Lambalı amfi

Arkadaşlar iyi günler lambalı amfiler hakkında bilgi edinmek istiyorum pek işe yarar bilgiler bulamadım burda engin tecrübeli ustalarımdan bilgi almak istiyorum lambalı amfilerin çalışma mantığı nedir?harhangi bir ampul aynı işi görür mü?Ampulün amacı nedir tam olarak?cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Minimum Distorsiyonu ile hakkettiği tahta gerçekten esaslı fiyatı ile oturduğunu düşündüğüm lambalar, gençlerin tutkusu olan müzik tahtına amplifier olarak oturdu.
Aslında 5 yıl önce ilk ticari hi-fi amplifikatör ün fiyatını gördüğümde aklım gidecekti nerede ise.
Allahtan aliexpress buna bir el attı da fiyatlar 5-6 bin $ aralığına indi.

Maliyeti etkiliyen unsur olarak ;
Tanesi 500 $ dan 3 lamba diyelim. Eeee meydan boş üretim tekel olunca, bu fiyat ucuz bile.
Tanesi 1000$ dan aşağı düşmeyen ses trafolarını da unutmayalım. Bunların toroid karkası mı özel bilmiyorum ama, rivayetlere göre gümüş telden sarıldığını ve İstanbulda 2-3 kişinin bu trafoları sarabildiğini duymuştum.
Yani ;
Ne kadar para, o kadar hi-fi.

Ne kadar para o kadar hifi sozune katiliyorum.

Ancak,

Kacimizda yari iletkenlerle lambali arasindaki farki algilayabilecek kadar isitme yetisine sahibiz bunu dusunmusumdur hep. Bunu hissedebilen varsa bu his farki icin binlerce dölar vermek ne kadar mantiklidir bilmiyorum.

Şuna benzetiyorum. Senin kullandigin araba 38.53 kurus yakit yakiyor. Ama benimki 38.51 kurus. Senin araba 50 000 tl ama benimki 200 000 tl. Ama benimki az yakiyor seninkinden.

Demekki param kadar dinliyorum. O zaman benim kulagim daha iyimi isitiyor?

Kafam karisti simdi.

Hiçte pahalı değiller bence.
Amplifikatör fiyatlarına bakana kadar.Tuhaf olan HOPARLÖR FİYATLARI (elektro akustik dönüştürücüler) bence.

6 yıl önce bim markette 50tl civarı olan bilgisayar yanına koyduğun 20cm lik kabin (hoparör+anf) fiyatına bir de şimdi bakın hele.
Tekno marketlerde minnacık avuçiçi hoparlörlerin fiyatı 20tl civarı.
Ben bunların alayı ile sistem kurardım zamanında. Şimdi fiyatlarını bile okuyamıyorum.

Hadi bir bilgisayar hatta yerli yazıcımız bile yok.
Allah için hoparlör işi çok mu zor. İmalatı yapılmazmı Türkiye de?

Son düzenleme:
Konuya @Mr_YAMYAM abimizide ekleyelim. Goruslerini dinlemek isteriz.
Konu bilimsel olmazsa, benim yapabileceğim birşey yok.
ilirsin ben bilim adamıyım :D
Maliyeti etkiliyen unsur olarak ;
Tanesi 500 $ dan 3 lamba diyelim. Eeee meydan boş üretim tekel olunca, bu fiyat ucuz bile.
Tanesi 1000$ dan aşağı düşmeyen ses trafolarını da unutmayalım. Bunların toroid karkası mı özel bilmiyorum ama, rivayetlere göre gümüş telden sarıldığını ve İstanbulda 2-3 kişinin bu trafoları sarabildiğini duymuştum.
Yani ;
Ne kadar para, o kadar hi-fi.
Bunlar HURAFE yani dedikodu.
İstanbulda kaç kişinin bu işi yaptığını bilmem ama fiyatları iyice uçurmuşlar.
Ayrıca lambalı ampliler distorsiyon yönü ile üstün değillerdir.
Modern yarı iletkenler, distorsiyon açısından lambalardan daha üstündür.
Herhangi bir teknikte ürünün maliyeti o ürünün tasarım hassasiyeti ile belli olur. içerisinde kullanılan lamba transistör ya da devre elemanlarının, günümüzde çok ta etkisi yoktur.

Kacimizda yari iletkenlerle lambali arasindaki farki algilayabilecek kadar isitme yetisine sahibiz bunu dusunmusumdur hep.
Bunu hissedebilen varsa bu his farki icin binlerce dölar vermek ne kadar mantiklidir bilmiyorum.
Teknikte bazı deyimler vardır ki literatüre yerleşmiştir.
İnsan kulağı en fazla 20KHz e kadar olan frekansları duyabilir. Yaş ilerledikçe bu sınır daha alt frekanslara iner.
Ancak tıbbi araştırmalar kanıtlamıştır ki DINAMİK BAND GENİŞLİĞİ değeri arttıkça, bir insan kulağının daha üst frekansları da algıladığı ispatlanmıştır.
Yani duyma sınırlarının üst bölgelerinde insan kulağı daha eşit seviyede ve daha geniş bir spektrumda duyarlar.
Doğada, bir jet uçağı insanın 200-300metre yukarısından geçerken kulağının algıladığı sesin dinamik band genişliği ile, aynı sesi üst kalite bir ses sisteminde dinlerken algıladığı frekans responsunun eşdeğer olamayacağını herkes bilir.

Yok demek istediğim,

Bir kişiyi oturtalım gözlerini kapatalım.

Aynı hoparlörler ile aynı ses kaynağından önce lambalı bir anfi ile sonra yarı iletken teknolojisi ile üretilmiş bir anfıden ses dinletelim.

Bunun farkına kaç kişi varabilecek bunu merak ediyorum?

Yok demek istediğim,

Bir kişiyi oturtalım gözlerini kapatalım.

Aynı hoparlörler ile aynı ses kaynağından önce lambalı bir anfi ile sonra yarı iletken teknolojisi ile üretilmiş bir anfıden ses dinletelim.

Bunun farkına kaç kişi varabilecek bunu merak ediyorum?
Hiçbir insan bu testten geçemez :D
Sonuçta, ister yarı iletkenli olsun, isterse lamba teknolojisi olsun bilimsel olarak tek bir iş yapmaktadır...
Ses frekans bölgesindeki frekansları yükseltmek.
Her iki teknikte de tek bir kural bulunur. Tüm frekans bölgesini eşit şekilde yükseltebilmek.
Gürültü kavramı ise dinamik band genişliği doğrultusunda ele alınacak olursa, 120dbA ses şiddeti için -60db dir. Yani 120dbA ses şiddeti verebilen bir ses sisteminde, sistem gürültü seviyesi -60db ise (60 PHON) insan kulağı bu gürültü seviyesini algılamaz. Ya da çok sağlıklı kulakları olan kişilerce algılanabilmektedir.
eqlou2.gif

120dbA insan kulağı için üst sınır olup, daha yüksek seviyedeki ses şiddeti kalıcı hasara sebep olur.
Benim amplimi evde dinlemiştin.
Modern yarıiletkenlerle (Entegre transistör) yapılmış olup, max seviyedeki gürültü eşiği -65db dir. Test esnasında volüme potunu sonuna kadar açtığımızda herhangi bir gürültü duymamıştın :D
Max. volüme seviyesinde 1 metre referans seviyesinde 105dbA ses basınç seviyesine sahip bir sistemdir. Ampli gücü 4 ohm hoparlörlerde 40Watt'tır.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri