Konverter

Iyi aksamlar herkese kolay gelsin elimde bir amfi konvertörü var sağlam çalışır durumda sizi rahatsız etme sebebim şu aklıma takılan ve öğrenmek istediğim bir bilgi mosfetler Tl494 ile sürülüyor öncelikle her sinyal çıkışında 3 mosfet var her gate bacağında 100R direnc bağlı bunların haricinde gate bacakları ile gnd arasında 220R direnç var bu direncin amacı nedir bunu öğrenmek istiyorum şimdiden sağolun cevaplar için

Ekli dosyalar

• 20190219_224243.jpg
    20190219_224243.jpg
    597.7 KB · Görüntüleme: 15
Burada sorunuzun adi "mosfet nasil surulur?" Oluyor.

Giristeki seri direnc gate akimimi sinirlamak icin gate ile negatif uc arasindaki direnc ise dilim dondugunce anlatayim bir mosfet transistör gibi davranmaz gate ucu vir kapasitor gibidir akim cekmek ister ve siz gate ucuna verdiginiz sinyali kessenizde bir sure iletimde kalabilir. Bu direnc bu nedenle gate ucunu saseye baglayarak iletimde kalmasini engeller.

Ayrica mosfetler cok kıl parcalardir. Nemden bile etkilenmek ( kıl kapmak derler ya ) onun gibi mesela sinyal kaynagi ile mosfet arasi biraz uzun olsun aradaki bakir hat bir anten gibi davranıp mosfeti iletime bile sokabilir.

Yani ince hesap bir is bu mosfet surme konusu.

Ben bilgim kadar ekledim. Degerli arkadaslarimizda daha fazlasini ekleyebilirler.

Iyi forumlar.

hem Vgs iletim voltajı hemde anfinin Q çalışma noktası için, ses sinyali bu değer etrafında yükseltilir

amp90.gif

Gate ucuna takılan direncin kullanılma nedeni aslında mosfetin kendi iç yapısında da sığalık var. Bu direncin takılma nedenlerinden bir tanesi bu sığalığı söndürmek.

Bu adreste bu direncin neden gerekli olduğu oldukça güzel açıklanmış. Pratikte burada yazılanlara göre 10Ω'dan başlayıp gerektikçe arttırın demişler.

Bana 100 Ω direnç fazla gözüktü. Bu mosfetin D ucuna bağlanan direnç olmasın.

Mosfetin G ucuna takılan direncin hesaplanması için bu belgeye bakabilirsiniz.

Düzenleme :

Yükseltici olduğu benim gözümden kaçmış. Benim aklım güç elektroniğine gitti. @hearthief 'in de bahsettiği gibi başka bir devrenin de parçası olabilir.

Baştan sona Mosfet kullanan bir yükselticinin tasarımı, LTSpice benzetim programı ile test edilmesi bu adreste anlatılmış.

Mosfet ile yükseltici

Son düzenleme:
H
Gate ucuna takılan direncin kullanılma nedeni aslında mosfetin kendi iç yapısında da sığalık var. Bu direncin takılma nedenlerinden bir tanesi bu sığalığı söndürmek.

Bu adreste bu direncin neden gerekli olduğu oldukça güzel açıklanmış. Pratikte burada yazılanlara göre 10Ω'dan başlayıp gerektikçe arttırın demişler.

Bana 100 Ω direnç fazla gözüktü. Bu mosfetin D ucuna bağlanan direnç olmasın.

Mosfetin G ucuna takılan direncin hesaplanması için bu belgeye bakabilirsiniz.

Yükseltici olduğu benim gözümden kaçmış. Benim aklım güç elektroniğine gitti. @hearthief 'in de bahsettiği gibi başka bir devrenin de parçası olabilir.
Hayır gate ucunda 100R çaylak değilim o kadar ustam
Ayrıca hepinize teşekkür ederim Serkan ustam kafamdaki soru isaretini net bir şekilde giderdi

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri