Mach3 de mevcut pozısyonları kaydedıp programlama kolaylıgı var mıdır?

mezkan

Üye
MERHABA ARKADAŞLAR,
ELIMDE MK4/MKX-IV MACH3 KARTI VAR. MACH3 'E GIRDIGIM KORDINATLARA GORE EKSENLERIN O KOORDINATLARA GIDIP BELIRLEDIGIM KOORDINATLARDA ISTEDIGIM OLAYLARI GERÇEKLEŞTIREBILIYORUM.
- ÇOK FAZLA KOORDINAT GIRMEM GEREKTIGI ICIN PROGRAMLAMA ZOR OLUYOR. MACH3 PROGRAMINDA EKSENLERIN BULUNDUGU POZISYONLARI KAYDEDIP PROGRAMLAMA YAPMAYI NASIL KOLAYLASTIRABILIRIM? OGRETME MODU GIBI BIR SEY MEVCUT MUDUR?
- MACH3 PROGRAMI ACILDIGINDA RESET BUTONU AKTIF OLUYOR. RESET BUTONU DISARDAN BIR SINYAL GONDERILEREK PASIFLESTIRILEBILIR MI? YOKSA HER ACIL STOPA BASTIGIMDA HER DEFASINDA PROGRAMA GIRIP RESET BUTONUNU KAPATMAM MI GEREKIYOR?
- MACH3' E HATA SINYAL CIKISI NASIL ATAYABILIRIM VE HATA RESET GIRIS SINYALI VAR MIDIR DISARI NASIL TASINIR?

Mach3 te öğrenme modu var manual hareketleri g code dönüştürmek içindir.
Koordinat sistemleri vardır. G54 G55 ...G59 kadardı hatırladığım kadarıyla bunlar makina koordinatlarına göre sıfır noktalarıdır. Cam programlarında tek sıfır noktası kullanılır genellikle bu sıfır noktasıda G54 üzerindedir.
Kartın girişine bir buton bağlayarak oemtrigger ile bu butona reset i atayabilirsiniz.
Nasıl bir hata biraz detay verirseniz yardımcı olurum.

Koordinat sistemleri vardır. G54 G55 ...G59 kadardı hatırladığım kadarıyla bunlar makina koordinatlarına göre sıfır noktalarıdır. Cam programlarında tek sıfır noktası kullanılır genellikle bu sıfır noktasıda G54 üzerindedir.
Kartın girişine bir buton bağlayarak oemtrigger ile bu butona reset i atayabilirsiniz.
Öncelikle çok teşekkür ederim Yusuf bey cavabiniz için .
- Öğrenme modunu biraz daha açıklayabilir misiniz?
- Yusuf bey yanlış anladiysam kusuruma bakmayın . Mach 3 reset butonunu dışardan bir butonla kontrol edebiliyorum . Ama butona bastığımda programda reset butonu devamli yan sön yapiyor. Bu yan sön olayini yani reset butonunu kapatmayi yine dışardan bir butonla nasıl yapabilirim?
- hata derken de aslında mach 3 eksenler hareket ederken örneğin USB hatas verdi ve Reset butonu yan sön yapiyor. Bana sinyal verebilir mi? Çünkü sistemde plc de olduğu için plc den hata olunca başka işlemler yaptirmam gerekecek bundan dolayı ihtiyaç duydum ve bu hatayı resetlemek için arıza reset gibi bir mach 3 e giriş sinyali var mıdır?

1)sizin kullandığınız aslında acil stop girişi input sekmesinden resete atadığınız pin ise benim dediğim oemtrig1 e bir input pini atayıp hotkey kısmından da oemtrig1 e 1021 yazdığınızda bağladığınız butona bastığınızda ekrandaki reset e basmış gibi olursunuz.
2)reset butonuna bir script yazılıp bir output tetiklenebilir yada daha kolayı reset oluduğunda program otomatik olarak bütün çıkışları resetler bir röle ile plc ye hata var bilgisi gidebilirsiniz.

Teşekkür ederim yazdıklarınızı deneyeceğim.
Öğrenme modunu denedim büyük kolaylık sağladı.

Merhaba hayırlı akşamlar
- Yazılmış bir program içindeki bir pozisyonu düzeltmek istediğimde kolaylık olması için teach moddan yapabilir miyim? Başka bir yol var midir?
- Operatörun programla ugrasmasini istemiyorum. Bu yüzden mach3 u arka planda çalıştırıp yine arka planda program yazabilir miyim? Ya da en azından yazılmış program dosyasini arka planda yükleyip çalıştırabilir miyim?
Cevabınız için teşekkür ederim.

Yusuf Bey,
benimde bir problemim var mach3 kullanırken elektrik gittiğin de ya da program kapatılıp tekrar açıldığında eksen koordinatlarını hatırlatmayı nasıl sağlarım ve aynı şekilde hangi gcode da kaldığımı nasıl bilebilirim. bilginiz var mı, yardımcı olabilir misiniz.

Yusuf Bey,
benimde bir problemim var mach3 kullanırken elektrik gittiğin de ya da program kapatılıp tekrar açıldığında eksen koordinatlarını hatırlatmayı nasıl sağlarım ve aynı şekilde hangi gcode da kaldığımı nasıl bilebilirim. bilginiz var mı, yardımcı olabilir misiniz.
Referans noktalarınızı kaybetmek istemiyorsanız g53 g54 kullanmalısınız. Yani cnc de home switchleri olması lazım.

Hangi satırda kaldığınızı elektrik kesintisinde öğrenmeniz bence mümkün değil ama elektrik kesilmeden başka hata sebebiyle kaldığınız yerden devam etmek istediğinizde mümkün olur ancak

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri