Müzik Seti Cd Sürücü Sorunu.Çözüm Olabilir.

2 müzik setim var ve cd sürücülerinde sorun mevcut.
Aiwa marka olanda cd'yi alıyor fakat okumak için seçtiginde hazneye alıyor ancak dönmüyor.

Philips olan ise cd alıyor fakat no disc hatası veriyor.

Tamir işlerinden anlamam ama zekiyimdir .)

Bilgisayarımın dvd sürücüleride aynı sorunu yaşadı sıfır oldugu halde.

Aylarca araştırdım,yabancı forumlara baktım bir çözüm bulamadım.

Fakat geçenlerde aşağıya link ekledigim videolardan buldum.
Lazer okuyucunun ok yakınında bir düğme gibi butn var.
Lazer okuyucuya voltajı ayarlayan bir parçaymış viddeodaki alt yazıda öyle yazıyor.
Hafif çeviriyorlar ve cihaz çalışıyor.

Aşağıya link ekliyorum,bilgi sahibi olanlar inceleyip yardımcı olabilir mi acaba?

Herkesin sorununu çözmüş oluruz bu yöntem işe yarıyorsa eğer.

Ben de sorunu çözmek için bu yöntemi uygulamıştım ama malesef sonuç hiç beklediğim gibi olmadı. TECRÜBE..
Konu aşağıdaki linkte.

o0sSxS.gif

Sony D-NE511 CD mp3 Player CD dönmüyor

Son düzenleme:
İnternette bilgi kirliliği dolaşıyor ne yazık ki :D
Çoğu yu tub kanalları, çözümü teknik olarak getirmek yerine YAPTIM OLDU şeklinde ve belli amaçlar doğrultusunda.
Gerçekten bir arıza çözümü için bu gibi kişilerin en azından 5 bin ila 10 bin sayfalık kitapları yalayıp yutmaları gerekmektedir.
Yıllar önce katılmış olduğum CD kursunda öğrendiklerim, bazı insanlare nefret ve acıma duygusu beslememe neden olmuştur.
FOCUS BIAS, TRACKING FORCE. FOCUS GAIN gibi kelimelerin anlamlarını bilmeyenler, ne yazık ki bu konuda uzmanmış gibi yayın yapabilmektedirler.
Aiwa marka olanda cd'yi alıyor fakat okumak için seçtiginde hazneye alıyor ancak dönmüyor.
Bu arıza LAZER diyodun artık bittiğine ve ömrünü tamamladığına delalet eder.
Bir lazer diyodu (Çoğunlukla Ga-As) (Galyum-Arsenik) yapıya sahiptir.
Her iki madde de doğal koşullarda değişim içerisinde olduğu için hiç kullanılmayan bir lazer diyot bile ömrünü bitirebilir.
Aynı zamanda her lazer diyodun belli miktar ömrü olduğu için de yapım kalitesine göre zamanla ömrünü tamamlayacaktır.
Sarı renkle ifade edilmiş ve CLASS-1 LAZER PRODUCT ifadesi olan ürünler normal kullanım için (Günde 4-8 saat) 10 yıldır.
Bu ibare bulunmayan ürünler ise 1 ila birkaç yılda ömürlerini bitirmektedirler.
Philips olan ise cd alıyor fakat no disc hatası veriyor.
TRACKING çalışıyor ancak FOCUS çalışmıyor. Lazer ünitesi emisyondan düşmüşse veya lazer lens yolunda ciddi kayıplar varsa (özellikle algılayıcılar) bu sorun oluşur.
LENS ile CD'nin oturduğu taban arasındaki mesafe çok hassastır. Milimetrenin 10 da biri mertebesindeki hatalar bile tüm tracking'i ortadan kaldırabilir ve CD çalışmayabilir.
Çünkü CD izleri mikronlar mertebesinde ince kayda sahiptir.

Son düzenleme:
İnternette bilgi kirliliği dolaşıyor ne yazık ki :D
Çoğu yu tub kanalları, çözümü teknik olarak getirmek yerine YAPTIM OLDU şeklinde ve belli amaçlar doğrultusunda.
Gerçekten bir arıza çözümü için bu gibi kişilerin en azından 5 bin ila 10 bin sayfalık kitapları yalayıp yutmaları gerekmektedir.
Yıllar önce katılmış olduğum CD kursunda öğrendiklerim, bazı insanlare nefret ve acıma duygusu beslememe neden olmuştur.
FOCUS BIAS, TRACKING FORCE. FOCUS GAIN gibi kelimelerin anlamlarını bilmeyenler, ne yazık ki bu konuda uzmanmış gibi yayın yapabilmektedirler.

Bu arıza LAZER diyodun artık bittiğine ve ömrünü tamamladığına delalet eder.
Bir lazer diyodu (Çoğunlukla Ga-As) (Galyum-Arsenik) yapıya sahiptir.
Her iki madde de doğal koşullarda değişim içerisinde olduğu için hiç kullanılmayan bir lazer diyot bile ömrünü bitirebilir.
Aynı zamanda her lazer diyodun belli miktar ömrü olduğu için de yapım kalitesine göre zamanla ömrünü tamamlayacaktır.
Sarı renkle ifade edilmiş ve CLASS-1 LAZER PRODUCT ifadesi olan ürünler normal kullanım için (Günde 4-8 saat) 10 yıldır.
Bu ibare bulunmayan ürünler ise 1 ila birkaç yılda ömürlerini bitirmektedirler.

TRACKING çalışıyor ancak FOCUS çalışmıyor. Lazer ünitesi emisyondan düşmüşse veya lazer lens yolunda ciddi kayıplar varsa (özellikle algılayıcılar) bu sorun oluşur.
LENS ile CD'nin oturduğu taban arasındaki mesafe çok hassastır. Milimetrenin 10 da biri mertebesindeki hatalar bile tüm tracking'i ortadan kaldırabilir ve CD çalışmayabilir.
Çünkü CD izleri mikronlar mertebesinde ince kayda sahiptir.
Ölüyü diriltmek fantazisinde çırpındıgımı anlamış oldum :)

cd rom içinden uydurman mümkün olabilir.

Selam.

Kendi uyguladığım çözümleri paylaşmak isterim.

Herşeyden önce kulak temizleme çubuğu ile hafifçe, bastırmadan lazer lensi temizleyin. Yine okumuyorsa, CD'yi döndüren spin motorunu elinizle dönürün eğer hızlıca döndürüp bıraktığınızda motor çok kısa sürede duruyor veya zorlanıyorsa, motorun içi toz-pislik vb nedenlerle kirlenmiştir. Bu durum özellikle uzun süre kullanılmayan cihazlarda çok sık başıma geldi. Aynı şekilde okuyucu kafayı taşıyan motor için de bu durum geçerli.

Böyle durumlarda CD ünitesi devreden ayrılır. Mekanizma ve elektronik kart kısmı da birbirinden ayrılır. Motorların uçları ölçü aleti continuity (buzzer, diyot) kademesinde iken ölçülür. Sorunsuz motorlar genelde 10-20 ohm arası bir değer verirler. Ayrıca motoru elle döndürürken bu değer değişmez. Bir kez elle ilk hareketi verince uzun süre kendi kendine döner. Bu durum,mekanik olarak bir sorun olmadığını gösterir. Tozlu, pis vb sorunlu motorlar ise çok daha fazla omaj gösterir, hatta bazen hiç göstermezler.

Bu durumda benim uyguadığım yöntem, motorun üst kısımlarındaki deliklerden motorun içine önce sprey şeklinde izopropil alkol sıkmak. Daha sonra biraz bekleyip WD-40 sprey sıkmak. Sprey uyguladıktan sonra birkaç kez motoru elle döndürürüm. Sonra tekrar omaj ölçümü yaparım. Eğer çok ekstrem bir durum olmazsa genelde iki veya üç denemeden sonra motorlar olması gereken 10-20 ohm aralığında değer göstermeye başlarlar. Bazen zorlandığım motorları (uçlarının karttan bağlantısını kestikten sonra) 3.6V pil veya 5V dc ile yarım dakika kadar hem bir yönde hem diğer yönde boşta döndürürüm. Genelde %80 bu işlemden sonra motorlar normale dönüyor ve CD dönmeme veya mekanizma ileri-geri hareket etmeme problemleri gideriliyor. Yine de motorlarda bir değişim gözlenmiyorsa motorları yenilerim.

Lazer gözün arkasındaki trimpot ile oynamak ise en son çare olarak kullanıyorum. O da çok çok yavaşça bir yönde olmazsa aksi yöne olacak şekilde. Yine bu trimpota'da sprey sıkıyorum başta, herhangi bir toz pislik vb sorundan dolayı değerinde bir değişim olabilir amacıyla.

Bütün bunlara rağmen yine de çalışmaz ise gözün ekonomik ömrünü tamaladığına kanaat getirip ya okuyucu üniteyi, ya da ünite + komple mekanizmayı değiştiriyorum.

Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri