L297+298 step motor sürücü sorun kısmi olarak çözüldü?

Merhaba arkadaşlar. Daha önceki konumda iki farklıd evre denemiş ve çalıştıramamıştım. Bu sefer devre çalıştı.
1.Resimde ve videoda gördüğünüz step motor boşta ortalama 1A akım çekmekte bu normalmidir? Gerçi bir zorlamada olsa çektiği akım değişmiyor.
2. Motorun datalarında rated voltaj 3.4 ve 0.63A diyor. Ben lm7805 ve bd243c ile sürdüm bir sıkıntı olur mu?
3. Sadece 7805 ile sürdüğüde aşırı ısınıyordu bende lm nin çıkışına bd243 ekledim ve resimdeki gibi bir soğutucuya bağladığım halde 133 dereceleri gördüm, neden? Datasheetlerde bu entegre için çok daha yüksek akımlar yazılmış oysaki.
4. Videoda normal adım modunda hızı yavaşlattığımda ledlerdeki haraketleri izlerseniz adım adım gitmekten ziyade farklı bir adımlama yapmakta sanki öyle bir an varki neredeyse 3 sargıyada aynı anda akım vermekte. Ledler tek tek sırayla yanıp sönmüyor yani. Full step denedim iki şer ikişer fakat motor biraz daha sesli çalıştı o sistemde o yüzden full stepten vazgeçtim. Ama normal adımda bile istediğim şekilde çalışmıyor. Yoksa bu entegrenin çalışması mı bu şekildedir?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Step motor.jpg
    Step motor.jpg
    95.7 KB · Görüntüleme: 10
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
adsız1.jpg
Resimde devreye ait çizim bulunmaktadır. Sadece fast diyotları kaldırdım. Devreyi öyle düşünün.

Forum istatistikleri

Konular
128,442
Kullanıcılar
450,373
Son üye
kidorki

Yeni konular

Geri