Kurutma Makinesi Termiği Hakkında

kıymetli desteğiniz için teşekkür ederim,
butonlu termikler, devreyi kesince elle butonu eski konumuna almak gerekiyor.
sizce soğuması gerçekleşince NC moda geçen butonsuz termik alsam bir problem olurmu ?

Firmanın butonsuz termik kullanmadığına göre bir sebebi vardır .

Güvenli korumaya alma ve servis hizmet olabilir .

Zaten her zaman bu arıza gelecek bir durum değil .
Arıza geliyorsa sebebini araştırmak gerekir .

bu serilerde maalesef kronik kusurlu ürün zamanında kullanmadığımız için heyet başvurusuna geç kaldık bir kaç yıkamada muhakkak termik butonu atıyor.
makine üst kapağı açıp elle butonu indirmek gerekli.
yurtdışında bazı kullanıcılar farklı çözümler geliştirmiş
maalesef ekonomik durumlar belli ayrıca kurutucu almak şu ara maliyetli o yüzden sorguladım.

bu serilerde maalesef kronik kusurlu ürün zamanında kullanmadığımız için heyet başvurusuna geç kaldık bir kaç yıkamada muhakkak termik butonu atıyor.
makine üst kapağı açıp elle butonu indirmek gerekli.
yurtdışında bazı kullanıcılar farklı çözümler geliştirmiş
maalesef ekonomik durumlar belli ayrıca kurutucu almak şu ara maliyetli o yüzden sorguladım.

Bu k.makinasının bu termiğin takıldığı yerin fotosu varmı ?

Yurtdışında bazı kullanıcılar farklı çözümler geliştirmiş .
Videoları varmı ?

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/beko-d70kt-kurutma-makinası-termik-arızası.123041

Beko D70KT kurutma makinası termik arızası​

20181002_150346.jpg

1676196754786.png

1676196764092.png

PTS 17S çapraz olarak lehimlemiş nedenini bilemiyorum.

1676196777207.png

Bu tur sistemlerde,

1- Isıtıcı rezistans bir termostat ile kontrol edilir.
2- ısıtıcı rezistans termostat yada kart arızası ile devre dışı kalmaz ise otomatik resetli bir kesici ile korunur. Sizin sistemde PTS17S oluyor. Ve çapraz atılan lehimleme ile devre dışı bırakılmış.
3- yine emniyetler calismaz ise en son manual resetli termik devreye girer. Bu son emniyettir.

Örnek vereyim ,

Rezistans kurutucuyu 45 °C ye ısıtmak için devreye alınır. Termostat bunu 45 °C de tutmaya calisir. Termostat tutmaz ise sizde pts17s korumaya girer. Bu ikinci korumadir. Rezistans durmadı ve hala ısıtıyor ise son koruma pbr olan resetli termik atacaktır.

Pts17 deki lehimli koptu sökülmesi gerekiyor. Bunun önünde rezistansi devreye sokan ve çıkaran bir sensor yada termostat var ise doğru calisiyormu kontrol edilmeli.

Son düzenleme:
Bu tur sistemlerde,

1- Isıtıcı rezistans bir termostat ile kontrol edilir.
2- ısıtıcı rezistans termostat yada kart arızası ile devre dışı kalmaz ise otomatik resetli bir kesici ile korunur. Sizin sistemde PTS17S oluyor. Ve çapraz atılan lehimleme ile devre dışı bırakılmış.
3- yine emniyetler calismaz ise en son manual resetli termik devreye girer. Bu son emniyettir.

Örnek vereyim ,

Rezistans kurutucuyu 45 °C ye ısıtmak için devreye alınır. Termostat bunu 45 °C de tutmaya calisir. Termostat tutmaz ise sizde pts17s korumaya girer. Bu ikinci korumadir. Rezistans durmadı ve hala ısıtıyor ise son koruma pbr olan resetli termik atacaktır.

Pts17 deki lehimli koptu sökülmesi gerekiyor. Bunun önünde rezistansi devreye sokan ve çıkaran bir sensor yada termostat var ise doğru calisiyormu kontrol edilmeli.

Serkan Bey detaylı açıklamanız için teşekkür ederim.
ben forumun aksine bu işlere uzak birisiyim ama mühendis kökenliyim:)

ecobubble ikisi bir arada samsung çamaşır makinelerinde,
maalesef heyet kararıyla iadeler alındı çünkü PBR380VP resetli termik ortalama 40 dk'lık kuratma çalışmasında atmakta.
Servis her geldiğinde termiğin butonunu kaldırıp gidiyordu çünkü bilinen bir kronik sorundu.

ben maalesef uzun süre depoda beklettiğim için bu fırsatı kaçırdım.
forumda ustaların sayesine birçok şey öğrendim hepsine ayrıca teşekkür ederim.

sizlerden şunu öğrenmek isterim :

PBR380VP yerine KSD serisi reset butonlu 125 C NC mod termik aldım 30 dakikalık kurutmada atmadı. 60 dk'lık kurutmada buton attı. Bunun yerine kendiliğinden açılan NC mod 125 C termik alayım diyorum sizler ne dersiniz ?

pts17s yerine ne alcağımı bilmiyorum - bildiğimiz NC mod butonsuz termikmidir ?

