Led trafosu ile 12v 7ah lik kuru aku sarji

mustafasc

Üye
Arkadaşlar merhaba, kızımın akülü araç şarj aleti benim farklı projeler için yaptığım arge çalışmaları sırasında sizlere ömür :)

Sarj aleti yanmadan evvel ölçüm yapmıştım. Üzerinde 12v yazmasına rağmen 16v gerilim vardi. Üzerinde de max 1a yazıyor. Bu değeri verdiğini denemiştim.

Bu adaptörü taklit etmek istiyorum. Elimde 30 40 amperlik led trafoları var. Ayrıca 10amperlik 150watt lik voltaj yükseltici var. Ancak doğrudan akuye 16v verirsem fazladan güç çekip sıkıntı çıkarabilir sanırım. Bu yüzden amperi 1 ampere nasıl sabitlerim? Elimde taş dirençler var. Üzerlerindeki kod "5W3K3RJ LIKET" Bunları kullanabilir miyim ?

Ikinci sorum yaktığım sarj aletini actim diyotlar yanmış gibi duruyor. Sadece diyorlar değiştirsem düzelir mi ?

Arkadaşlar merhaba, kızımın akülü araç şarj aleti benim farklı projeler için yaptığım arge çalışmaları sırasında sizlere ömür :)

Sarj aleti yanmadan evvel ölçüm yapmıştım. Üzerinde 12v yazmasına rağmen 16v gerilim vardi. Üzerinde de max 1a yazıyor. Bu değeri verdiğini denemiştim.

Bu adaptörü taklit etmek istiyorum. Elimde 30 40 amperlik led trafoları var. Ayrıca 10amperlik 150watt lik voltaj yükseltici var. Ancak doğrudan akuye 16v verirsem fazladan güç çekip sıkıntı çıkarabilir sanırım. Bu yüzden amperi 1 ampere nasıl sabitlerim? Elimde taş dirençler var. Üzerlerindeki kod "5W3K3RJ LIKET" Bunları kullanabilir miyim ?

Ikinci sorum yaktığım sarj aletini actim diyotlar yanmış gibi duruyor. Sadece diyorlar değiştirsem düzelir mi ?
Sadece diyotlar yanmissa duzelir. Elinizdeki sarj cihazi kullanayim dediginiz led trafolarindan ucuzdur. İstanbul'da Karakoy'de Ankara'da Konya sokakta bulabilirsiniz. Bulamayacaginiz bir yerdeyseniz internette bolca mevcut. Sarj cihazini tamir edemezseniz diye yazdim. Tamir ederseniz zaten sorun yok.

Sadece diyotlar yanmissa duzelir. Elinizdeki sarj cihazi kullanayim dediginiz led trafolarindan ucuzdur. İstanbul'da Karakoy'de Ankara'da Konya sokakta bulabilirsiniz. Bulamayacaginiz bir yerdeyseniz internette bolca mevcut. Sarj cihazini tamir edemezseniz diye yazdim. Tamir ederseniz zaten sorun yok.
Evin her yerinde 12v lük çıkışlar verdim. Bu yüzden birinci önceligim voltaj yukseltici ile sarj etmek. Fazla Amper sorunsalina çözüm arıyorum. Az önce deneme yaptım 14.4 voltta 1.2 Amper çekiyor. Bunu düşürmem gerek.

arkadaşım bu konu defalarca tartışıldı, forumuda yazıldı çizildi. şimdi sil baştan bana açıklama yaptırma linkteki parçayı al voltaj ve amper ayarı yap akünü şarj et.
https://m.n11.com/xl4016-voltaj-ve-akimi-ayarlanabilir-guc-kaynagi-voltaj-dusurur-P392103004
https://urun.n11.com/arduino-urunle...VzxVYXMni9rp-V0PCjfzPP-73RJ6Bl2RoCaQwQAvD_BwE

bende yukardaki üründen vardı. Bu üründe akım ayarı yok. Buna akım sınırlama mümkün olmaz mı ?

Arkadaşlar mrb, kuru akü yerine 12v 22ah yiğit marka jel akü aldım. Üzerinde şarj için bu adımları yazmış. Çeviriden baktım ama pek anlamadım.

Şu anda xl4015 modül aldım onunla 14.4v 1a sabit akımda şarj ediyorum.

Ekli dosyalar

• 20210806_002446.jpg
    20210806_002446.jpg
    145.7 KB · Görüntüleme: 30
14,4v 1A çok 700mA 14v olması daha güvenli.

14,4v 1A çok 700mA 14v olması daha güvenli.
akünün amper değerinin 10 da biri olmalı deniyor. Akü 22ah olduğu için 2.2 ah olmalı diye düşündüm ama ne olur ne olmaz diye 1 ah ile denedim. 13 saatte akü full e yakın şarj oldu. ama trafo baya ısındı ve ses çıkarmaya başladı.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri