Kullanacağım kondansatör ve genel sorular

ex8

Üye
Merhaba

Devrede kullanacağım bir sensöre kondansatör takılması gerekli ve "4.7uF 400v Elektrolit Kondansatör" önerilimiş.Çünkü sensör dalgalanmalara karşı kendine reset atıyormuş.

Size soracağım şey şu bu kondansatör değerleri 4.7uF ve 400V tam olarak nedir?Yani uF birimi olduğunu ve birimler arası dönüşümler yapıldığını gösteren bir kaç eğitici makale buldum ancak işin altyapısını bilmediğim için havada kaldı yani 4.7uF tam olarak nedir?

Ayrıca 400V ? Yani kondansatör 400V'ta kadar mı depo edebiliyor? 400V un aşağısındaki değerlerde sızıntı mı yapmıyor?

Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim

Teşekkürler

4.7 uF kondansatörün kapasitesidir. Yani elektrik yükü depolama miktarı. 400V ise o kondansatörün dayanabileceği maksimum gerilimdir. Siz 400V luk kondansatörü 1.5 v ile şarj ederseniz o size 1.5v verir.

• Beğen
Tepkiler: ex8
4.7 uF kondansatörün kapasitesidir. Yani elektrik yükü depolama miktarı. 400V ise o kondansatörün dayanabileceği maksimum gerilimdir. Siz 400V luk kondansatörü 1.5 v ile şarj ederseniz o size 1.5v verir.

Yorumunuz için teşekkür ediyorum

Voltaj kısmını bugün okudukça anlamaya çalıştım onu anladım ancak hala anlayamadığım şey kondansatörün kapasitesi dediğiniz "uF".Onu basitçe yazabilir misiniz?
1.) Yani bu 4.7uF kapasitesine ulaşınca mı 1.5V sızdırmasını yapıyor?
2.) Depolama/Boşalma süresini bu mu değişitiriyor?
3.) 2. yazdığım doğruysa bu kondasatörün beslendiği kaynağa göre belirli bir şarj/deşarj süresinin hesabı varmıdır varsa bu nedir?

Teşekkürler :)

Kapasiteyi şöyle duşunun bir havuz gibi. Suyu da elektrik yükü. Siz ne kadar doldurursanız havuz o kadar dolar. Ancak doldurabileceğiniz maksimum bir sınır vardır. 1 faradlık kondansator 1v luk potansiyel fark altında 627x1016 (10 üzeri 16) adet yüklü parçacık depolar. Mikro farad ise faradın milyonda biridir.
Evet kondansatörün kapasitesi şarj deşarj suresini etkiler.
Şarj deşarj suresi kabaca şöyle hesaplanır. T=RxC (c kapasite farad cinsinden 4.7uF = 4.7x10-6 farad R şarj yada deşarj direnci ohm cinsinden) T suresi kondansatörün yaklaşık %63unun dolma süresidir. Tamamı ise 5T kadar surede dolar.
Dikkat ederseniz %63 u T suresinde kalan ise 5 katı surede doluyor. Bunun sebebi ise şudur. Boş kondansatörün iç direnci çok düşüktür ve çok akım çeker. Dolmaya başladıkça direnci artar. Tam olarak dolduğunda doğru akımda açık devre gibi davranır. Akım çekmez.

Yani örnek vermek gerekirse çok aç bir şekilde sofraya oturduğumuzda hızlı hızlı yemek yeriz. Yemeğe direnç göstermeyiz. Doymaya başladıkça yemek yeme hızımız azalır. Yemeğe direnç gosteririz. Doyunca da bırakırız.

Kapasiteyi şöyle duşunun bir havuz gibi. Suyu da elektrik yükü. Siz ne kadar doldurursanız havuz o kadar dolar. Ancak doldurabileceğiniz maksimum bir sınır vardır. 1 faradlık kondansator 1v luk potansiyel fark altında 627x1016 (10 üzeri 16) adet yüklü parçacık depolar. Mikro farad ise faradın milyonda biridir.
Evet kondansatörün kapasitesi şarj deşarj suresini etkiler.
Şarj deşarj suresi kabaca şöyle hesaplanır. T=RxC (c kapasite farad cinsinden 4.7uF = 4.7x10-6 farad R şarj yada deşarj direnci ohm cinsinden) T suresi kondansatörün yaklaşık %63unun dolma süresidir. Tamamı ise 5T kadar surede dolar.
Dikkat ederseniz %63 u T suresinde kalan ise 5 katı surede doluyor. Bunun sebebi ise şudur. Boş kondansatörün iç direnci çok düşüktür ve çok akım çeker. Dolmaya başladıkça direnci artar. Tam olarak dolduğunda doğru akımda açık devre gibi davranır. Akım çekmez.

Cevaplarınız için teşekkür ederim :)

Sizide daha fazla yormak istemiyorum ama son bir kaç aklımdakileri sormam gerek:)
Kondansatörün düzenleyici olarak çalışmasının perde arkasında bu dediğiniz tanecikler yani 4.7uF'lik kapasite var değil mi? Yani kondansatörü besleyen kaynakta herhangi bir sapmada hazırda bekletilen 4.7uF'lik kısımdan ne kadar az ise ok adar kondansatör bu tanecikleri devreye salıyor ve bizim istediğimiz stabiliteyi sağlıyor?Ve ayrıca bu kondansatör besleyici bir kaynaktaki ne kadar fazla sapmaya karşı koyabilir?

İkinciside şu:
Ufak bir örneği emsal olarak almak istiyorum sorum şudur.12V 1,5A DC adaptör ile bu konuda da bahsettiğimiz 4.7uF 400V değerindeki kondansatörün dolma ve boşalma zamanını hesaplayabilir miyiz?

Teşekkürler :)

Kondansatörün filtre olarak kullanılması (yani sizin belirttiğiniz şekilde sapmaları engellemesi) tamamen kondansatörün deşarjı ile alakalıdır. Voltaj dalgalanmalarında deşarj olarak stabiliteyi sağlıyor. Kondansatörün kapasitesi de belirttiğim gibi deşarj süresini etkiliyor. Yani yüksek kapasiteli bir kondansatör daha iyi filtreleme yapıyor. Tabi burada gerekli kapasite değerini hesaplayarak optimizasyon sağlanmalıdır. Gereksiz yere yüksek kapasiteli kondansatör kullanmak çok afedersiniz eşekle taşınabilecek yük için kamyon kullanmaya benzer.
Sorunuza gelince bu hesabı yapmak için kondansatörün şarj ve deşarj direncini bilmek gerekiyor.
http://www.emo.org.tr/ekler/d0a9bd083154d3d_ek.pdf
şu linkte kondansatörler ile ilgili anlatımlar mevcut.
http://www.elektronikders.com/ders_index_dosyalar/End_Elt/RL_RC SABİTESİ.htm
şu linkte de örnek soru çözümleri var. İnceleyin gerekirse yine yardımcı olurum.

Kondansatörün filtre olarak kullanılması (yani sizin belirttiğiniz şekilde sapmaları engellemesi) tamamen kondansatörün deşarjı ile alakalıdır. Voltaj dalgalanmalarında deşarj olarak stabiliteyi sağlıyor. Kondansatörün kapasitesi de belirttiğim gibi deşarj süresini etkiliyor. Yani yüksek kapasiteli bir kondansatör daha iyi filtreleme yapıyor. Tabi burada gerekli kapasite değerini hesaplayarak optimizasyon sağlanmalıdır. Gereksiz yere yüksek kapasiteli kondansatör kullanmak çok afedersiniz eşekle taşınabilecek yük için kamyon kullanmaya benzer.
Sorunuza gelince bu hesabı yapmak için kondansatörün şarj ve deşarj direncini bilmek gerekiyor.
http://www.emo.org.tr/ekler/d0a9bd083154d3d_ek.pdf
şu linkte kondansatörler ile ilgili anlatımlar mevcut.
http://www.elektronikders.com/ders_index_dosyalar/End_Elt/RL_RC SABİTESİ.htm
şu linkte de örnek soru çözümleri var. İnceleyin gerekirse yine yardımcı olurum.

Yorumunuz ve paylaştığınız linkler için teşekkürler :)

Konuyla alakalı biraz daha fazla fikirlerim oluştu.Kendi sorumun cevabını şu formülde buldum sanırım [T=R*C] Sırasıyla birimlerinin saniye, ohm, farad.Ayrıca o kadar küçük ms değerleri benim devremde çok çok önemsizmiş :).

Kullandığım devrede yaklaşık olarak 20K ohm dirence sahip kullanacağım kondansatör 4,7uF değerine sahip hesapladığımda
->t = 20.000 * (4,7*1/1.000.000)
->t = 94*1/1000
->t = 94milisaniye

Bu hesabım doğru mu acaba ?

Teşekkürler

Evet bu 94ms suresi %63 unun dolması için geçen süre siz bunu 5 ile çarptığınızda 470ms sizin kondansatörün dolma suresi oluyor.

• Beğen
Tepkiler: ex8

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri