ladder da timer ı durdurma

Analyzer

Üye
Bir buton ve iki çıkışım mevcut. Çalışma semaryosunda :
1. Butona basılıp bırakıldığında 20 sn boyunca Y1 çıkış verecek ve duracak.
2. Y1 çıkış verirken 20 sn bitmeden butona basılınca çıkış vermeyi kesecek ve timer sıfırlanacak.
3. Butona tekrar basınca 20 sn boyunca bu sefer Y2 çıkış verecek ve duracak.
4. Y2 çıkış verirken 20 sn bitmeden butona basılınca çıkış vermeyi kesecek ve timer sıfırlanacak.

Altta oluşturduğum ladder var ancak doğru çalışmıyor. Ne dersiniz?

trioaWfZTJaqXE45rHAtuw.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ladder diyagramınızı inceledim ama tam olarak anlayamadım hangi plc ye ait o diyagram ordaki blokları ve ne yapmaya çalıştığınızı kavrayamadım tam olarak.Ben yukarıda anlattıklarınızdan yola çıkarak böyle bir şey oluşturdum umarım işinize yarar.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    23.3 KB · Görüntüleme: 35
Merhaba. electricmhns kullandığım PLC fatek marka. T200 bloku bir timer aslında. Girişi enable olduğunda 20 sn sayıyor ve çıkış veriyor. TOGG bloğu da girişi enable olunca m10 registeri ON oluyor. Bir kez daha enable ounca OFF oluyor yani toggle yapıyor. Siz sanırım siemens plc için yazdınız. Benim plc me nasıl uyarlarım, hemen bakıyorum.
devil190796, ek açmadı maalesef.

merhaba,
soruyu yanlış sormuşum kusura bakmayın. sorunum hala devam ediyor. Bu alttaki senaryoyu ladder olarak nasıl yapabilirim :

Bir buton ve iki çıkışım mevcut. Çalışma semaryosunda :
1. Butona basılıp bırakıldığında 20 sn boyunca Y1 çıkış verecek ve duracak.
2. Y1 çıkış verirken 20 sn bitmeden butona basılınca çıkış vermeyi kesecek ve timer sıfırlanacak.
3. Butona tekrar basınca 20 sn boyunca bu sefer Y2 çıkış verecek ve duracak.
4. Y2 çıkış verirken 20 sn bitmeden butona basılınca çıkış vermeyi kesecek ve timer sıfırlanacak.

Bırakıldığı anda timer 20 saniye çalışsın diyorsanız TOF timer kullanılmalı ama aynı zamanda resetlemeniz de gerekiyor.TOFR gibi bir timer varsa onu kullanabilirsiniz.TONR var ama TOFR var mıdır bilmem.

ladder ı tekrar düzenledim. bu şekilde oldu gibi görünüyor :

D4eYY7uVQ9uHeHUH_bGL9w.jpg

Şu an timer 5 sn. olarak çalışıyor. Herşey düzgün. Tek eksiği şu şekilde :

Timer sayma işlemini bitirmeden butona tekrar basılırsa sorun yok. Her şey duruyor. Ancak timer saymayı bitirip çıkışları kestikten sonra bir daha butona basılırsa bir kez boşluk veriyor. Bunu vermemesini istiyorum. Umarım anlatabilmişimdir. İsteyen için Winproladder programı :

https://file.io/xujzrX

Bu arada electricmhnds yardımlarınız ve detaylı anlatım için çok teşekkürler. Sayenizde ilerlettim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri