Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Merhaba
Yeni bir CNC makinesi aldım. Baskı devre kartına çıkardığım elektronik devre baskısını delmek için nasıl kullanacağımı bilmiyorum.
Kullandığım Proteus Ares programıdır.
Bunu Mach3 e nasıl tanıtabilirim
Ve pertinaksa çıkardığım devrenin baskısında delik yerlerini cnc ile nasıl delebilirim.
Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler

arkadaşlar merhaba;

size mach3 hakkında bir sorum olacaktı. paralel portun çıkışından step palslerini avometre ile kontrol edebilir miyiz acaba? çünkü kontrol kartıma sanki step puls'i gelmiyor gibi. Yardımcı olursanız çok sevinirim. teşekkürler.

arkadaşlar merhaba;

size mach3 hakkında bir sorum olacaktı. paralel portun çıkışından step palslerini avometre ile kontrol edebilir miyiz acaba? çünkü kontrol kartıma sanki step puls'i gelmiyor gibi. Yardımcı olursanız çok sevinirim. teşekkürler.

Hangi tür kontrol kartı kullanıyorsunuz? LPT kontrolünü avometreye ile yapabilirsiniz fakat sürekli bir çıkış olmadığı ve milisaniye bazında çıkışlar verdiği için okumanız çok zor eğer çooook hızlı bir avometre kullanmıyorsanız tabiki..! bence avometreye gerek yok LPT port kontrol programları daha kolay test edersiniz, ben bulurum derseniz internette mevcut, ama uğraşmayım derseniz bende mevcut haber verirseniz gönderirim size... Ayrıca Mach3 içerisinde DIAGNOSTICS kısmının sağ alt tarafında port ve pinlerinden çıkış verip vermediklerini kontrol edebilirsiniz...

Merhaba
Yeni bir CNC makinesi aldım. Baskı devre kartına çıkardığım elektronik devre baskısını delmek için nasıl kullanacağımı bilmiyorum.
Kullandığım Proteus Ares programıdır.
Bunu Mach3 e nasıl tanıtabilirim
Ve pertinaksa çıkardığım devrenin baskısında delik yerlerini cnc ile nasıl delebilirim.
Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
Teşekkürler
Proteus un Ares modülünde üst menülerden OUTPUT menüsünün içerisinde GERBER/EXCELLON OUTPUT seçeneği var oraya tıklar iseniz size elemanları yerleştirmek için gerekli deliklerin MACH3 de çalıştırabileceğiniz G-Kodlarını verir....!

Moderatör tarafında düzenlendi:
Söylediğiniz işlemi yaptım. 7 tane dosya oluşturdu. Hepsi TXT uzantılı. Delme işlemi için bu dosyalardan birini mi seçiyoruz. Ve hangisini seçiyoruz. CADCAM Drill.TXT olanını mı seçiyoruz. Ve bunu mach3 e nasıl tanıtıyoruz.
Teşekkürler.
Cevabınızı bekliyorum.

Son düzenleme:
Söylediğiniz işlemi yaptım. 7 tane dosya oluşturdu. Hepsi TXT uzantılı. Delme işlemi için bu dosyalardan birini mi seçiyoruz. Ve hangisini seçiyoruz. CADCAM Drill.TXT olanını mı seçiyoruz. Ve bunu mach3 e nasıl tanıtıyoruz.
Teşekkürler.
Cevabınızı bekliyorum.

7 dosya sizin seçtiğiniz yüzeylerle alakalı, söylemeyi unuttum sanırım, eğer kod oluşturmak için tıkladığınız zaman sadece DRILL i işaretlerseniz ozaman sadece üst yüzeyde oluşturduğunuz yolların deliklerini G-Kodlarını oluşturur...

sizin şuan ki oluşturduğunuz 7 dosyadan sadece DRILL.txt olan dosyayı kullanacaksınız diğerlerine gerek yok sanırım... Önemli bir nokta daha eğer Aresde devreyi inch olarak çizmişseniz G-Kodlarıda inch olarak çıkar, mm/inch seçimine dikkat etmeniz gerekli....

not: Gerber menüsünden mm yada inch seçilebiliyormuş az önce fark ettim....

Son düzenleme:
Ben sadece delme işlemi yapacağım. Mach3 te Aresten oluşturduğum CADCAM Drill.TEXT dosyasını seçtim . Fakat işlem başlamadı. Acaba nerede yanlışlık yapıyorum.
Bu arada ilk defa cnc makinesi kullanıyorum. Ve ilk yapmak istediğim PCB devre kartına takacağım eleman yerlerinin deliklerini Mach3 programını kullanarak cnc de delmek.
Cevabınızı bekleyeceğim
Selamlar

Acil stop açıktır umarım:) birde mach3 ile cnc nizin ayarları yapılı mı? aceba bana bir ekran görüntüsü alıp yollarmısınız? ne gibi bir hata var bakalım, ayrıca ilkkez kullanacağım diyorsunuz, binbir emek ile hazırladığınız devre kartını heba etmeyin isterseniz öncelikle bir hurda plaket üzerinde deneyin derim. ayrıca bu iş düşündüğünüz kadar basit olmayacak diye düşünüyorum, çünkü henüz limitleri bile belirlememişinizdir, yada kartın neresini ofset olarak alacak biliyormusunuz? bunlar hepsi bir ayrıntı ve olmazsa olmazlar...

Hangi tür kontrol kartı kullanıyorsunuz? LPT kontrolünü avometreye ile yapabilirsiniz fakat sürekli bir çıkış olmadığı ve milisaniye bazında çıkışlar verdiği için okumanız çok zor eğer çooook hızlı bir avometre kullanmıyorsanız tabiki..! bence avometreye gerek yok LPT port kontrol programları daha kolay test edersiniz, ben bulurum derseniz internette mevcut, ama uğraşmayım derseniz bende mevcut haber verirseniz gönderirim size... Ayrıca Mach3 içerisinde DIAGNOSTICS kısmının sağ alt tarafında port ve pinlerinden çıkış verip vermediklerini kontrol edebilirsiniz...

öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. LPT Test programıyla test işlemini yaptım çıkışları gayet güzel veriyor ama DIAGNOSTICS kısmında çıkış göstermiyor acaba neden olabilir? DIR sinyalini ölçtüğümde bir yönde +5v diğer yönde 0v gösteriyor ama step sinyalinde 0.40v gösteriyor. (ports and pins ayarlarında dir low active ve step low active ayarları nasıl olması gerekiyor?) şimdiden teşekkür ederim.

öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. LPT Test programıyla test işlemini yaptım çıkışları gayet güzel veriyor ama DIAGNOSTICS kısmında çıkış göstermiyor acaba neden olabilir? DIR sinyalini ölçtüğümde bir yönde +5v diğer yönde 0v gösteriyor ama step sinyalinde 0.40v gösteriyor. (ports and pins ayarlarında dir low active ve step low active ayarları nasıl olması gerekiyor?) şimdiden teşekkür ederim.

Diagnostic kısmında data çıkışlarını göremiyorsanız muhtemelen ya vista veya win7 kullanıyorsunuzdur yada Mach3 kurulumunda birlikte gelen fakat seçimlik olan LPT driver ı yüklememişinizdir...! bazen xp de müsade etmiyor portlara direkt olarak erişmeye ama büyük ihtimal dediğim gibi LPT driverdır... DIR bildiğiniz gibi yön bilgisidir, +5v. çıkarsa saat yönünde 0v. çıkarsa saat yönü tersine dönüş verir motora, STEP adım bilgisidir, önceki mesajda da dediğim gibi milisaniye bazında çıktığı için avometre görüntülemeye yetişemez... Activ low lar genellikle terslemek için kullanılır yani yön bilgisi biz saat yönü isterken mach3 tersine veriyorsa biz bu eksenin DIR pinini activ low yaparsak istediğimiz yönde vermeye başlar.... aynı şekilde diğer ayarlar içinde geçerlidir...

Diagnostic kısmında data çıkışlarını göremiyorsanız muhtemelen ya vista veya win7 kullanıyorsunuzdur yada Mach3 kurulumunda birlikte gelen fakat seçimlik olan LPT driver ı yüklememişinizdir...! bazen xp de müsade etmiyor portlara direkt olarak erişmeye ama büyük ihtimal dediğim gibi LPT driverdır... DIR bildiğiniz gibi yön bilgisidir, +5v. çıkarsa saat yönünde 0v. çıkarsa saat yönü tersine dönüş verir motora, STEP adım bilgisidir, önceki mesajda da dediğim gibi milisaniye bazında çıktığı için avometre görüntülemeye yetişemez... Activ low lar genellikle terslemek için kullanılır yani yön bilgisi biz saat yönü isterken mach3 tersine veriyorsa biz bu eksenin DIR pinini activ low yaparsak istediğimiz yönde vermeye başlar.... aynı şekilde diğer ayarlar içinde geçerlidir...

İşletim sistemim XP ve lpt driverı yükledim sistemi yeniden başlattım aygıt yöneticisinde de gözüküyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,261
Son üye
frappuccinot

Yeni konular

Geri