Ldr li röle titremesi

Bu zamanlayıcı fikri için teşekkür ederim. Bir de ldr yi mecburen ayırmam gerkiyordu aynı zamanda hassasiyet ayarını zaten pot üzerinden yaptım yine de teşekkür ederim.

Bu zamanlayıcı fikri için teşekkür ederim. Bir de ldr yi mecburen ayırmam gerkiyordu aynı zamanda hassasiyet ayarını zaten pot üzerinden yaptım yine de teşekkür ederim.
ldr gözü yaktığın projektörün ışığını görmeyecek bir yere bırakmam gerekiyor sanırım ışık gördüğü için bu olay oluyor yanlızca güneş ışığını gören bir yere bırak

Sistemi arduino ile kursaydın bu sıkıntıları yaşamazdın. Ldr karanlığı yada aydınlığı gördükten bir kaç dakika sonra (Bu süreyi sen ayarlama imkanına sahipsin) röleyi arduino sayesinde açar yada kapatırdın.

Evet dediğiniz yolla da olabilir ancak hem maaliyet ve hemde montaj alanı yetersizliğinden dolayı ne555 li timer devre ile bu sorunun ortadan kaldırılabilir yinede teşekkürler

Merhabalar
Ldr li röle ile bahçe aydınlatmasına gece gündüz otomatik ve ışığa duyarlı olarak çalışması için ldrli röle ile anahtarlama yaptım. Devre tamam ve çalışıyor ama ufak bir sorun var.. hava kararmaya başlayınca ışık aniden yok olmadığı için yani yavaş yavaş karardığı için bir noktada ldr li röle adeta bir taramalı tüfek gibi ac kapa ac kapa şeklinde bir döngüye giriyor.. ldr üzerindeki pot ile hassasiyet ayari yaptım denememe rağmen aynı şekilde geçişlerde titreme oluşturuyor hava biraz daha karardığında işler normale dönüyor.. haliyle röleden rahatsız edici bir ses ve aydınlatmada yaşanan dalgalanma bayağı bir rahatsız edici.. bu konuda yardımı dokunabilecek olan veya fikri olan varsa şimdiden teşekkür ederim.
şemayı eklerseniz sorunu gidermeye çalışırız.
açık şema lazım.

Merhabalar
Ldr li röle ile bahçe aydınlatmasına gece gündüz otomatik ve ışığa duyarlı olarak çalışması için ldrli röle ile anahtarlama yaptım. Devre tamam ve çalışıyor ama ufak bir sorun var.. hava kararmaya başlayınca ışık aniden yok olmadığı için yani yavaş yavaş karardığı için bir noktada ldr li röle adeta bir taramalı tüfek gibi ac kapa ac kapa şeklinde bir döngüye giriyor.. ldr üzerindeki pot ile hassasiyet ayari yaptım denememe rağmen aynı şekilde geçişlerde titreme oluşturuyor hava biraz daha karardığında işler normale dönüyor.. haliyle röleden rahatsız edici bir ses ve aydınlatmada yaşanan dalgalanma bayağı bir rahatsız edici.. bu konuda yardımı dokunabilecek olan veya fikri olan varsa şimdiden teşekkür ederim.
Ldr kararanlıkta kalınca hemen röleyi sürmesin atıyorum 3 dakika beklesin.Sonra röleyi çeksin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
S. A
opamp ile ldr yi kontrol et opmap ın evirmeyen ucuna 5k pot bağla mükemmel hassasiyet ayarı yaparsın titreme de olmaz.

Bu kadar parcayla neden ugrasiyorsun ki. Fotosel role tak ister 220 ampul kullan ister 12v led direk bagla fotosel rolenin kontagina.