Led trafosundaki pot ile çıkış voltajı ayarlanabilir mi?

Tekno1246

Üye
Merhabalar. Elimde DC 12V 12.5A bir Led trafosu var. Bazı trafolarda voltaj ayarlamak için pot oluyor ve üstünde ADJ yazıyor. Benim trafomda böyle bir yazı yok fakat çıkış tarafının arkasında bir pot var. Pota ulaşmak biraz zor bu yüzden trafonun üst kapağını sökebilirim. Bu pot ile çıkış voltajını ayarlayabilir miyim? İlk resimdeki benim trafom diğer resimdekiler internette bulduğum trafolar.

Ekli dosyalar

• resim.jpg
    resim.jpg
    317.9 KB · Görüntüleme: 72
  • resim2.jpg
    resim2.jpg
    231.7 KB · Görüntüleme: 65
  • resim3.jpg
    resim3.jpg
    87.6 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Evet ayarlayabilirsiniz ama ayardan kastınız 0-12 volt olmasın genelde 1-2 volt yukarı ve aşağı şeklindedir.
Evet o aralıklarda ayarlandığını biliyorum zaten bana lazım olan gerilim 13V. Trafo ile yüksek hızlı fan çalıştırıyorum fan üreticisi maksimum 13.2V a kadar çıkabilir bilgisi vermiş. Ben de bunun için konu açmak istedim.

Son düzenleme:
Multimetre ile ölçerek yapın bence, çünkü istediğiniz değerin üstüne çıkar muhtemelen.

Multimetre ile ölçerek yapın bence, çünkü istediğiniz değerin üstüne çıkar muhtemelen.
Tamam o şekilde fan takılı değilken deneyeceğim. Fakat benim korktuğum bir nokta var trafonun etiketinde sadece 12V yazıyor yani pottan biraz şüphelendim. Çevirdiğim zaman herhangi bir arıza çıkar mı? Aslında trafo eski olduğu için bozulması pek umrumda değil önemli olan çarpılmamak.

Tamam o şekilde fan takılı değilken deneyeceğim. Fakat benim korktuğum bir nokta var trafonun etiketinde sadece 12V yazıyor yani pottan biraz şüphelendim. Çevirdiğim zaman herhangi bir arıza çıkar mı? Aslında trafo eski olduğu için bozulması pek umrumda değil önemli olan çarpılmamak.
Benim bildiğim başka volt zaten yazmaz. Bende de var yazmıyor. Pot da başka bir şey için konmuyor zaten

Muhtemelen 1-2 volt değişir, çarpma ihtimali yoktur bence, çünkü 48V ve üzeri çarpıyor diyorlardı. O kadar da yükseltecek bir trafo varsa bence şükretmelisiniz. :D

Ölçerek ayarlayın, sonrasında fan yanmasın. 😁

Kutuda kaçak yoksa dış şase çarpmaz, varsa da topraklama sizi korur. Ayar yaparken de giriş kablosuna dikkat edin.

Kutuda kaçak yoksa dış şase çarpmaz, varsa da topraklama sizi korur. Ayar yaparken de giriş kablosuna dikkat edin.
Aslında trafo daha önce sigorta attırmış bunu dedeme trafoyu veren kişi söylemiş. Ama şu an hiçbir şekilde sigorta attırmıyor 3 amper civarı akım çekmeme rağmen. Bana sigorta attırmasının nedeni faz ve nötrden herhangi birinin yanlışlıkla topraklama kısmına takılması gibi geldi. Sizce bundan dolayı olabilir mi? O yüzden topraklama pini takılı olsa bile biraz korkuyor insan.

Ayrıca dedem trafoyu mutfakta 3-4 yıl boyunca trafonun topraklama pini bağlı değilken 2-3 metrelik 12V şerit led için kullandı. O zaman da bir sorun olmamıştı. Zaten daha sonra dedem trafoyla ledi iptal edip tavan tipi led panel alıp taktı. Şu anda aktif olarak onu kullanıyor. Sadece trafonun üzeri mutfaktaki pişen yemeklerin yağından dolayı kirlenmişti onu da silip temizledim.

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri