Kuluçka Çevirme Sistemi Hakkında Destek

mlkpo

Üye
arkadaşlar günlerdir ugraşıyorum benim makinanın otomatik çevirme sistemini yapamadım pic ile ugraşan arkadaşlar varsa düzen şu şekilde olacak fotograflardada görürsünüz devre çalışmaya başlayınca ileri çevime mili dönecek işaretledigim yere swiç koyacagız swiçe bastıgın da motor bekleme ye geçecek belirli bir zaman aralıgı yapacagız (bir veye iki saat aralıgı gibi)ayarlanan süre dolunca motor ters istikamete dönecek tabi o ters istikamete de bir swiç koyup motor beklemeye geçecek (bir veye iki saat aralıgı gibi)yani bu süreç bu şekilde devam edecek motor çıkış devresine h köprü veya röle sistemi koyabiliriz taki yumurtalar çıkana dek 20 gün falan ..yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler

istediğin çok zor bir iş değil pic ile yapılır kolaylıkla ama bu işi programlanabilen haftalık aylık timerlar var onunla yapmak daha kolay çünkü pic için devre yapmak gerekiyor

@mlkpo, fotoğrafları inceledim, güzel birşey yapmışsınız, tebrikler.
Motoru bahsettiğiniz gibi kontrol etmek için devre yapmayı düşünüyorsanız, daha doğrusu böyle bir imkanınız varsa, iş görecek birşeyler yazıp çizip burada paylaşmak isterim.
Eğer böyle bir imkanınız yoksa, şunu önerebilirim:
Resimdeki gibi bir zaman ayarlı priz alın:

494434d1400580398.jpg

Size 2 tane de limit switch gerekecek:

v_limit_switch.jpg

Bir tane de bağımsız çift kontaklı 220 bobinli röle:

electromechanical-relay-27966-4652425.jpg

Şu tür bir devre kurarak makinenizi kolaylıkla kontrol edebilirsiniz:

kulukaevirmefotolar.gif

Zaman ayarlı prizi istediğiniz aralıkta ayarlayınca (1-2 saat gibi) priz her çıkış değiştirdiğinde rölenin konumu değişir, motor bir yöne döner, limite ulaşınca switch motoru durdurur. çıkış tekrar değişince de bunun tam tersi olur.

Kolay gelsin

Pic ile hiç uğraşma maliyet artar. Piyasada 30-40 tl civarında günlük/haftalık timerler var onları kullan.

ustalar önerileriniz çok güzel teşekkür ederim bunu bir arkadaş verdi pic ten anlayan ustalar bunda sadece sorun swiç basık kaldıgı zaman diger swiçe geçtiginde motor durmuyor sanırım programda eksiklik var bu gibi mesela

BASLA:
IF TUS0=0 THEN 'Tuşa basılmadığı zaman Tus=1 dir basılınca 0 olur.
TOGGLE LED0 ' LED'in durumunu değiştir yak veya söndür.
WHILE TUS0=0 ' hala tuşa basılı tutuluyor ise
wend ' bırakılıncaya kadar bekle.
endIF ' tuş bırakılınca buraya geç.,

ustam bi deneyeyim eline saglık butona bastıgı anda duruyor dimi bu

ali 29 ustam bunun bas dosyası varmı dunu dene me mayetinde süreyü 10 veya 20 saniye olurrmu yani her şeyi düzenledikten sonra çalışmasını 15 dakka beklemek yarine 20 saniye gibi yapabilirmiyiz yada sen 20 saniyelik hex gönder nasıl arzu edersen teşekkürler...

güzel bir sistem olmuş. yalnız somunu bronz veya sarı malzemeden yapmanda fayda. bunun gibi sistemlerde somun ve vida aynı malzeme kullanılırsa yağlansa bile sarma yapabilir.

denemen için buton ekledim
ilk gönderdiğimde hata vardı onuda giderdim
ayrıntılar proteus dosyaı içinde yazılı
kolay gelsin...

boşuna devrelerle uğraşma :çift zaman ayarlı flaşör röle kullan bekleme 2saat çalışma 5-10sn,motor eksantrik hreket yapacak şekilde ayarla..

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri