Limit switchler ile kontaktör mühürleme

smbbb

Üye
Herkese merhaba;
bir adet hidrolik piston platformu indirip kaldırıyor. ben start verdiğimde, platform istenen yüksekliğe geldiğinde dursun ve tekrar start verdiğimde istenen alçaklığa geldiğinde dursun istiyorum. bunun için alt ve üst sınıra limit switchler konumlandırmayı düşündüm. hidrolik motor kontaktörüne mühürleme yaptım ve limit switchlerden herhangi birisi mühürlemeyi kesince motor duruyor.
takıldığım nokta şu;
platform herhangi bir limit switche basıp durduğunda bir sonraki startı veremiyorum çünkü o anda mühürleme devresi tamamlanmamış oluyor.(limit switch basılı olduğundan dolayı). start butonuna bir kez bastığımda mühürlemeyi tekrar sağlamak için(platform limit switchden ayrılana kadar) nasıl bir yol izlemeliyim? bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olabilir mi?
şimdiden teşekkürler...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Smbbb Merhabalar;
Bahsettiğiniz sistem hidrolik sistem olduğu için motor tek yöne çalışır, limit siviçler motoru değil, yukarı ve aşağı hareketi sağlayan ventilleri kumanda etmesi gerek,yukarı limit sivice çarpdığında yukarı ventile giden enerji kesilmeli,sadece aşağı harekete izin vermeli, aşağı için de tam tersi,motor üzerinden kontrol ile çözüm pek uygun değil gibi.

Kolay Gelsin

Son düzenleme:
Herkese merhaba;
bir adet hidrolik piston platformu indirip kaldırıyor. ben start verdiğimde, platform istenen yüksekliğe geldiğinde dursun ve tekrar start verdiğimde istenen alçaklığa geldiğinde dursun istiyorum. bunun için alt ve üst sınıra limit switchler konumlandırmayı düşündüm. hidrolik motor kontaktörüne mühürleme yaptım ve limit switchlerden herhangi birisi mühürlemeyi kesince motor duruyor.
takıldığım nokta şu;
platform herhangi bir limit switche basıp durduğunda bir sonraki startı veremiyorum çünkü o anda mühürleme devresi tamamlanmamış oluyor.(limit switch basılı olduğundan dolayı). start butonuna bir kez bastığımda mühürlemeyi tekrar sağlamak için(platform limit switchden ayrılana kadar) nasıl bir yol izlemeliyim? bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olabilir mi?
şimdiden teşekkürler...
muhtelem yanlış bağlantı yapmışsındır aşağı yukarı olduğuna göre iki kontaktör olmalı limit switchleri mühürleme kontağına seri bağla her kontaktör için ayrı yap
şema ve ekipman malzemelerini paylaşırsan daha iyi yardımcı oluruz mmtkaya1 arkadaşımızın dediğini de dikkate almak lazım öncelikle sisteminizin çalışma prensibi nedir

Son düzenleme:
aşağı ve yukarı için 2 tane kontaktör kullandığını varsayıyorum.

limit siviçler de NC .

yukarı yön için kumanda devresini yukarı limit sivicin NC sinden geçiririsin. limit sivice çarptığında mühürleme kesilir ve durur. aşağı için de aşağı limit sivicin NC sinden geçirişin.

2 tane mühürleme yapman lazım.

yukarı için bir ,aşağı için bir.

Motor sadece tek yönde calısıp basınc saglıyacak. İleri ve geri yön için, birer röle veya yardımcı röle cektıreceksiniz. Start butonu ıle röle cekdıgınde, röle kılıtleme butonuna, limit siviçin normalde kapalı kontagını kullanacaksınız. elini butondan cektıgınde röle devrede kalacak, takii limit sivice baskı yapılana kadar. Ters yönde de aynı işlem gerekir.Röleler, yön valfini çektırecektir.

Son düzenleme:
Sanırım bu sistem hidrolik kollu yani sistemde elektriksel müdahale sadece basınç sağlayan motora yapılabiliyor. Sistemi elektrovalfli piston sistemine çevirmeniz durumunda ustaların anlattığı yöntemleri uygulayabilirisiniz. Tamamen çıkarımda bulunuyorum.

bukum yahut benzerı bır ışlem yaprıracaksanız lımıt switchden zıyade basınc okuma ve dıger mekanık enstrumanlara ıhtıyacınız olacak ..şayet platformun sadece asagıda veya yukarıda olması ıse zaten cevap gelmıs ..ama hıdrolık sıstem tasarımında guvenlık onlemlerını ust duzeyde tasarlamanız gerek
kolay gelsın

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri