led matris için en uygun iki tane 1x8 demux kullanmak istiyorum nasıl seçim yapabilirim

Zahid56

Üye
merhaba,
elimde ledlerden oluşan bir matris var 8 satır 8 kolon. bu matris üzerinden istediğim ledi demux yardımıyla yakmak istiyorum. öncelikle satır girişi için 3 seçme uçlu 8 çıkışlı demux kullanmam lazım bunun için hangi demux ı kullanamlıyım. bir kaçtane buldum ama proteusta çalıştıramadım LE ve MR uçlarını bilimiyorum tavsiye ettiğiniz 1x8 demux varmı . ikinci olarak satırlara artı kolonlara eksi vererek ledleri yakıyorum. kolonlara tersleyen bir demux koysam hepsi bir çıkışını verse benim seçtiğim çıkış sıfır olsa o sıfır şase olarak kullanılabilirmi yani özetliyecek olursak bir demuxtan çıkan 1 i ledin artı bacağına, tersleyen demuxtan çıkan 0 ı ledin eksi bacağına bağlasam led yanarmı. eğer olursa bunun için hangi demux ı önerirsiniz.ikinci koşul olmazsa aklıma aynı demuxtan alıp transistörleri tetikleyip kolonları şase yapmayı düşünüyorum bundan daha mantıklı veya sağlıklı bir yöntem varmı.
teşekkürler...

Asagidaki semayı inceleyiniz.

schematic-8x8.png

Daha detayli bilgi icin su siteyi ziyaret ediniz. Teorik bilgim biraz zayif ama yapmak istediginiz satir sutun tarama mantigi ile karakter yada piksel yakmak ise bu bilgiler cercevesinde baslangic yapabilirsiniz dusuncesindeyim.

https://barisdanacioglu.jimdo.com/elektronik/arduino-dersler-projeler/8x8-dot-matris-kayan-yazı/

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri