Kumandaya motorun hızını ayarlayabilecek motoru durdurup başlatacak tuşlar atamak

centrum00

Üye
Çok bilgimin olmadığını belirterek sizlerden yardım istiyorum.
1) Bu motoru (12 v 40 rpm ) bazen akü ile bazen de normal priz ile çalıştırmak istiyorum.
2) Motor en fazla 10 kiloyu çevirecek şekilde olacak ve hızlı olmasına gerek yok rpm değeri max 10-20 arası benim için yeterli
3) Uzaktan kumanda ile motorun hızını azaltıp arttırmak ve motoru durdurup çalıştırmak üzerine olmalı
4) Diyelim ki kumanda üzerinden 10 rpm e kadar düşürebiliyorum, Motorun bağlı olduğu makine üzerinde de bir kontrol düğmesi olmalı ve bu düğmeyi çevirdiğim zaman daha da ağır moda geçmesi lazım ki rpm 1-2 lere düşsün bu rpm seviyesine düştüyse kumanda üzerinden azaltıp arttırma çalışma da olmasa da olur
Belki örnek verirsem daha iyi anlaşılır. Araçlarda arazi moduna geçiririz vitesi onun gibi düşünebiliriz.

Yorumlarınızı bekliyorum. Saygılarımla

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ıstedıgın senaryo cıddı bır materyal ve calısma gerektıren bır senaryo .
oncelıkle elındekı motora uygun dc motor surucusune ıhtıyacın var .
ıkıncı olarak ıstedıgın komutların sayısına baglı kumandalı yonlendırme kıtı ..
kumanda tuslarına basınca rolelerınden cıkıs verecek bır kumanda devresı dıyelım .
en hassa ve bulunması rısklı olan ozel bır şaft sıstemı ..senın komutun ıle agır calısma sartları dıye edlendırdıgımız dusuk devır yuksek guc moruna gırecek elektrıksel kontrollu yahut manuel kontrollu bır reduktor sıstemı .
burada proje bazında degılde yuzeysel fıkırler alma olasılıgın var ..gercekten uzerınde zaman harcanması gereken bır calısma ...mantık olarak karmasık bır sıstem degıl lakın uygun materyallerı toplama ve onları en saglıklı sekılde entegre etmen ıcın enstruman arastırmasına ıhtıyacın olacak

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri