Kompanzasyonda dengesizlik var.

ozan3554

Üye
:eek::eek::eek:işletmemızde kompazisyonda sıkıntımız var . sirketimizde sureklı calısan 3 tane450 A 2 tane 400A kaynak makınası sureklı calısıyor bunlar benı cezaya dusuruyor ne zaman klımayı acayım gun ıcınde 1 saatlık arayla ceza gelmıyor . kompazısyon bakımdan gecti 4 tane kondansator deyıstı (05-05-05-7,5) .akım trafosu deyıztı 400/5 bırde rekatıf guc rolesı deyıstı entes marka RG3-12CS model takıldı .klıma acıkken cezaya gırmıyorum ama klımayı kapayım cezaya giriyorum hemen aktif reaktif %37 oluyor . bu sorun gecede aynı sekılde aktıf reaktif ceza giriyorum. kapasıtıf bakımdan sonra duzeldı . ama aylık baktıgımız zaman aktif ve kapasıtıf halen cezada Bakım yapalı 5 gun oldu .aylıkta aktıf reaktif%60 aktif kapasitif% 38 bı dusuyor 1 puan ama ıkıgundekı yaptıgı anormalıksıkıntı yaratıyor
bana yardımcı olabırlırmısınız .sebeblerını yazabılısenız sevınırım...:eek::eek::eek::eek:

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Klasik kompanzasyon ile,sorununuzu çözmeniz MÜMKÜN DEĞİLDİR.Tristörlü veya ALRON türü
kompanzasyon uygulayarak sorununuzu çözebilirsiniz.Bahsettiğim çözümlerin dışındaki çözümler
ile vakit kaybetmeyin.

Son düzenleme:
kapasitiften ceza yiyorsunuz galiba ilk once yapmanız gereken ilk kademelerdeki kondansator degererini bir alt degerde seciniz sisteminize mono faze kondastatorler yerlestiriniz.fakat iş yeriniz ani yuklendigi icin kaynak makinaları yani cok ani yuk degişimleri oldugu icin sisteminiz harmonik sistemdir bunlar icin en uygun sistem tristor tetiklemeli siztemlerdir yani uzman bir ekibten yardım almanız gerekir internete aratırsanız daha fazla bilgiye ulasa bilirsiniz

bu sıstemı uran kısıler bana yeterelı bılgı vermıyor cagırdıgım zaman benım mesai saatlerimin dısında gelıs bırseyler yapıp gıdıyorlar ama sorun hep ayn devam edıyor fikirleriniz için cok tesekkurler yardımlarınız beklıyorum

sizin siteminizi normal kompanzasyonla dengeleyemsiniz cunki yukleriniz cok ani degişen yukler onlar gelip giderler nasıl olsa sizden paralarını alıyorlar bir uzmandan yardım alın googlede ani değişen yukler icin kompanzasyon diye aratırsanız biraz bilgi sahibi olursunuz bu arada kompazisyon degil kompanzasyon

arkadaşım tristorlu kompanzasyon yapman lazımm normal roller kaynak makinası ve benzeri yklerın olduğu yerde cevap vermez bzmde bie atölyemz var bvi suru kaynak makinası bi surur redressor var ve bzm kullandığımız sistyem smart svc tavsiye ederim ....

Smart SVC nin kurulumu klasik kompanzasyon sistemlerinden pek farkı yoktur
Ekstra olarak 3 kademe tristör modülü tetikleme uçlarını bağlamanız gerekmekte ve 3 adet şönt reaktörü

Smart SVC'nin avantajları:
Daha az kondansatör kademesi kullanırsınız.
Dengesiz sistemler için monofaze ve difaze kondansatör kullanmanıza gerek kalmaz.
Kapasitif yükleri de kompanze edebilirsiniz.
Hızlı değişen sistemleri rahatça kompanze edebilirsiniz.
Kondansatörler daha az devreye girip çıkacağı için kontaktörlerin ömrü uzar.
Endüktif ve kapasitif oranlarınız ceza oranlarının çok altında kalır.
Algılama min akımı 3mA olduğundan düşük akımlardada kesintisiz çözüm alırsınız

Smart SVC Nedir

Smart SVC yeni nesil bir kompanzasyon cihazıdır. Fakat klasik kompanzasyon rölelerinin aksine sadece kondansatör kademelerini kullanarak sisteme cevap vermeye çalışmaz bunun beraberinde endüktif yük sağlayan bobinlerin de (şönt reaktör) güçlerini ayarlayarak devreye alır. Bu sayede klasik rölelere göre sisteme çok daha hızlı ve tam olarak cevap verir. Klasik roleler belli sayıda kondansatöre sahip olduğu için sistemin ihtiyaç duyduğu bütün reaktif güçleri tam olarak karşılayamaz sadece mümkün olan en yakın değeri bulmaya çalışır. Ayrıca anahtarlama mekanik kontaktörler vasıtası ile yapıldığı için hızlı girip çıkan yüklere cevap verme yeteneği sınırlı olmaktadır. Smart SVC ise endüktif bobinlerini her faz için istenen güçte açarak sistemin ihtiyacını tam olarak karşılar. Anahtarlama işlemi ise tristörler ile yapıldığı için sisteme cevap süresi çok kısadır. Bu yöntem sayesinde klasik kompanzasyon rölelerinin zorlandığı işletmelerde bile Smart SVC sistemi rahatlıkla kompanze edebilmektedir.

Kullanım Alanları:
.Benzin İstasyonları, Fazla sayıda monofaze kondasatör eklemek yerine smart svc ile 5 kademe trifaze
kondansatör ile oranları %3 ve aşağı seviyelerine indirebilirsiniz
.Bankalar, fazlar dengesiz kapasitif yük ağırlıklı az kademe ile yine kesintisiz çözüm sağlayabilirsiniz,
banka daki kapsitif etki büyük ise yani genel müdürlük gibi yüksek kapasiteli UPS'ler var ise kademe ye
şönt reaktörü bağlayarak kapasitif kompanzasyonda yapabilirsiniz ister 1-2-3 fazlı
.Marketler, fazlar dengesiz bu tür işletmelerdede az sayıda kademe ile kesintisiz çözüm sağlayabilirsiniz
.Asansörler, hızlı girip çıkan yükler smart svc'nin sisteme cevabı 50ms olduğundan bu tip işletmelerdede
kesintisiz çözüm sağlarsınız
.Kaynak atolyeleri, hızlı girip çıkan yükler bu sistemdede smart svc kesintisiz sorunu çözer ve az kademe
kullanarak çözüm sağlarsınız
.Ofisler, fazların dengesiz olduğu işletmelerdir az sayıda kademe ile smart svc ile çözebilirsiniz
.Presler, hızlı yüklerin olduğu işletmelerdir smart svc ile çözebilirsiniz
.Okullar , fazların dengesiz olduğu işletmelerdir. az sayıda kademe ile smart svc ile çözebilirsiniz
.Hastahaneler, fazların dengesiz ve hızlı girip çıkan yüklerin olduğu işletmelerdir, smart svc ile
çözebilirsiniz

Tristörlü kompanzasyon pahalıya mal olur sana.önce çözüm üretmeye çalış bence.
1)Kullanılan kaynak makinaları kaçar watt?Trafo gücü nedir?
2)işletmede başka kullanılan makine,UPS,klima vb. neler var?
3)Şu anda kurulu kompanzasyon sisteminde kondansatörlerin değerleri nelerdir?(Trifaze ve monofaze olduğunu belirt.)
4)Günde 3 defa endeks al.Aktif,endüktif ve kapasitif değerleri kaydet.Buradan cezaya sebebiyet verecek makinaları bulmaya çalış.Yani ne çalıştığı veya çalışmadığı zaman kapasitif endüktif yükseliyor?

kaynak makinasının hızında devreye kondansator alabılecek bir role varmı tristorlu haricinde

Olduğunu söylemedim fakat kaynak makineleri benim bulunduğum şantiyede de var.Fakat kompanzasyon değerlerim gayet iyi.İlk aşamada tristörlü kompanzasyon düşünmek kolaya ve maliyete kaçma yoludur kanımca.Eğer mevcut ana panoyla olmayacak bir durum varsa lokal kompanzasyonla da bu iş pekala çözülebilir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri