Mach3 Alphacam kullanarak cnc tornada işlem yapmak

yusufkaynar

Katılımcı Üye
Merhaba

Manuel bir tornayı mach3 kullanarak cnc ye çevirmek istiyorum. Bir arkadaşım için.
Ama torna programlama konusunda hiç deneyimim yok. Alphacam kullanılarak yapılabilir mi, bunun için bir post dosyası varmı, yada tavsiye edeceğiniz farklı bir program varmı?

Mach3 tarafını çözerim diye umuyorum tek sıkıntım torna için çizim yapıp mach3 e atmak.

Uygun bir konu bulamadım forumda yönlendirebileceğiniz bir kaynak varsa çok iyi olur.

Teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: huh
Sanırım konuyu biraz detaylandırırsak katılım olacaktır. Ben de bir cnc torna projesi aşamasındayım. Tornam optimum tu 2605 serisi. Zaten z ekseninde 1605 vidalı mil x eksende 1205 vidalı mil kullanıyorum. İki eksen için nema 34 4.5nm step kullanacağım. Kızaklar sürtünme kızak ve makine gayet iyi durumda o yüzden linear kızak düşünmüyorum. X eksen üzerindeki katerliği söküp yerine 4-5 takımdan oluşan gang tipi yapmayı daha uygun gördüm. Ufak ve seri parçalar işleyeceğim için otomat tipi daha çok işime yarayacak. Şu an ayna motoru ile ilgili bir çalışmam yok ancak ilerleyen zamanlarda 2kw servo motor koymayı planlıyorum. Diş çekme esnasından devir ayarı ve tork açısından servoyu daha işlevsel buluyorum. Mekanik kısmını kolayca hallederim ancak benim sorunum mach3 üzerinde x eksendeki takımları çalıştırmak konusunda. Teoride bir master takım üzernden diğer takımları ofsetleme olduğunu biliyorum. Prarikte ofsetler konusunda. Bir bilgim yok. Bu konu altında hem mekanik hem de yazılımsal olarak bilgi alışverişi olursa mutlu oluruz. Not: 4-5 senedir cam konusunda solidcam ve solidworks kullanıcısıyım. Dik işlem çizm ve cam yazma konusunda kendime yetiyorum.

• Beğen
Tepkiler: huh
Suat abi bu konuda tecrübeli. Konuyu gördüğünde cevap verecektir. Torna kodları genelde makina üzerinden yazılır. Freze gibi cam programına gerek kalmıyor. Tabi sadece bildiğimiz normal cnc tornalar için. Çok eksenli ve ekşınlı tezgahlarda cam programına ihtiyaç oluyordur.

Suat abi bu konuda tecrübeli. Konuyu gördüğünde cevap verecektir. Torna kodları genelde makina üzerinden yazılır. Freze gibi cam programına gerek kalmıyor. Tabi sadece bildiğimiz normal cnc tornalar için. Çok eksenli ve ekşınlı tezgahlarda cam programına ihtiyaç oluyordur.

Faruk abi bir gang tipi torna çalıştırsak cam işi kod işi kolay. :)

alpacam 5 axis mach 3 için postu oluyor mu yardımcı olurmusunuz...

Görmediğim ne çok konu varmış.

Benim tornam SIEG C6. Puntalar arası 60cm olan modelinden. Yazılım olarak SolidWorks, SolidCAM ve Mach4 kullanıyorum.

Spindle motoru 1.8kw servo. Bu servoyu velocity mode olarak ayarladım. İlk önce position mode şeklinde ayarlayıp olarak kullandım (step/dir yani) fakat mach4'ün diş çekme modülü step/dir spindle motorlarında çalışmıyordu. Bu yüzden velocity moda çevirdim ve halen bu şekilde kullanıyorum.

Konu eski ama malesef AlphaCAM hiç kullanmadım. Aslında SolidCAM de çok kullanmadım çünkü Mach4'ün torna modülleri işimi fazlasıyla görüyor. Mach4'ün yetmediği karışık yüzeyler için nadiren SolidCAM kullanıyorum.

Tornada Mach3 hiç kullanmadım malesef.

1690275948172.png

Görmediğim ne çok konu varmış.

Benim tornam SIEG C6. Puntalar arası 60cm olan modelinden. Yazılım olarak SolidWorks, SolidCAM ve Mach4 kullanıyorum.

Spindle motoru 1.8kw servo. Bu servoyu velocity mode olarak ayarladım. İlk önce position mode şeklinde ayarlayıp olarak kullandım (step/dir yani) fakat mach4'ün diş çekme modülü step/dir spindle motorlarında çalışmıyordu. Bu yüzden velocity moda çevirdim ve halen bu şekilde kullanıyorum.

Konu eski ama malesef AlphaCAM hiç kullanmadım. Aslında SolidCAM de çok kullanmadım çünkü Mach4'ün torna modülleri işimi fazlasıyla görüyor. Mach4'ün yetmediği karışık yüzeyler için nadiren SolidCAM kullanıyorum.

Tornada Mach3 hiç kullanmadım malesef.

Ekli dosyayı görüntüle 99761
merhaba mach4 kartı mı almamız gerek bu mach4 programının çalışması için olayla pratik hiçbir tecrübem yok, mach 4 kart yazınca da pek ürün çıkmıyor. solidworks bilgim var, hangi ürünleri almam gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri