Kompanzasyon Sistemi Sorunu

pinku

Üye
Merhabalar,

Çalıştığım firmada kompanzasyon ile ilgili bir sorunla karşılaştım. Fazların arasında akım dengesizliği görünüyor. Bunu nasıl iyileştirebilirim? Şebekeden mi kaynaklı yoksa kompanzasyonun kendisinden mi?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhabalar,

Çalıştığım firmada kompanzasyon ile ilgili bir sorunla karşılaştım. Fazların arasında akım dengesizliği görünüyor. Bunu nasıl iyileştirebilirim? Şebekeden mi kaynaklı yoksa kompanzasyonun kendisinden mi?
Öncelikle konuyu ilgili bölümde açmalısınız.forum yöneticilerinden konunun ilgili bölüme taşınmasını rica edebiliriz ayrıca forumda arama yapmanızda yarar var sorunuzun cevabı forumda mevcuttur.saygılarımla

Nerden ölçtüğünüz akımlarda dengesizlik var ve bu size ne sorun yarattı ; endüktif tüketimden cezaya mı girdiniz ; eğer kompanzasyon sistemi dengesiz akım çekiyorsa ilk önce elinize pens avometre alıp bütün kondansatörlere ait akımları tek tek ölçerek kontrol edin .Kompanzasyon sisteminizde bir fazlı kondansatör grupları var mı ?

Son düzenleme:
Kompanzasyon faz akımlarındaki dengesizliği düzeltmez, akım ile gerilim arasındaki faz açısını düzeltir. Dengesizliğin nedeni yüklerin fazlara dağılımıyla alakalıdır.

Evet, tali panoda yük dağılımında bir aksilik var... Yükler, fazlara dengesiz dağıtılmış... Sanırım ilgili güç panosundan yük dağılımı dengelenebilir değil mi?

Evet, tali panoda yük dağılımında bir aksilik var... Yükler, fazlara dengesiz dağıtılmış... Sanırım ilgili güç panosundan yük dağılımı dengelenebilir değil mi?
ilk önce sisteme ait bir proje varsa onu inceleyin ; Türkiye de herşeyin mümkün olma olasılığı varsa da başlangıçta yanlış yük dağıtımı yapılma olasılığı biraz düşük ; sonradan bazı yükler devre dışı mı kalmış bunu daha net görebilirsiniz.

Sistemin projesi yok malesef. Yapan firma proje bırakmış olabilir ancak yok ortada, bulamadık. Kompanzasyon panosundaki cihazlara ve bağlantılarına bakılabilir ama çok zor iş. Ben kompanzasyondan anlayan firmalarla temasa geçtim. Yarın veya haftaya gelip inceleyecekler. Dolayısıyla bu konudaki çözümü paylaşacağım forumda.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri