LED Ampul Civa İçerir Mi?

okan59

Üye
Günümüzdeki Led ampul lerin herhangi zararlı bir madde içermemektedir. Asıl zararlı Tasarruflu florasan lambalardır.
Tasarruflu ampullerde ise 3-5 mg civa bulunmaktadır. Kırılma durumunda ciddi sağlık problemleri oluştururabilir.

Tasarruflu ampul kırılması durumunda yapılacaklar

Temizlikten önce: Odayı havalandırın
  • Odadaki insanları ve hayvanları odadan çıkarın ve kimsenin içeri girmesine izin vermeyin.
  • Camları açın ve en az 15 dakika boyunca odaya girmeyin.

Temizlik: Elektrik süpürgesi kullanmayın

• Kırılan parçaları toplamak için elektrik süpürgesi kullanmayın.
  • Parçaları sert bir kağıt veya karton yardımıyla toplayın.
  • Küçük parçalar ve tozu toplamak için bant kullanın.
led-ampul-civa.jpg

Temizlenen materyalin imhası

• En kısa sürede temizlenen parçaları binanın dışına çıkarın.
  • Ellerinizi yıkayın.

Merhaba. Koç-taş'da bu konuda çok bilgisi bulunmayan bir görevli, reflektör (spot) tipteki 6 watt.lık LED armatürlerini satın almak istediğimde bana: "Beyefendi, bunlarda daha ucuz olduğu için civa vardır, siz daha pahalı olan power LED'li armatürleri (arkada power LED soğutucusu monteli olanlarını) bence tercih edip satın alın!" şeklinde özel bir tavsiyede bulunmuştu. Tabi ki ben LED'lerde kesinlikle civa olmadığını, sadece flüoresan ampül türevlerinde (Eski, kalın, klasik veya CFL'lierde yani tasarruflularda) olduğunu çok iyi bildiğimden, bu görevliye hiç aldırış etmeden bunları satın almıştım. Renk sıcaklığı 6500K olduğu için dolap içi aydınlatmasında (kapak açılınca sınır anahtarıyla çalışan) kullanmak üzere evdeki bir avizeden söküp bunları aldım. Diğerlerini PC aydınlatma ışığında 2700K'lılarla uygun bir karışım ayaparak (ancak bu şekliyle) kullanıyorum. Kolay gelsin.

Merhaba. Koç-taş'da bu konuda çok bilgisi bulunmayan bir görevli, reflektör (spot) tipteki 6 watt.lık LED armatürlerini satın almak istediğimde bana: "Beyefendi, bunlarda daha ucuz olduğu için civa vardır, siz daha pahalı olan power LED'li armatürleri (arkada power LED soğutucusu monteli olanlarını) bence tercih edip satın alın!" şeklinde özel bir tavsiyede bulunmuştu. Tabi ki ben LED'lerde kesinlikle civa olmadığını, sadece flüoresan ampül türevlerinde (Eski, kalın, klasik veya CFL'lierde yani tasarruflularda) olduğunu çok iyi bildiğimden, bu görevliye hiç aldırış etmeden bunları satın almıştım. Renk sıcaklığı 6500K olduğu için dolap içi aydınlatmasında (kapak açılınca sınır anahtarıyla çalışan) kullanmak üzere evdeki bir avizeden söküp bunları aldım. Diğerlerini PC aydınlatma ışığında 2700K'lılarla uygun bir karışım ayaparak (ancak bu şekliyle) kullanıyorum. Kolay gelsin.

Hocam led firmasında çalışan arkadaşlardan duyduğuma göre florasan ve tasarruflu ampuller piyasadan kalkacakmış üretimi durmuş çok zararlı diye. Artık tüm aydınlatmalar led olacak öyle gözüküyor hem daha çok tasarruflu.

Şöyle bir muhabbette vardı "Lüzumsuzsa söndürün" unutulacak bir laf artık. Led kat kat daha tasarruflu hepsinden

Evet, çok doğrudur, kalkacağı da kesindir zaten. Watt tüketimi azlığı, çok sınmaması, çevreye olan büyük saygısı (civa içermemesi) yüzünden LED gelecekteki ve şimdiki neslin bir tercihidir.

Bir de dizel motorlarını benzinlilerin Almanya'da çoğalıp dizelin tümüyle belirlenen bir tarihte tümüyle piyasadan kalkması gibi kalkabise dünya çok daha az kirlenirdi, çünkü taşımacılık ve ticari ağrırlık olarak da halen bildiğimiz gibi dizellerde. Bunların uygun dönüşümle elektrikli veya hibrite (ağır tonajlarda) geçebilmesi hava kirliliği blokesi için şart gibi görünüyor. (Kişisel arabaları silindir hacimleri yüzünden pek de saymıyorum) bizde de kaldırmayı yavaş yavaş düşünseler, elektrikli veya hibrit araçlar çok ucuzlasa ve herkesin satın alabileceği sınırlara inebise çok daha iyi olurdu.

Ama şunu da söyleyebilirsiniz belki, doğalgaz oldukça pahalı olduğu için herkes çok pahalı olan doğalgazı pek de kullanamıyor. Ama varsın olsun, kullanlanarın çoğunluğu fazlalaştıkça dünya da kirlenmekten (dizel motorlu araçlarda da ayni durum geçerlidir.) bir ölçüde kurtulabilmiş ve hava kililiğini önlemek açısından daha iyi konumda olabilmiş olur. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,925
Son üye
Taylor Quinntin

Yeni konular

Geri