Pts17 deki lehimli koptu sökülmesi gerekiyor. Bunun önünde rezistansi devreye sokan ve çıkaran bir sensor yada termostat var ise doğru calisiyormu kontrol edilmelidir.

resim başka bir kullanıcının benim makinemde orjinal termiği mevcut,

Rezistans kurutucuyu 45 °C ye ısıtmak için devreye alınır. Termostat bunu 45 °C de tutmaya calisir. Termostat tutmaz ise sizde pts17s korumaya girer

pts17s önceki termostat yada sensör nerde bilmiyorum üst bakışta görünün başka bir parça yok.

1676218307790.png

1676218338205.png

Son düzenleme:
sizlerden şunu öğrenmek isterim :

PBR380VP yerine KSD serisi reset butonlu 125 C NC mod termik aldım 30 dakikalık kurutmada atmadı. 60 dk'lık kurutmada buton attı. Bunun yerine kendiliğinden açılan NC mod 125 C termik alayım diyorum sizler ne dersiniz ?

pts17s yerine ne alcağımı bilmiyorum - bildiğimiz NC mod butonsuz termikmidir ?

Şöyle söyleyeyim.

Ben olsam kendi makinam olsa aşağıdaki gibi yapardım.

Son nokta 125°C ise 100 °C lik otomatik resetli bir tane termostat alırdım. Uygun şekilde bu görsellerde bulunan manual resetli olan termostatin yanına monte ederdim. Ve Elektrik devresine seri baglardim.

125°C lik termik emniyet için yerinde bulunsun. Bu emniyet değerine gelmeden önce 100°C lik termostat aşırı ısınınca devreyi kesip rezistansi kontrol etsin.

Peki Şöyle ikinci alternatif sunayım. Yada sorayim. Bu rezistans bir şekilde sicaklik kontrolu yapiyor ama nasıl elektronik olarak mı yoksa bu termiklerle mi kontrol ediliyor? Bence sağdaki çapraz kısa devre olan termik görev yapmıyor. O normal çalışsa bu termik e ihtiyaç kalmayacak.

PBR380VP resetli termik ortalama 40 dk'lık kuratma çalışmasında atmakta.
Servis her geldiğinde termiğin butonunu kaldırıp gidiyordu çünkü bilinen bir kronik sorundu.

Bu aldığınız ürün kaç amper ?
Orj ürün ve yerine alınan ürün Datasheet ?

PBR380VP
https://www.paxanpax.com/116-SG-27050 ( 16 Amper ) diyor .

KSD serisi reset butonlu 125 C NC mod termik aldım .
Yerine alınan bu ürün ( 10 Amper ) olabilir .
Bu ürünmü ?
https://www.motorobit.com/urun/ksd301-125-degc-limit-termostat-nc-250v-10a

Sorun amper değerinde olabilirmi ? ölçümler .

Son düzenleme:
Şöyle söyleyeyim.

Ben olsam kendi makinam olsa aşağıdaki gibi yapardım.

Son nokta 125°C ise 100 °C lik otomatik resetli bir tane termostat alırdım. Uygun şekilde bu görsellerde bulunan manual resetli olan termostatin yanına monte ederdim. Ve Elektrik devresine seri baglardim.

125°C lik termik emniyet için yerinde bulunsun. Bu emniyet değerine gelmeden önce 100°C lik termostat aşırı ısınınca devreyi kesip rezistansi kontrol etsin.

Peki Şöyle ikinci alternatif sunayım. Yada sorayim. Bu rezistans bir şekilde sicaklik kontrolu yapiyor ama nasıl elektronik olarak mı yoksa bu termiklerle mi kontrol ediliyor? Bence sağdaki çapraz kısa devre olan termik görev yapmıyor. O normal çalışsa bu termik e ihtiyaç kalmayacak.
Serkan Bey,

PTS 17S - 125 C olan parça termostatmış bu parçanın alternatifi olarak
1676223970812.png

KSD 301 'lerden 120C termostat takabilirmiyim ?

1676224023043.png

BUTONLU manuel resetli termostat ve PTS 17S fark ettiyseniz aynı şase üzerine takılı ve bu şase hava akış hattına yekpare olarak yerleştirilmiş. bu durumda ilk temas PTS 17S , 125 C ulaştığında devreyi kesiyor fakat aynı ısıyı manuel resetli termostatta hissediyor onunda atması normal değilmi ?

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri