LDR, Lazer ve Arduino ile Buğday dane sayım makinası

MAliyetin düşürmek için pedometre adım sayar kullan diyeceğim kardeşim de onun işlemcisi bütün sinyalleri sağlıklı alır mı kaçırır mı bilemem :( maalesef

İçimden bir ses LDR ya da fototransistör işimi görecek diyor ancak siparişini verdiğim malzemelerin gelmesi lazım :) hepsini deneyeceğim bakalım inşallah amacıma ulaşırım.

Kafamda yine ziraat ile ilgili başka projeler olduğundan en azından benım gibi başlangıç aşamasındakiler için arduino iş görür gibi :) O yüzden hem pahalı olmamakla birlikte hem de bir şeyler öğrenmek üzere bu amacımı arduino ile yürütmeyi düşünüyorum. Eğer bu işlemde başarılı olursam ilave olarak toplam tane ağırlığını da dahil etmek üzere verileri excele kayıt ettirmeyi planlıyorum. Umarım arduino'da bu tarz kodlamalar vardır :)

Teşekkürler tekrardan..

Merhaba,
Projenizi tam oluşturmadan önce temin etmeniz gereken malzemeler ve yazılımlar vardır.Ayrıca da ziraat mühendisi olduğunuzu yazdınız
elektronik bilginizin de büyük bir olasılıkla yeterli olması gerekir.Aksi taktirde zaman kaybından başka birşey olmaz.Sizin istediğiniz çok da kritik bir cihaz olmayacağı için gerçekleştirebileceğinizi düşünüyorum.Burada önemli olan fiziksel olarak buğday danelerini sıra ile bir geçitten geçirebileceğiniz bir mekanizma oluşturmaktır.Gerisi gayet kolaydır.CNY70 'in karşısına bir parçacık parlak bir materyal metal,sigara ambalaj kğıdı vs..Basit bir de elektronik devre.CNY70 'de LED'in yaydığı IR alan transistor etkilenir.CNY70 ve yansıtan elemanın önünden geçen her engelleyici materyal sayıcıyı tetikler.Siz hıza takılıyorsunuz ama Bu tür elemanların hızları tahmin edemiyeceğiniz kadar fazladır.
Gelelim yazılıma,İnternetten Proteusun en düşük versiyonlarından birini bulunuz PC'nize yükleyin.7.0 bile olabilir.
Malzeme olarak aşağıdaki linkten bir protoboard elde edin.Sıfırdan başladığınızı düşünerek diğer elektronik ölçü aletlerinizin havyanızın vs..diğer araç gereçlerinizi de temin edin.Ben size elektronik devre tasarımınızda yardımcı olacağım.Proteusta çizimini yapıp çalışma şeklini de brotobordta denedikten sonuç da aldıktan sonra plakete montaj yaparsınız.Hadi bakalım kolay gelsin.
https://www.google.ch/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=breadboard nedir

Merhaba,
Projenizi tam oluşturmadan önce temin etmeniz gereken malzemeler ve yazılımlar vardır.Ayrıca da ziraat mühendisi olduğunuzu yazdınız
elektronik bilginizin de büyük bir olasılıkla yeterli olması gerekir.Aksi taktirde zaman kaybından başka birşey olmaz.Sizin istediğiniz çok da kritik bir cihaz olmayacağı için gerçekleştirebileceğinizi düşünüyorum.Burada önemli olan fiziksel olarak buğday danelerini sıra ile bir geçitten geçirebileceğiniz bir mekanizma oluşturmaktır.Gerisi gayet kolaydır.CNY70 'in karşısına bir parçacık parlak bir materyal metal,sigara ambalaj kğıdı vs..Basit bir de elektronik devre.CNY70 'de LED'in yaydığı IR alan transistor etkilenir.CNY70 ve yansıtan elemanın önünden geçen her engelleyici materyal sayıcıyı tetikler.Siz hıza takılıyorsunuz ama Bu tür elemanların hızları tahmin edemiyeceğiniz kadar fazladır.
Gelelim yazılıma,İnternetten Proteusun en düşük versiyonlarından birini bulunuz PC'nize yükleyin.7.0 bile olabilir.
Malzeme olarak aşağıdaki linkten bir protoboard elde edin.Sıfırdan başladığınızı düşünerek diğer elektronik ölçü aletlerinizin havyanızın vs..diğer araç gereçlerinizi de temin edin.Ben size elektronik devre tasarımınızda yardımcı olacağım.Proteusta çizimini yapıp çalışma şeklini de brotobordta denedikten sonuç da aldıktan sonra plakete montaj yaparsınız.Hadi bakalım kolay gelsin.
https://www.google.ch/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=breadboard nedir

Öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim..

Ziraat mühendisliklerine verilen dersler diğer mühendisliklere göre farklı ve yetersiz. Mesela hiç elektronik ile ilgili bir ders almadık. Mezun olup ben mühendisim diyebilip de hakikaten mühendis olabilen az kişi vardır, tamami ile kişinin kendisinde biten bir olay, en azından bizim meslekte..

Fiziksel olarak daneyi sırası ile geçitten getirecek mekanizmayı kafamda tasarladım. Titreşim motoruna bağlı bir sistem ile buğday tanelerine klavuz vererek tek düze ilerlemelerini sağlamayı planlıyorum. Daha önceden elektronik ile hiç deneyimim olmadığından dolayı doğru söylüyorsunuz buğdayın geçiş hızını belki yakalayamaz diye düşünmüştüm aydınlattığınız için teşekkür ederim.

Yazılıma gelince elimde şuan Arduino Uno R3 var ve internetten onun yazılımını indirdim. Hatta Coşkun Taşdemir'in kitabını aldım ve en başından başladım. Daha önceden Flash AS3 kodlama dili ile tecrübem olduğundan mevcut kodlama dilinde yabancılık çekmiyorum.

Sizin de söylediğiniz üzere gerekli malzemeleri (protoboard, çeşitli dirençler, butonlar, LDR, fototransistor, lazer ve dahası) internetten sipariş verdim bugün yarın muhtemelen elimde olur. En yakın zamanda başlayacağım ve muhtemelen tekrar yardımlarınızı isteyeceğim :)

Tekrar teşekkür ederim..
İyi çalışmalar..

belki fikir vermesi açısından şu videoları inceleyebilirsin. Tohumu bir hareket sistemi ile bu videodakiler kadar hızlı olmasada buğday tanesi saymak için kalem tüpü gibi bir boruya sürüp borunun ucuna bir ışık kaynağı ile fotosel yada farklı bir dalgaboyunda ışık kaynağı ile sensör koyup bence sayılabilir düşüncesindeyim. sensörden alınan bilgiyide bir sayıcıya iletilebilir.

kolay gelsin

[video=youtube;oPOel4-db7E]http://www.youtube.com/watch?v=oPOel4-db7E[/video]

[video=youtube;VOF55bJeEv0]http://www.youtube.com/watch?v=VOF55bJeEv0[/video]

belki fikir vermesi açısından şu videoları inceleyebilirsin. Tohumu bir hareket sistemi ile bu videodakiler kadar hızlı olmasada buğday tanesi saymak için kalem tüpü gibi bir boruya sürüp borunun ucuna bir ışık kaynağı ile fotosel yada farklı bir dalgaboyunda ışık kaynağı ile sensör koyup bence sayılabilir düşüncesindeyim. sensörden alınan bilgiyide bir sayıcıya iletilebilir.

kolay gelsin

[video=youtube;oPOel4-db7E]http://www.youtube.com/watch?v=oPOel4-db7E[/video]

[video=youtube;VOF55bJeEv0]http://www.youtube.com/watch?v=VOF55bJeEv0[/video]

Epey fikir verici videolar, titreşim yöntemi yerine aklımda vakum yöntemi ile teker teker ve tane boyutu fark etmeksizin, ister mısır ister buğday ister daha küçük tohumları teker teker alabilen bir sistem vardı ama ilk aşamada bu basit olanı yapayım istedim. Doğrusunu söylemek gerekirse bu dönerli sistem nasıl çalışıyor bilmiyorum :)

Videolar için teşekkürler..

MAliyetin düşürmek için pedometre adım sayar kullan diyeceğim kardeşim de onun işlemcisi bütün sinyalleri sağlıklı alır mı kaçırır mı bilemem :( maalesef

pedometre sanirim titreşim algilama mantigi ile çalışıyor (emin değilim sökmedim)

ayak bilegine bağla koşarken adimini yere vurduğunda saysin gibi

arduino için programlamanda yardimci olurum konuyu takipteyim kolay gelsin.

Yaylı ağırlık bulunan basit temas fikir vermesi adına Pedometer take-apart | Evil Mad Scientist Laboratories pedometreyi özellikle örnek verdim; direk arttırma mantığına sahip ve ekran da 9999 sayısını verebilecek çoğu yerde rahat bulunabilecek ucuz bir cihaz.
Serkanın verdiği videolar da önceki mesajımda tarif etmek istediğim durumu içermekteydi.

Son düzenleme:
pedometre sanirim titreşim algilama mantigi ile çalışıyor (emin değilim sökmedim)

ayak bilegine bağla koşarken adimini yere vurduğunda saysin gibi

arduino için programlamanda yardimci olurum konuyu takipteyim kolay gelsin.

Bugün LDR, lazer ve butonları elime geçti. Yarın ya da öbür gün muhtemelen direnç, protoboard ve diğer materyallerim gelecektir ve yakın zamanda başlayacağım. Doğruyu söylemek gerekirse kodlamalarda da yardıma ihtiyacım olacaktır çok teşekkür ederim..

Yaylı ağırlık bulunan basit temas fikir vermesi adına Pedometer take-apart | Evil Mad Scientist Laboratories pedometreyi özellikle örnek verdim; direk arttırma mantığına sahip ve ekran da 9999 sayısını verebilecek çoğu yerde rahat bulunabilecek ucuz bir cihaz.
Serkanın verdiği videolar da önceki mesajımda tarif etmek istediğim durumu içermekteydi.

Geçen annemin elinde gördüm, tesbihat diyorlar dijital tesbih, butona basıyorsun sayacı arttırıyor ve ayrıca reset butonu var. Sordum 1.5TL dedi, LCD si de vardı dedim bu işimi görür ancak aldım bir tane içini açtım lcd sinde kablo filanda yok bir değişik anlayamadım.

IMG_20140715_212121.jpgIMG_20140715_212140.jpg

Ayrıca benim eski bir mp3 playerım var dı pil ile çalışıyor. Onun LCD si sağlam ama açıkcası kullanılabilirmi böyle bir proje için uygunmudur hiç bilmiyorum..
IMG_20140715_212521.jpgIMG_20140715_212535.jpg

Dostum üstteki tesbihat bu konuya çok uygun bir parça. Lcd altında sarı pinlere iletimi sağlayan plastik iletken mevcut. Dikkatli bakarsanız turuncu renkli görebilirsiniz.

Şimdi önemli olan ldr ile aldığınız bilgiyi bu cihazın butonu yerine görev verdirmek. bu biraz uğraştıracaktır. ldr butonun tersi çalışacaktır. bi denemek lazım. yalnız ldr nin yanlış bilgi vermemesi için testler sonucunda karanlık bir ortamda çalışması lazım. Sadece lazerden gelecek olan ışık ldr ye ulaşmalı.

Ayrıca lazer ve ldr ikilisi ile sistem kurulduğunda aradan tane geçtiğinde ldr nin iç direnci yükselecek. Biz bu bilgiyi her yüksek dirençte bir sayı artımı olarak algılamalıyız. Tesbihatta ise butona basıldığında iç direnci düşecektir. Burada ldr ile buton teers çalışmaktadır. bu konumda bir tersleyiciye ihtiyacımız var. o konuda ustalarımızında tavsiyelerini alabilriz. Belki ldr den aldığımız bilgiyi bir röle çektirmekte kullanıp bu rölenin kontağını tesbihatla iletime geçirirsek sayım yaptırabiliriz.

kolay gelsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,986
Son üye
ferhatyigit

Yeni konular

Geri