L298N Isınma Problemi

Merhaba arkadaşlar,

Arduino ile yaptığım projede step motor olarak nema 17 ve motor sürücü olarak da l298n kullanıyorum. Step motor bir tamburu belli aralıklarla çeviriyor. Her çevirim hareketinden sonra 10sn kadar bekledikten sonra tekrar 1 tur çeviriyor. Sistem düzgün olarak çalışıyor fakat işlem başladıktan 2-4 dakika sonra sürücü aşırı ısınmış oluyor ve sonrasında motor adım kaçırmaya başlıyor. Sürücüyü 12v 5 amper ile besliyorum. Sizlere sorum motor bekleme süresinde de akım çektiği için kodlarda bir değişiklik yaparak ısınmayı azaltabilir miyim? Ya da farklı bir şekilde ısınma probleminden kurtulma imkanım var mıdır? Yardımlarını bekliyorum şimdiden teşekkürler.

https://www.picproje.org/index.php/topic,37925.0.html

l298 çok ısınıyor kısa sürede

Motorunuz küçük bir şey de olsa, duran motoru ilk çalıştırdığınızda, bir yönde dönmekte olan motoru birden ters yönde döndürmek istediğinizde motor, nominal akımının 10 hatta 20 katı akım çeker.

Her ne kadar bu akımın süresi bir kaç yüz mili saniye sürse de bu tip zorlamalar sürücü çipin ısınmasına neden olur.

Ayrıyeten çipin yüzey alanı büyük bir soğutucuya bağlanması da gerekmekte.

Motora ani hareketler yaptırmak yerine motora yol vererek bu akımları yumuşatmak gerekiyor.
Bunun için on-off şeklinde kontrol yerine pwm ile motor akımını yumuşak şekilde değiştirmenizi tavsiye ederim.

Duran motoru on yapmak için sürücüye 1 şeklinde sinyal vermek yerine pwm sinyal vermelisiniz.

Örneğin motora verilen sinyali yarım saniye içinde 0 dan max'a çıkartacak rampa şeklinde voltaj uygulamak motorun kalkış akımını bir hayli yumuşatır.

Son düzenleme:
step sürüyorsanız tb6600 tavsiye ederim nema17 için yeterli bir sürücü ayrıca motor hep aynı yöne dönüyorsa 1 çıkış pini ile kontrol edebilirsiniz step motorunuzu ısınmada l298 kadar olmaz çünkü kutusu tamamen metal güzel bir soğutması oluyor

https://www.picproje.org/index.php/topic,37925.0.html

l298 çok ısınıyor kısa sürede

Motorunuz küçük bir şey de olsa, duran motoru ilk çalıştırdığınızda, bir yönde dönmekte olan motoru birden ters yönde döndürmek istediğinizde motor, nominal akımının 10 hatta 20 katı akım çeker.

Her ne kadar bu akımın süresi bir kaç yüz mili saniye sürse de bu tip zorlamalar sürücü çipin ısınmasına neden olur.

Ayrıyeten çipin yüzey alanı büyük bir soğutucuya bağlanması da gerekmekte.

Motora ani hareketler yaptırmak yerine motora yol vererek bu akımları yumuşatmak gerekiyor.
Bunun için on-off şeklinde kontrol yerine pwm ile motor akımını yumuşak şekilde değiştirmenizi tavsiye ederim.

Duran motoru on yapmak için sürücüye 1 şeklinde sinyal vermek yerine pwm sinyal vermelisiniz.

Örneğin motora verilen sinyali yarım saniye içinde 0 dan max'a çıkartacak rampa şeklinde voltaj uygulamak motorun kalkış akımını bir hayli yumuşatır.

Öncelikle vakit ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Step motoru sürekli aynı yönde döndürüyorum ama sürekli durk kalk yaptığı için ısınıyor sanırım. Kodları pwm ile değiştirip yumuşatmaya çalışayım en iyisi.

step sürüyorsanız tb6600 tavsiye ederim nema17 için yeterli bir sürücü ayrıca motor hep aynı yöne dönüyorsa 1 çıkış pini ile kontrol edebilirsiniz step motorunuzu ısınmada l298 kadar olmaz çünkü kutusu tamamen metal güzel bir soğutması oluyor
Önerinis için teşekkür ederim tb6600 sürücüyü de inceleyeyim.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri