Lehim bölgesi nasıl temizlenir?

fuat11111

Üye
Bilgisayar anakartımın arkasındaki ses çıkışları kırıldı. Ben de lehimlerini söküp başka bir anakarttan birebir aynı parçayı çıkarıp lehimlemeye çalıştım. Ama başarılı olamadım. Nasıl yapacağım? Lehimi havya ucunda eritiyormuşum. Yanlışmış. Bir de anakart üzerindeki lehim çok sağlam diye havya ile bastıra bastıra delikleri temizledim. Ama deliklerin çevresindeki anakartın üstündeki mavi katman çok az belki 3-4 parça 1'er mm'lik kalktı. Altında hafif kahverengi renk var. Ben anakartı çöpe mi atmalıyım?
Asıl sorun tekrar lehimlerken lehim bölgesinde bir sıvı var. Havya ile ne kadar ısıtsam da gitmiyor yapışıyor yine geliyor. Bölgeyi nasıl temizlicem ve yeniden başlıcam? Benim bu anakartın ses yerini yarına kadar tamir etmem lazım. Nasıl yapacağım?

Anakart lehimleri kursunsuz olabilir zor sokulur kalay orani yüksektir.

Lehimleme oncesi kursub orani yuksek lehim ile eski lehimi eritip pompa ile emdirmelisiniz.

Bakir yollar kalktiysa işiniz daha zor. Temizlik icin alkol veya tiner kullanilir.

Bu konuda acemi iseniz once hurda kartlarda beceri kazanmanizi oneririm.

İki dakikada veya iki günde elde edilebilecek tecrübe değil.
Öncelikle hurda kartlarda, farklı bakır yol kalınlıklarında,
farklı havya uçlarıyla, farklı sıcaklıklarda, farklı lehimlerle
herbirinin kombinasyonundan yüzlerce sök tak yapmalısın.

Yinede
kalan saydama yakın tabaka lehim pastası veya fluxdır,
sen özellikle kullanmamış olsan bile kullandığın lehimin içinde genellikle bulunur,
lehim genellikle kurşun kalay karışımıdır,
erime sıcsklığında oksijen ile temas ettiğinde
hızlı bir şekilde oksitlenir ve
lehim yapılacak yüzeye mekanik tutunması zayıflar veya hiç olmaz yani
lehimleyememiş olursun,
bunun için flux veya lehim pastası kullanılarak
lehimleme esnasında lehim ile oksijenin teması kesilir veya azaltılır.
Lehimi önce havya ucunda eritirsen
lehim içindeki flux-pasta eriyip uçacağından
yukarıda bahsettiğim oksitlenme ve sıkıntıları meydana gelir.

Bakır yolları fazla ısıtıp mekanik zorlama ile kaldırmak çok kolay,
bakır metrenin milyonda bir kaçı (35~70 um) mikrometre kalınlığında genellikle fiberglass yalıtkan malzeme üzerine lamine olarak uygulanıyor.
Daha sonra genellikle etching-kimyasal kaldırma yöntemi ile istenmeyen yerler kaldırılıyor.
Geriye kalan bakır yolun havya ile fiberglass zeminden kaldırılabilmesi çok kolay.
Pcb ye bu zararı vermemek için tecrübe şart :)

Lehimi pcb den temizlemek için örgü halinde ince tellerden oluşan bakır tel
s-l400.jpg

veya
manuel veya elektrikli hatta kendi ısıtıcılı pompalar mevcut.
Nd9GcQziVQaFYhS7ole_IbRnYeNsX1HILQqvQE-5w&usqp=CAU.jpg

Pcb de kalan pastayı izopropil alkol ile temizleyebilirsin,
pasta yalıtkandır,
genellikle temizlenmesede pcb çalışır ama
birçok açıdan temizlenmesinde fayda var...

Kalkan yolları sıcaklığa dayanıklı epoksi yapıştırıcı ile yapıştırıp,
uygun bir noktasından üzerindeki genellikle yeşil maske malzemesini kaldırıp,
uygun ince enamel bir tel ile alıp köprüleyerek gitmesi gereken noktaya lehimlemek bir çözüm.

Sen uğraşıp dahada zarar vereceğini düşünüyorsan,
güvenilir bir tv, telefon, pc tamircisine götürüp yaptırman daha iyi olur.

kardeş bu işte acemi isen git bi ustaya götür . pc kartları ince ve temiz işçilik gerektirir. anakartta göremeyeceüin bir çapak kartı tamiri imkansız bir duruma getirebilir. maliyeti daha fazla olur. önce basit elektronik kartlarda calışmanızı sonar cift kat yollu kartlarda calışmanızı en son bilgisayar kartı gibi 3-4 kat yollu kartlarda çalışmanızı öneririm. birmalzeme sokerken katlar arasındaki geçişe zarar verirseniz kartçöp olur.

eğer sadece mavi lehim maskesi kalktıysa bir şey olmaz. onun tek amacı temaslarda yolların başka parçalarla kısa devre olmasını önlemek. yollar kalkmadıysa o mavi kalkan bölümü olduğu gibi bırakabilir veya üstünü yalıtkan bir folyoyla kapatabilirsin. en kötü ihtimal lehim sonrası biraz sıcak silikon sık.
ama yolu kaldırdıysan o yolu bir şekilde tamir et. lehim yapmakta acemisin, o yüzden tavsiyem ilekten bir malzemeyle birleştir o yolu. herhangi bir bakır tel iş görür. bakır teli kalkan yolun iki ucuna silikonlayabilirsin.
lehim pastasını kastediyorsun yapışkan derken sanırım. lehim işleri bittikten sonra orayı bir miktar pamuk ve izopropil veya etil alkol ya da tinerle temizleyebilirsin.
ama bu tarz hassas parçalarda en iyisi yakınındaki bir tv tamircisi ustaya götürmek.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri