Kombi fanı rulman değişimi hakkında fikir alışverişi

duranhoca

Üye
Değerli forumdaşlar, kış geldi çattı, kombimiz Baykan Ay model oluyor. Kendileri tam lazım olacak ya E02 hatası verdi. Hanım da kaşları çattı, ne yapıyorsan yap durumu kurtar mesajını verdi. İnternette kısa bir araştırma beni fana yöneltti. Açtım kombiyi, sağa sola bakıyorum. Buldum, işte orada, fan dönmüyor! Hemen servis aramalar, fan dönmüyor demeler "abi tamir 150, sıfır 350 TL" vay babanın sakalına. İnternette 180 TL, itine dök. Bu kombi servisi sahtekarlarinin yatacak toprağı yok. Neyse fanı da söktüm, 2 tane rulman var, kirden vs artık dönmek istemiyorlar . Balata spreyi ile temizledim, WD 40 benzeri bir sprey ile yağladım, geri taktım. Şimdi cillop gibi oldu. Asıl mesele şu bu fan rulmanlarıni yenilemek istiyorum. Var mı daha önce bu işi yapan?

Ekli dosyalar

• IMG_20191101_195647.jpg
    IMG_20191101_195647.jpg
    292.2 KB · Görüntüleme: 162
  • IMG_20191101_195704.jpg
    IMG_20191101_195704.jpg
    293.2 KB · Görüntüleme: 118
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Keşke rulmanları söktüğünüzde üzerindeki numaraları fotoğraf çekerek alsaydınız.

Özel durumlar hariç rulmanlar standarttır ve genel itibarı ile üzerine katalog numaraları işlenir.Eğer üzerinde ki numaralar elinizde varsa yada söküp okuyabilirseniz gidip aynısını alacaksınız.

Birde rulmanları yatağına oturtmanın usulu vardır.buna dikkat edin takarken.

Keşke rulmanları söktüğünüzde üzerindeki numaraları fotoğraf çekerek alsaydınız.

Özel durumlar hariç rulmanlar standarttır ve genel itibarı ile üzerine katalog numaraları işlenir.Eğer üzerinde ki numaralar elinizde varsa yada söküp okuyabilirseniz gidip aynısını alacaksınız.

Birde rulmanları yatağına oturtmanın usulu vardır.buna dikkat edin takarken.
Teşekkür ederim,. Rulmandan bulurum inşallah. Oto krikosunu da pres olarak kullacagim :)

Dostum hiç rulmanlar ile uğraşma inan sargılar dayanana kadar rulmanlar dayanır sadece rutin olarak yağla yeterli
Değerli forumdaşlar, kış geldi çattı, kombimiz Baykan Ay model oluyor. Kendileri tam lazım olacak ya E02 hatası verdi. Hanım da kaşları çattı, ne yapıyorsan yap durumu kurtar mesajını verdi. İnternette kısa bir araştırma beni fana yöneltti. Açtım kombiyi, sağa sola bakıyorum. Buldum, işte orada, fan dönmüyor! Hemen servis aramalar, fan dönmüyor demeler "abi tamir 150, sıfır 350 TL" vay babanın sakalına. İnternette 180 TL, itine dök. Bu kombi servisi sahtekarlarinin yatacak toprağı yok. Neyse fanı da söktüm, 2 tane rulman var, kirden vs artık dönmek istemiyorlar . Balata spreyi ile temizledim, WD 40 benzeri bir sprey ile yağladım, geri taktım. Şimdi cillop gibi oldu. Asıl mesele şu bu fan rulmanlarıni yenilemek istiyorum. Var mı daha önce bu işi yapan?

İlk fotoğraftaki üstte bulunan iki vidayı sök rotoru çıkartıp altta ve üstte bulunan rulmanları çektirme yardımı ile çektirip yerine yenisini takacaksın bu işlemleri yaparken sargılara dikkat edin.Resimden tam belli değil fakat 608z rulmana benziyor.Marka olarak fag,skf,snr,timken,doc marka alabilirsin ama derim ki rulmanları yağladıktan sonra ses yok ise ve çalışmasında sıkıntı yoksa hiç rulman değiştirme işine girme derim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri