Ledli sensör yapımı resimli

yawuz58

Üye
evet arkadaşlar sizlerinde yardımı ile sensörlü armatür e şerit led yaptım ışık verimi yeterli oldu 54 adet led kullandım ışık çok yüksek diyemeyiz ama idare eder ledleri 6 det keserek uçlarını lehimleyip bağladım sensörün çıkışından 12v 1.25a 15w güç kaynağı kullandım resim şimdilik bu
Fotoğraf0248.jpg

Son düzenleme:
Fotoğraf0252.jpg
aynı mesaja resim ekleyemedim kusura bakmayın buda bitmiş hali
bu şekilde ne kadar güç harcanır tüm binadaki sensörleri bu şekilde yapmayı düşünüyorum

Son düzenleme:
ömürlü olacağı konusunda ne düşünüyorsunuz sensör tık tık aç kapa yaparken gün ve günler boyu adaptör dayanabilecekmi sizce?

ömürlü olacağı konusunda ne düşünüyorsunuz sensör tık tık aç kapa yaparken gün ve günler boyu adaptör dayanabilecekmi sizce?
adaptörün ne kadar dayanacağını zaman gösterecek ama belki tecrübeli ustalarda söyler led lerin ömürleri ve ne kadar güç harcadığıönemli bence adaptör çin malı sonuçta belki daha verimli aç kapaya dayanıklı birşey bulmak lazım şimdi taktım verdiven boşluğuna 40w ampul kadar ışık veriyor şahane oldu biraz kullanalım randıman alırsam diğerlerinede yapacapım
Fotoğraf0253.jpg
yanar halde çektim ışık verimi iyi

Son düzenleme:
yavuz58 şerit led hesabını unuttum sen aldığın yere sorabilirsin metre wat hesabını, 1m de 60 led bulunuyordo sanırım 3 çipli değilse led başına 20 mA tüketim var. Ledleri içeri koyarsan daha yumuşak homoşen ışklandırma sağlarsın. Şebeke çok kötü değilse adaptör epey gider onun dışında asıl kritik eleman röle tümü çin malı ama bunu değiştirmen ömrüne ömr katar hatta triak ile değiştirebilrsin. Gerisi elektronik kalite ve şans işi.

yavuz58 şerit led hesabını unuttum sen aldığın yere sorabilirsin metre wat hesabını, 1m de 60 led bulunuyordo sanırım 3 çipli değilse led başına 20 mA tüketim var. Ledleri içeri koyarsan daha yumuşak homoşen ışklandırma sağlarsın. Şebeke çok kötü değilse adaptör epey gider onun dışında asıl kritik eleman röle tümü çin malı ama bunu değiştirmen ömrüne ömr katar hatta triak ile değiştirebilrsin. Gerisi elektronik kalite ve şans işi.
teşekkür ederim by lent led üç çipli kullandığım yaklaşık bir mt aldığım yerin hiç bilgisi yok tüketimi hakkında sadece satıyorlar. sensör aslında daha verimli çalışmaya başladı ampul varken devreyi kesmeye çalışıyor kesemiyordu bazen üç bazen dört üncü seferde kesiyordu sinan usta adaptör dayanırmı diye merak ediyordu sanırım siz cevabı verdiniz teşekkür ederim led leri dışarı koymamın sebebi yapıştırdığım için öyle yaptım içeri yapıştırma olmuyor ya silikonla yada japon yapıştırıcı ile olabilir ama aslında bundan verim alırsam silikonlu led alacağım onları içeri yapıştırmak daha rahat olur tek endişem ışık kaybı olurmu olursa led sayasını artırmam gerekecek tasarımı bana ait güzel oldu aklıma yeni birşey geldi
ledleri içeri alabilirim şimdi sensör camının ebatına göre yuvarlak şekilde kesilerek mukavva olabilir

Son düzenleme:
Triakı nerden öğrenebileceğini biliyorsun (220 v kontrol elemanıdır, sessiz röle) ben bağlantı şekilleri paylaşıyorum ;) İNG olmasa da elektronik bilginiz varsa üstesinden gelirsiniz, ilaveten ayak yapılarını öğrenin hata yapmadıkça, soğutucu uygunsa kısa zamanda sorun çıkarmaz 220 v çalışıyorsanız daima gözünüz açık olsun, yerinizde saymayın araştırın bilgiye aç olun (ben gibi:)) kolay geslin.Otomasyon"https://www.google.com.tr/search?q=triac+circuit&rlz=1C1ASUM_enTR559TR559&espv=210&es_sm=122&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Xge_UsG6DYqq4ASTtYGACg&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1280&bih=801"]
https://www.google.com.tr/search?q=triac+circuit&rlz=1C1ASUM_enTR559TR559&espv=210&es_sm=122&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Xge_UsG6DYqq4ASTtYGACg&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1280&bih=801[/URL]

Triakı nerden öğrenebileceğini biliyorsun (220 v kontrol elemanıdır, sessiz röle) ben bağlantı şekilleri paylaşıyorum ;) İNG olmasa da elektronik bilginiz varsa üstesinden gelirsiniz, ilaveten ayak yapılarını öğrenin hata yapmadıkça, soğutucu uygunsa kısa zamanda sorun çıkarmaz 220 v çalışıyorsanız daima gözünüz açık olsun, yerinizde saymayın araştırın bilgiye aç olun (ben gibi:)) kolay geslin.Otomasyon"https://www.google.com.tr/search?q=triac+circuit&rlz=1C1ASUM_enTR559TR559&espv=210&es_sm=122&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Xge_UsG6DYqq4ASTtYGACg&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1280&bih=801"]
https://www.google.com.tr/search?q=triac+circuit&rlz=1C1ASUM_enTR559TR559&espv=210&es_sm=122&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=Xge_UsG6DYqq4ASTtYGACg&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1280&bih=801[/URL]
teşekkür ederim aslında sorumu silmiştim bizim buralarda bulmak zor karaköye gitmem gerek almak için ben 5mm led kullanacaktım drenç ve led bulamadığım için şerit led kullandım gerçi daha iyi oldu bir elektrikçide buldum 5mm led 10 adet için 5 tl aldı üstelik led ler mavi çıktı dedim şimdi bunu taksam millet yanlış anlar:D
peki ustam triyak ı sensörün girişinemi yoksa adaptörün girişinemi koymak gerek

Güzel bir çalışma olmuş sayın yawuz58. elinize, emeğinize sağlık. İstediğiniz gibi çalışır inşaallah.

Güzel bir çalışma olmuş sayın yawuz58. elinize, emeğinize sağlık. İstediğiniz gibi çalışır inşaallah.
teşekkür edrim ustam sizin sayenizde oldu el becerim iyi ama teknik bilgim fazla yoktu sayenizde kendimizi geliştirerek birşeyler yapmaya çalışıyorum ayrıca dediğiniz gibi sensör çok rahat çalışmayada başladı verim alırsam merdiven boşluğundaki diğer sensörleride aynı şekilde yapacağım sonrada ev aydınlatmalarını yapacağım ama tasarruflu ampule olmuyor şerit led avizeleremi yapsam acaba ne önerirsiniz

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri