Led Ampul Gerilim Açığı

Trollust

Üye
Bir yıl önce aldığım LED ampul geçen sene bozuldu bende yanan LED'i söküp oraya direnç taktım. Zamanla arada diğer LED'lerde yandı onlara da birkaçına direnç taktım. (Rastgele değerlerde dirençler kullandım parlaklığı göz önüne alarak) Şu anda 10 adet LED yanmış durumda. 32 adet LED var tanesine 6,875VDC düşüyor toplamda 68,75VDC'lik bir açık var bu gerilimi düşürmenin bir yolu varmıdır (Bu arada bu LED ampullerdeki küçük devrede trafosuz gerilim düşürücü devresi mi yoksa DC için filtre mi bilmiyorum)

Bu iş için formül var, her renk ledin çalılşma voltajı var bunu bilmen gerekir öncelikle veya online led hesaplayıcıları kullanmalısın.

(Sınırlayıcı direnç)Ohm=(Besleme)V-(led voltajı)v/led akımı
Ohm?=12-2/0,02=500 çıkan değer standart direnç değerlerine en yakın olandeğer takılır, 470 takarsak led daha parlak 680 takarsak biraz sönük yanar.

led lambalar artık 5 tl ye kadar düştü neden uğraştın ki ? yapacağın masrafa uğraşmana değmez.

220 / 32 = 6,875V

arkadaş ledlere direkt 220 gidiyor sanıyor
bozulanların yerine direnç konmaz, diyot konur +- sine dikkat ederek.

bozulan ledlerin yerine 1n4001 diyot kullansa olur değil mi arkadaşlar

bu parçalara vereceğin parayla yeni lamba alır takarsın daha iyi

68v luk bir açık var bir diyot 0,5v düşürürse 136 diyotu seri bağlamam gerekir. Bu arada LED ampullerde smd led kullanılıyor. Bu ledlerin çalışma voltajları farklılık gösterir mi bilmiyorum. Bu lambalardaki küçük devre gerilimi düşürmeye mi yarıyor yoksa DC ye çevirme tarzında bir amaçla mı ?

Küçük devre hem gerilimi düşürüyor hemde doğrultuyor.

Ben anlamadım ne devresi resim yükleme şansın yok mu daha fazla yardımımız dokunabilir.

Burada dc çevirme var ama düşürme var mı onu merak ediyorum (Resim temsilidir internetten aldım)

Resme göre soldaki kondansatör ve dirençle voltaj düşürme sağlanıyor.

Şu resimdeki 1 mf kondansatör ve 1 Mohm direnç gibi düşününüz.

rafosuz-led-lamba-sema-led-light-circuit-main-220v.png

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri