Lütfen led dimmer yardım

Herkese merhaba; Deperli Ustalar aşağıdaki kodla PWM sinyali üreterek ledi yavaş yavaş yakabiliyorum ancak b portuna bağlı tüm ledleri nasıl yapacağım yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

#include <16F877.h>

void main()
{
int duty;

setup_ccp1(ccp_pwm);
setup_adc_ports(NO_ANALOGS);
setup_adc(ADC_OFF);
setup_psp(PSP_DISABLED);
setup_spi(SPI_SS_DISABLED);
setup_timer_0(RTCC_INTERNAL|RTCC_DIV_1);
setup_timer_1(T1_disabled);
setup_timer_2(T2_DIV_BY_16,128,1);
setup_comparator(NC_NC_NC_NC);
setup_vref(FALSE);
set_tris_b(0x00);
output_b(0x00);
while(true)
{

set_pwm1_duty(duty);

if (duty<127)
duty++;
else
duty=0;
delay_ms(30);
}
}

pwm çıkışını bir transistöre bağlamanız gerekiyor , ardından bu transistör tüm ledlerin ortak eksi ucunun toprağa olan bağlantısını sağlayacak.

Eğer yapmak istediğiniz tüm ledlerin parlaklığını farklı farklı ayarlamak ise pwm modülü burda işe yaramıyor , ozmn yazılımsal pwm kullanmak lazım.

Gerçi 8 kanal pwm çıkışı olan picler (18fxx31) var ama motor kontrol işlemcileri onlar.

Hocam çok teşekkür ederim işte KontrolKalem farkı:) Yazılımsal PWM Ye nereden başlamalıyım çok teşekkür ederim

Örneğin bir bacağı 50us on , 50 usn off yaparsan , o bacaktan %50 duty cycle oranında 10kHz'lik bir PWM vermiş olursun.

Başka bir bacağı da 20us on , 80 us off yaparsan , o bacaktan da aynı frekansta fakat %20 duty cycle oranında pwm vermiş olursun

Bu şekilde parlaklıklar değişmiş olur

Ben karaşimşek efektinin orjinalini bu şekilde yazılımsal pwm ile yapmıştım. Yani başta giden led var , arkadaki ledlerin parlaklıkları 80-50-30-20 diye azalıodu .

Ben karaşimşek efektinin orjinalini bu şekilde yazılımsal pwm ile yapmıştım. Yani başta giden led var , arkadaki ledlerin parlaklıkları 80-50-30-20 diye azalıodu .

bende senin gibi yapıyorum, fakat bu kez çok titriyor ledler, görüntü hiç hoş olmuyor. Görüntüyü titremeden yapabilen varmı?

pwm frekansını arttırırsanız titremez.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri