loadcell'e baglı indicatör degerinin sürekli aşagı yukarı dalgalanarak degişmesi

kacmazzz

Üye
arkadaşlar merhaba bir konuda çok acil yardıma ihtiyacım var yardımlarınızı bekliyorum işletmemizde bulunan 6 tonluk üretim kazanına bağlı üç adet loadcell var ve bunların baglı oldugu indicatörün degeri sürekli aşagı yukarı degerde degişkenlik göstermekte sitabil bir ölçüm yapamıyorum filitre ayarlarını yaptım fakat deger sabitlenmiyor gecen hafta kalibre yapmıştım bu sorunun nedeni ne olabalir nasıl çözebilirim sapmalar cok buyuk sabmalar degil artı eksi 30 kg arasında degişiyor ama bizim için iki kg bile önemi var lütfen yardımcı olun ne yapmam gerekiyor

topraklama kontrolü yap.
birde son zamanlarda indicatörün bulunduğu oda pano vs yakın bir yere sürücü montajı yaptın ise inverterden kaynaklanan harmoniklerdende yapar.
sorunu çözemessen sistemi kuran firma yada indicatör ve lodcell bayi firmalardan yardım al derim
kolay gelsin

arkadaşlar lütfen bilgisi deneyimi olan varsa esirgemesin daha başka nelerden olabilir sizede tesekkür ederim nacak_68

arkadaşlar lütfen bilgisi deneyimi olan varsa esirgemesin daha başka nelerden olabilir sizede tesekkür ederim nacak_68
Eğer kullandığınız sistemin ürün ismini ve kodunu verirsenin nternetden incelemek istiyorum.....

Filtreler iki çeşittir, biri titreşim öteki ise darbe filtresidir. Fakat siz bu filtreleri maximuma çekerseniz haberleşme hızınız düşer. Loadcel çok hassastır, en ufak bir titreşimden bile etkilenirler. Bunu minumuma indirmek için kauçuk takozlu loadcele bağlantı modulleri kullanmakta fayda vardır.

Bütün bunlar yapılmış, herhangi bir mekanık sorun olmayan sistemlerde dahi, kd değerindeki oynama kaçınılmazdır. Bu yüzden bir yazılımcı eğer bir loadcell indicatörü okuyacaksa, muhakkak yazılımsal olarak bir filtre uygulamalıdır kontrolör içerisinde.

arkadaşar merhaba öncelikle yardım etmek isteyen bütün arkadaşlara teşekkür ederim arızamla ilgili sabah gelir gelmez indicatöre harici bir topraklama çektim ve sorun büyük bir kısmı gitti şu sadce 4 kg arasında bir dalgalanma oluyor fakat üretim müsait oldgunda idicatöre baglı connectörleri söküp lehimleri tazeleyip temizliyecegim 4 kg da ortadan kaldırırsam süper olacak herkeze teşekürler

Hücreleriniz hareket eden bir sisteme veya sürekli akış söz konusu olan sistemde stabil ölçüm yapamazsınız(Yaklaşık bir değer veremem ama illaki sapma olur.)
Gövdeleri topraklamanız kabloda oluşan gerilimleri ortadan kaldırmaz. Aynı zamanda yük hücrelerinin bağlı olduğu metal aksamıda elyaf şeklindeki metal (iletken) örgü ile topraklamanız gerekir. O akışkanı tankınıza getiren boruyuda topraklamanız gerekir.

Kolay gelsin..

istediğin kadar toprakalamda çeksen orda çok büyük istimal loadcell bozuktur yada loadcellerin bağlantı kutusunuda oksitlenme veya su girmiş olabilir. kabloda ezik olup shild ucu canlı uçlara değiyor olabilir. bunların hepsine bakıp sağlam ise ama devam ediyor ise loadcelleri indikatöre tek tek bağla bozuk olan oynama yapacaktır.

istediğin kadar toprakalamda çeksen orda çok büyük istimal loadcell bozuktur yada loadcellerin bağlantı kutusunuda oksitlenme veya su girmiş olabilir. kabloda ezik olup shild ucu canlı uçlara değiyor olabilir. bunların hepsine bakıp sağlam ise ama devam ediyor ise loadcelleri indikatöre tek tek bağla bozuk olan oynama yapacaktır.

Doğru diyorsun ama biz kabloları yük hücrelerini sağlam kabul ediyoruz. Yoksa kumanda panosu titrediğinden PLC soketide hasar görmüş olabilir. Tüm ihtimalleri yazmak ne kadar faydalıdır bilemem.
Söylediğiniz ihtimal geçerlidir.
Kolay gelsin....

Edit: Analog çıkışlı değilde RS232/485 çıkışlı kullanmak her zaman daha akıllıcadır. Çok canınız sıkılırsa sinyal voltajını 24V çıkarırsınız.

bende bir yorum yapmak istiyorum loadcelleri tek tek bagla, sayma yaptiran loadceli gorme ihtimalin cok fazla. l

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri