led yakıp söndürme

emre2563

Üye
Merhaba Arkadaşlar,
Ben pic e yeni başladım bir led yakıp söndürme programı yazdım pic c compiler derledim isis te simülasyonunu yaptım sorun çıkmadı fakat boarda yerleştirdiğim zaman yanıp sönme oalyı gerçekleşmiyor yardımcı olursaanız sevinirim

#include <16F628A.h>

#use delay(clock=4000000)
void main()
{

setup_timer_0(RTCC_INTERNAL|RTCC_DIV_1);;
setup_timer_1(T1_DISABLED);
setup_timer_2(T2_DISABLED,0,1);
setup_comparator(NC_NC_NC_NC);
setup_vref(FALSE);

set_tris_b(0x00);
output_b(0x00);

basla:

output_high(pin_b0);
delay_ms(500);
output_low(pin_b0);
delay_ms(500);
goto basla;

}

Board üzerine koyduğun devrenin de yakından bir fotoğrafını çekip koysaydın buraya, eminim forumda sana yardımcı olabilecek bir sürü kişi çıkardı. Devreyi görmeden yorum yapmak mümkün değil.

Normalde simülasyonda bazı koşullar ideal kabul edilir ve ona göre bir sonuç elde edersin. Örneğin PIC'e besleme vermesen de ISIS'te, 5 V'luk beslemeyi var kabul eder program vs. Şimdi sendeki sorun besleme sorunu olabilir, kristal sorunu olabilir. LED'leri ters kutuplama yapmış olabilirsin vs. Devre fotoğrafını bir koy da foruma görelim arkadaşım.

Bu devrede kristal yok arkadaşım. Programlamada 4MHz'lik kristale göre konfigüre etmişsin. PIC'in datasheetinden bakıp OSC uçlarına 4 MHz'lik bir kristal bağlaman lazım. Bu PIC'in modeli ne?

Bu devrede kristal yok arkadaşım. Programlamada 4MHz'lik kristale göre konfigüre etmişsin. PIC'in datasheetinden bakıp OSC uçlarına 4 MHz'lik bir kristal bağlaman lazım. Bu PIC'in modeli ne?

16F628A kullanmış bunda dahili kristal mevcut degilmi ? sigorta ayarları eksik besleme ucları bağlı degil

#FUSES INTRC_IO //Internal RC Osc, no CLKOUT

şekilinde ayar yaparsa dahili kristali kullanır

16F628A kullanmış bunda dahili kristal mevcut degilmi ? sigorta ayarları eksik besleme ucları bağlı degil

#FUSES INTRC_IO //Internal RC Osc, no CLKOUT

şekilinde ayar yaparsa dahili kristali kullanır

Doğrudur, dahili kristali vardır, daha önce bu PIC'i kullanmadığımdan dolayı bilmiyorum. PIC konusunda ileri seviye uygulamalar yapmadım; ben de öğrenmeye çalışıyorum kendi çapımda. Ama PIC'e yeni başlayan birinin de kristal diye bir devre bileşeninden haberinin olması gerektiğini düşünüyorum. Zaten konuyu açan arkadaş da kendi sorununu çözmüş olacak ki, cevap yazma gereği bile duymadı, umursamadı. Biz kendi işimize bakalım en iyisi sayın aboo67 :)

Birde pic'e besleme uçlarından biri verilmemiş ya şase yada artı verilmemiş bence istediği konfigürasyonu yapsada çalışmaz...

kablo renkleri kırmızı + siyah - ise has_artvinli_li arkadaşın dediği oluyor. bende pice (-) bağlantıyı gremedim. led e bağlı ama pic e bağlantıyı göremedim.not: isiste yanlış hatırlamıyorsam pic e şaseyi sen bağlamasanda otomatik olarak veriyordu. isi e göre yaptıysan çalışmaması normal.

Devreyi şu şekilde kurarsan çalışacağını düşünüyorum.
628led.gif

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri