucu alarm verir ve istenilen pozisyona gidemedigini belirtir.

Merhaba, arkadaşım step motor kullanıyorsan ki öyle, motor ayarlarını çok iyi bir şekilde yapmalısın çünkü step motorlarda eğer ayarları tam değil ise genellikle eksenel kaçırma olur... istersen motor etiketini(tipini, adım açısını,amperajını) ve config menüsündeki motor tuning değerlerini yazarsan ona göre değerlendirelim tekrar, ayrıca hobi amaçlı bir çalışma yapıyorsanız ve kısıtlı bir bütçe ayırmış iseniz yada hobi için ne gerekiyorsa yaparım deyemiyorsanız SERVO motor bence çok lüks olur.. tabi ki kendi düşüncem varsa kenarda 800-3000 USD fazlanız çok süper bir sisteme sahip olursunuz eksen kontrolü açısından...başta da yazdığım gibi ayarlarınızı ve motor etiketinizi yazın bizlerde elimizden geldiği kadar yardımcı olalaım...

Makinenin başlangıç noktasını işaretle, havada boşta çalıştır, işlem bitip tekrar sıfır noktasına döndüğünde kontrol et başlangıçtaki işaretlediğin noktaya gelmiş mi? Hata varsa ortaya çıkan durumu bildir. Çözüm arayalım.

Bu arada işletim sistemin nedir? Virüs programı yüklü mü? Makine çalışırken bilgisayarda başka işlemler yaptın mı? Ekran koruyucu actı mı?

Makinenin resimleri mevcut mu? Kontrol sistemi nedir? Step motor mu servo mu vs..

evet birçok kez denedim sürekli kaymalar meydana geliyor.
ayrıca işletim sistemi xp pro. virus programı yok haricende bir program çalışmıyor ekran koruyucu devre dışı herhangi bir müdehalede bulunulmuyor programa başıma geldi sapıtmalar yapıyor.kontrol sistemi step motor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,316
Kullanıcılar
450,149
Son üye
yusuf_19034

Yeni konular

Geri