Kontaktör Röleden Çıkış Verince 24VDC enerjinin anlık kesilmesi

vet 24vdc
arkadaşlar anlatmaya çalıştığım şey benim sistemim tamamen otomatik çalışıyor ama bir adet motorumun kontrolü sahada çevirmeli buton ile yapıyorum yazılımda o inpu geldiğinde plc röle çektirip kontaktör çekilmesi gerekiyor amaa ben o inputu yolladığımda röle çektiğinde kontaktöre +24 gidince anlık panoda 24vdc güç gidip geliyor hemen sayılamayacak sürede ama plc enerjiside anlık kesildiği için sistem tamamen duruyor ben kısa devre olduğu kanatindeyim ama nerede kontrol etmem gereken iki yer var kontaktör bobini ve röle ve ac devresi ac 380 geliyor röle +24 gönderiyor bu kontrolleri yaptım
Sayın @İbrahim Gültepe arkadaşım, öncelikle anlatmak istediğini kısa kısa cümlelerle ifade edersen konuyu daha kolay anlarız. Valla ne yalan söyleyeyim sorunu anlamak için 4-5 kere okumak zorunda kaldım.

Anladığım kadarıyla devrenizde bir yanlış bağlantı olabilir. Bunu tespit etmek için sırayla bazı enstrümanları devre dışı bırakıp deneme yapabilirsiniz.

1- PLC den ilgili çıkışı ayırıp input vererek deneyin, sorun olup olmadığını gözlemleyin. Eğer sorun varsa input bağlantısını kontrol edin. Sorun yoksa;

2- Plc-röle bğlantısını yapıp, kontaktörü ayırıp tekrar deneme yapın. Sorun varsa plc-röle hattınızı kontrol edin. Buradaki bağlantıar doğru yerden yapılmış mı? Röle sağlam mı kontrolünü yapın. Sorun yoksa;

3- Kontakörün bağlantısı, doğruluğu ve sağlamlığı kontrol edilmeli.

4- PLC beslemesi yapan güç kaynağı yeterli gücü sağlayabailecek kapasite de mi? PLC çıkışındaki röleleri ve kontaktörleri hangi güç kaynağı ile sürüyorsunuz?

5- Diğer çıkışları aktif ettiğinizde bir sıkıntı olmuyor mu? Yoksa daha deneme imkanınız olmadı mı?

6- Bir tahminde bulunayım. Sanki bu çıkış aktif olduğunda 2 güç kaynağının + uçları çakışıyor veya bir kısa devre olabilir. Bu durumda da güç kaynağı kendini korumaya alıp çıkışı kesiyor. PLC stoplayınca çıkıştaki sorun ortadan kalkınca tekrar devreye giriyor ve sistemi beslemeye devam ediyor.

Bunları bir kontrol edebilrsiniz. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sayın @İbrahim Gültepe arkadaşım, öncelikle anlatmak istediğini kısa kısa cümlelerle ifade edersen konuyu daha kolay anlarız. Valla ne yalan söyleyeyim sorunu anlamak için 4-5 kere okumak zorunda kaldım.

Anladığım kadarıyla devrenizde bir yanlış bağlantı olabilir. Bunu tespit etmek için sırayla bazı enstrümanları devre dışı bırakıp deneme yapabilirsiniz.

1- PLC den ilgili çıkışı ayırıp input vererek deneyin, sorun olup olmadığını gözlemleyin. Eğer sorun varsa input bağlantısını kontrol edin. Sorun yoksa;

2- Plc-röle bğlantısını yapıp, kontaktörü ayırıp tekrar deneme yapın. Sorun varsa plc-röle hattınızı kontrol edin. Buradaki bağlantıar doğru yerden yapılmış mı? Röle sağlam mı kontrolünü yapın. Sorun yoksa;

3- Kontakörün bağlantısı, doğruluğu ve sağlamlığı kontrol edilmeli.

4- PLC beslemesi yapan güç kaynağı yeterli gücü sağlayabailecek kapasite de mi? PLC çıkışındaki röleleri ve kontaktörleri hangi güç kaynağı ile sürüyorsunuz?

5- Diğer çıkışları aktif ettiğinizde bir sıkıntı olmuyor mu? Yoksa daha deneme imkanınız olmadı mı?

6- Bir tahminde bulunayım. Sanki bu çıkış aktif olduğunda 2 güç kaynağının + uçları çakışıyor veya bir kısa devre olabilir. Bu durumda da güç kaynağı kendini korumaya alıp çıkışı kesiyor. PLC stoplayınca çıkıştaki sorun ortadan kalkınca tekrar devreye giriyor ve sistemi beslemeye devam ediyor.

Bunları bir kontrol edebilrsiniz. Kolay gelsin.
Hocam 6 maddenin doğru sorun çözüldü çok teşekkür ederim 🙏

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri