LED Devresindeki Kondansatör Ne İşe Yarar?

Rheago

Üye
Merhaba arkadaşlar,

aşağıdaki görseldeki led devresine ve kondansatöre sahibim. Kondansatör devrenin kapağını açtığımda sökülmüş vaziyetteydi. Yerine lehimlemeye çalıştım ama devredeki kondansatörün konulacağı yeri komple lehimle kapladım. Bunun sonucunda kısa devre meydana geldi. Şuanda lehimin olduğu bölgeyi keski ile zar zor temizledim. Şuanda led ışıkları sorunsuz yanıyor. Bu kondansatörü tekrar lehimlemeye gerek var mı? Yoksa kondansatör olmadan da sağlıklı çalışır mı?

WhatsApp Image 2021-01-04 at 15.54.50.jpeg

WhatsApp Image 2021-01-04 at 15.56.27.jpeg

400v kondanstor olması lazım. Onu takma daha iyi

Soruma tam cevap alamadım. Takmalı mıyım, takmamalı mıyım?

bak orada gördüğün her parça sistemin çalışması içindir, o kondastör olmadan çalışmaz, eğer enerji verirsen 220 voltta çalışıyor hepsini yakarsın

bak orada gördüğün her parça sistemin çalışması içindir, o kondastör olmadan çalışmaz, eğer enerji verirsen 220 voltta çalışıyor hepsini yakarsın
Aküye bağladım. Sorunsuz çalışıyor suan. Uzun vadede bir sıkıntısı olur mu? 12V 6.5AH

Aküyle kullanıyorsan bir sıkıntı cıkaracagını düşünmüyorum.Ancak bir adaptöre vs baglarsanız sorun cıkarabilir.Mörfinin kanunu =Çalışıyorsa elleme :)

Aküyle kullanıyorsan bir sıkıntı cıkaracagını düşünmüyorum.Ancak bir adaptöre vs baglarsanız sorun cıkarabilir.Mörfinin kanunu =Çalışıyorsa elleme :)
Kapasitörün beyaz tarafını beyaz kısma, siyah tarafını tırtıklı siyah kısma lehimledim. Çalışır vaziyette 10 dk sonra patladı biri. Şimdi öbürün tam tersi lehimleyip öyle çalıştırmayı deneyeceğim.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri