LDR sistemime potansiyometre bağlayamadım

esataksu46

Üye
Xh-M131 kodlu bir ldr devresi, 3 adet pil, 1 adet lamba ve 220V elektrik sistemime potansiyometre metre bağlamak istiyorum. Tüm kablolara yaparak denedim ama olmadı. B10K B220K B1M luk potansiyometreler aldım ve yapamadim bana yardımcı olur musunuz?
Mavi+ Kahverengi- Kırmızı+ Siyah-
IMG_20230106_072748.jpg

Bu potansiyometre ile ne yapmayı amacliyorsunuz? Hedefiniz nedir?

ustalarım, siz benden daha iyi bilirsiniz elbet, ben elektronikçi değilim. güzel kardeşimizin kafasından geçen (bence) ldr çalışacak ve led ampule dim yapacak ki olmaz özellik lazım. kartın üzerindeki pot ldr hassasiyeti için diye biliyorum ben, başka işe yaramıyor. güzel kardeşimiz ampule dimm yapmak istiyorsa bunu belirtip, nelerin olabileceğini nelerin olamıyacağını öğrenmek istemeli değil mi?

Aynı modülü 12 volt sistem olarak kullanmaktayım. Ampul olarak da ya 12 volt modül ledler ya da 12 volt e27 duylu led ampul kullanıyorum. Ldr modülün üzerindeki pot ile ışık hassasiyetini ayarlayabilirsiniz. Ya 12 voltluk bir sistem ile ya da 220 voltluk bir dimmer ile ampulun ışık şiddeti ayarlanabilir. 12 voltluk (hafızalı) dimmer örnekleri.

1673080150444.png

1673080219185.png

Bu potansiyometre ile ne yapmayı amacliyorsunuz? Hedefiniz nedir?
Amacım ldr kullanırken potansiyometre ile ışığın şiddetini ayarlamak
Aynı modülü 12 volt sistem olarak kullanmaktayım. Ampul olarak da ya 12 volt modül ledler ya da 12 volt e27 duylu led ampul kullanıyorum. Ldr modülün üzerindeki pot ile ışık hassasiyetini ayarlayabilirsiniz. Ya 12 voltluk bir sistem ile ya da 220 voltluk bir dimmer ile ampulun ışık şiddeti ayarlanabilir. 12 voltluk (hafızalı) dimmer örnekleri.

Ekli dosyayı görüntüle 94350
Ekli dosyayı görüntüle 94351
Ldr modülün üzerindeki pot ile ışık hassasiyetini ayarlayabilirsiniz demişsiniz. Benim de amacım potansiyometre ile ışığın hassasiyetini ayarlamak. Nasıl bağlarsam bağlayayim bir türlü işe yaramadı. Biliyorsanız bu devreye potansiyometreyi nasıl bağlayacağıma yardımcı olur musunuz.

Son düzenleme:
Yanan ışığın şiddeti için ayrı bir devre yapmanız lazım.

Bu devre üzerindeki trimpot ile ne kadar aydınlık yada karanlıkta devreye gireceğini ayarlayabilirsiniz.

Duya bagladiginiz lamba dimm edilebilir özellikte olmali.

Amacım ldr kullanırken potansiyometre ile ışığın şiddetini ayarlamak
Eklediğiniz resimdeki LED lamba dimmerleme özelliğine sahip değilse, elinizde devre olsa bile ile ışık şiddetini ayarlayamazsınız.
Piyasada satılan standart led lambalarda dimmer özelliği yok.
Dimmerli tiplerde diğerlerine göre daha pahalı.

Arkadaşlar yardım eden herkese çok teşekkür ederim. Bugün 220V dimmer(40TL) aldım devreye taktım ve tamda istediğim oldu. Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri