Kurutma makinesi hız devresi yapımı

morbeyaz

Üye
Merhaba

Elimde 24 volt Dc redüktörlü motor var. 55 watt ve 2.5 amper değerinde. Ben bu motoru 3 kademeli anahtarla 3 ayrı hızda çalıştırmak istiyorum. Kurutma makinesi devresi bana bir fikir verdi. İçini açtım. Diyot ve köprü diyot bağlantısını gördüm. Resimdeki kurutma makinesi devresi 220 volt için yapılmış. Ben bu devreyi 24 volt Dc motor için yapmak istiyorum ama hangi değerlerde diyot kullanacağımı bilmiyorum.

İstiyorum ki Dc motor 3 kademede ve 3 ayrı hızda çalışsın. Bu devreyi nasıl yaparım? Kademeli anahtarla benim anlayacağım şekilde çizebilecek biri var mı? Teşekkür ederim.

Ekran Alıntısı.PNG

Diyotla senin işin yok,gerekte yok.Orada ac akım çevriliyor.
Hazır dc hız ayar devreleri(dimmer)var onlardan al 30-40 lira birşey.Pot ile ayarla.İlla kademeli istersende
potun dirençi civarında üç kademe belirlersin anahtarla dirençleri devreye alırsın.

İnternette kit halde dc motor sürücü devreleri var. Uygun gerilim ve amperajda olanını kullanabilirsiniz. Sadece 4 adet kablo bağlantısı var. Devresi kurulu.

Diyotla senin işin yok,gerekte yok.Orada ac akım çevriliyor.
Hazır dc hız ayar devreleri(dimmer)var onlardan al 30-40 lira birşey.Pot ile ayarla.İlla kademeli istersende
potun dirençi civarında üç kademe belirlersin anahtarla dirençleri devreye alırsın.
Ben daha önce denedım, Dımmer ıle DC motor devresi çalışmamaktadır. Ya ayarlı thyrıstörle dogrultuş mootor devresı yada , 3 ayrı gerilimde çıkış voltajı ayarlanmış trafodan çıakn voltajı, köprü dıyotdan geçireceksınız. Veya , varyak çıkışına yıne köprü dıyot kullanacaksınız, bu en basıt ve kullanıslı basit kullanımdır.

Teşekkür ederim. Dimmer devresi aldım. Devreyle motor hızını ayarlayabiliyorum fakat motor ilerlerken dimmerle ayar yapmak istediğimde ufak ta olsa bir zaman süreci oluyor. Kurutma makinesinde dikkat ettim. Bu zaman süreci yok. Bekleme yapmadan motora hız veriyor.

Varyak çıkışına köprü dıyot ile deneme yapıcam.

Varyaklar izole trafo değillerdir. Elektriğe çarpılma riski vardır. Tecrübeli değilseniz sakın denemeyin.

o iş için varyak olmaz motoru yakarsın tabi çarpılman da mümkün.

24 volt bir motorda 3 kademeli devir kontrolu yapack iseniz,

Bunu bir kac sekilde yapabilirsiniz.

En basit yolu bir kac kademeli uygun gucte transformator alacaksiniz. Bunun cikisina kopru diyot ve kapasitorle dogrultucu filtre devresi yapacaksiniz. Mesela trafonuz 24 -16 - 12 voltluk kademeleri olsun. Motorunuz voltaj dustukce hizinida kademeli olarak dusurmus olursunuz.

Bir diger yontem ise Oncelikle 24 volt bir guc kaynaginiz olmali bunun cikisina elektronik regule devresi kuracaksınız. Bunuda LM317 ve buna bagli bir guc transistoru ile voltaj ayari saglayip motor devrini ayarlayabilirsiniz.

Bir diger yontem uygun gucte seri direncle motora giden akimi sinirlayabilirsiniz.

Daha bir kac yöntem var. Pwm yöntemi ile motor devri ayari veya ayarli smps ile gibi... Siz hangisini seçerseniz onun uzerine ilerleyebilirsiniz.

Cevaplar için Teşekkür ederim. Hala araştırıyorum. Emin olmadan ve bilen birinin yanında denemeden kendi başıma yapmak istemiyorum. Dc 24 volt motoru 60 liraya aldım. Yaptığım sistemde motor dişlisi belti çekip bırakıyor. Bunu da 3 ayrı hızda yapmak istedim.

Sayın serkan

Benim de aklıma merdiven butonunda yanan ışık geldi. Ufak ampül direnç yardımıyla yakılmıyor mu? Yukarıda yazmışsınız.

"Bir diğer yöntem uygun gücte seri dirençle motora giden akimi sınırlayabilirsiniz." Diye.

Üç kademeli anahtara ya da tek tek anahtara, 24 voltu sırayla 18 volt - 12 volt ve 6 volt olarak dirençle bağlayıp motora enerji verebilir miyim?

Şu devre işimi görür mü? Devrede bulunan led ekranın yanındaki 2 ufak buton voltajı azaltıp artırmak için mi?

https://tr.aliexpress.com/item/DC-D...beaOx5mfer5P3bBCDFR9GtwDVLLm366oaAvVfEALw_wcB

Moderatör tarafında düzenlendi:
O iki buton ekranda giris ve cikis voltajlarini goruntulemek icin. Hangi tarafi tiklarsaniz o tarafi gösteriyor.

Onde ortada bulunan dik trimmer pot ile voltaj ayarlaniyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri