Klimadan elektrik almak

smartpin

Üye
merhaba arkadaşlar, klimanın bağlı oldugu duvarda priz yok, klimanın icindeki klemensten bir kablo çıkarmak problem olur mu acaba? cok agir birsey baglanmayacak, sadece bir laptop baglanacak cikan fise.

baglanirken gormedim, duvardan cikan kablolar dis uniteye mi gitti ic uniteyemi bir fikrim yok, klima inverter model

cevaplar icin simdiden tesekkurler

Ekli dosyalar

• IMG_8633.JPG
    IMG_8633.JPG
    220.2 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_8634.JPG
    IMG_8634.JPG
    217 KB · Görüntüleme: 44
  • IMG_8635.JPG
    IMG_8635.JPG
    242 KB · Görüntüleme: 46
Merhaba. Dış üniteye freon gazıyla elektrik (enerji) bağlantısı bulunur, ancak ana elektrik girişi üst resimlerdeki gibi iç ünite üzerinde bu ünitenin elektrik giriş klemensinden (mavi, kahve, sarı-yeşil kablo üzerinden) olur. Nizami olarak iç ünite klemensinden laptopa elektrik çekmeniz uygun değil, ancak topraklı priz olmadığı ve yakın buattan çekilen bu klima enerji kablosu gibi 4*1.5 mm' lik başka kabloyu sıva üstü topraklı prizle odanın uygun yerine bir elektrikçiyle odadaki ayni buattan çektirebilirsiniz. Bu sıvaüstü prizin toprak hatlı priz olması ve bu şekilde çekilmesi bazı laptoplarla toprak hattını mutlaka gerektiren elektronik cihazlar (masaüstü PC, dijital osiloskop, vb.) için düşünülerek toprak hatlı çekilmesi çok daha iyi olur. Kolay gelsin.

Merhaba. Dış üniteye freon gazıyla elektrik (enerji) bağlantısı bulunur, ancak ana elektrik girişi üst resimlerdeki gibi iç ünite üzerinde bu ünitenin elektrik giriş klemensinden (mavi, kahve, sarı-yeşil kablo üzerinden) olur. Nizami olarak iç ünite klemensinden laptopa elektrik çekmeniz uygun değil, ancak topraklı priz olmadığı ve yakın buattan çekilen bu klima enerji kablosu gibi 4*1.5 mm' lik başka kabloyu sıva üstü topraklı prizle odanın uygun yerine bir elektrikçiyle odadaki ayni buattan çektirebilirsiniz. Bu sıvaüstü prizin toprak hatlı priz olması ve bu şekilde çekilmesi bazı laptoplarla toprak hattını mutlaka gerektiren elektronik cihazlar (masaüstü PC, dijital osiloskop, vb.) için düşünülerek toprak hatlı çekilmesi çok daha iyi olur. Kolay gelsin.
Detayli cevabiniz icin cok tesekkurler, ben bir priz baglantisi yapmayi dusunmedim aslinda, cihazin hemen yanina disi bir fis koyup orada surekli calisan, hic sok tak olmayacak bir laptop baglamak istiyorum, klemensin asagiya bakan (vidali) 1-2-3 numarali baglanti noktalarindan renkler uyacak sekilde baglanti alsam calismasina mani bir durum olusurmu diye merak etmistim, kahverengide klima calissada calismasada sürekli elektrik var gozukuyor, yani bu duvardaki faz olmali, mavi notr ve sari yesil toprak olmali, baglantiyi yaptim diyelim, kisadevre vb durumlar olmadigi takdirde (duzgunce baglarsam olmayacaktir) ne gibi sorunlar olabilir acaba, klima takilmadan duvardan sarkan kablolardan ek almam ile bu klemensten baglanti almam arasinda bir fark varmidir acaba?
tesekkur ederim

merhaba arkadaşlar, klimanın bağlı oldugu duvarda priz yok, klimanın icindeki klemensten bir kablo çıkarmak problem olur mu acaba? cok agir birsey baglanmayacak, sadece bir laptop baglanacak cikan fise.

baglanirken gormedim, duvardan cikan kablolar dis uniteye mi gitti ic uniteyemi bir fikrim yok, klima inverter model

cevaplar icin simdiden tesekkurler
Klimacı arkadaşlar daha iyi bilir, inverter klimalarda elektrik girişi daha çok dış ünite üzerinde oluyor. İç ünite üzerindeki bağlantılar üniteler arası sinyalleşme için kullanıyor. Bunun ötesinde sayın @binbaşı 'nın da belirttiği üzere işlemlerinizi normlara uygun yaptırmanız her halükarda menfaatiniz gereğidir.

Klimanın bağlı olduğu buattan bir hat daha çekseniz daha sağlıklı olur bence.

Klimaların genellikle dış ünitesine enerji verilir(iç üniteye bağlanan modellerde oluyordu eskiden ) öte yandan iç üniteden alacağınız enerji iç ünitedeki yada dış ünitedeki haberleşme ve kontrol kartlarına zarar verebilir (gövde kaçağı , parazit, kısa devre vb.)bu önerilen bir durum değildir bence , buattan uygun kesitte kablo ile bir priz yaptırmanız klimanız ve diğer cihazların sağlığı için bu pahalılıkta önereceğim yegane şey olur, kolay gelsin.

Klimaların genellikle dış ünitesine enerji verilir(iç üniteye bağlanan modellerde oluyordu eskiden ) öte yandan iç üniteden alacağınız enerji iç ünitedeki yada dış ünitedeki haberleşme ve kontrol kartlarına zarar verebilir (gövde kaçağı , parazit, kısa devre vb.)bu önerilen bir durum değildir bence , buattan uygun kesitte kablo ile bir priz yaptırmanız klimanız ve diğer cihazların sağlığı için bu pahalılıkta önereceğim yegane şey olur, kolay gelsin.
Aynı linye kullanılacaksa buattan almanın da bir farkı yok. Uzatma kablosu kullanılsın daha mantıklı başka prizden.

Kıymetli cevaplar icin tesekkur ederim, bende tereddut ettigim icin konu acma geregi duydum, en mantiklisi klimayi ellememek, iyi gunler dilerim

Detayli cevabiniz icin cok tesekkurler, ben bir priz baglantisi yapmayi dusunmedim aslinda, cihazin hemen yanina disi bir fis koyup orada surekli calisan, hic sok tak olmayacak bir laptop baglamak istiyorum, klemensin asagiya bakan (vidali) 1-2-3 numarali baglanti noktalarindan renkler uyacak sekilde baglanti alsam calismasina mani bir durum olusurmu diye merak etmistim, kahverengide klima calissada calismasada sürekli elektrik var gozukuyor, yani bu duvardaki faz olmali, mavi notr ve sari yesil toprak olmali, baglantiyi yaptim diyelim, kisadevre vb durumlar olmadigi takdirde (duzgunce baglarsam olmayacaktir) ne gibi sorunlar olabilir acaba, klima takilmadan duvardan sarkan kablolardan ek almam ile bu klemensten baglanti almam arasinda bir fark varmidir acaba?
tesekkur ederim
Merhaba. Evet, aslında öncelikle daha basit ve kolay yol olarak sizin düşündüğünüz yolu da düşündüm, Ancak bu şekilde nizami olmayacak bir şekli uygulanmış olurdu. Yoksa buatın çıkışında T bağlantısıyla ayni kablodan sadece PC, laptopu çalıştırabilmk bir sakıncayı oluşturamaz. Bu uygulamayı tavandaki ampul duyundan ikili elektrik kablosuyla rezistanslı elektrik ocağını bununla çalıştırmaya benzetmek mümkün. Bu tip bir uygulamayı Elazığ Fırat Üniversitesi kampusünde devlet öğrenci yurt odalarındaki prizlerin alçıyla kapatılmasıyla öğrencilerin elektrikli ocaklarını tavandaki aydınlatma duyundan merkezi ısıtma sistemi arızalı olduğundan üşümemek amacıyla bu yanlış uygulamayı yapmasına benzetiyorum. Bu öğrencilerin seçtiği ocak için seçtikleri kablo kesiti 0.50 'lik kabloydu ve watt değeri fazla ocaklar devredeyken kablo aşırı ısınıyordu. Antalya'dan gelip üşüdüklerini ve prizlerin alçıyla kapatılmasıyla bu uygulamaya başvurduklarını belirten Antalyalı öğrenciler nizami olmayan bir uygulamayı seçmek zorunda kaldıklarını belirtmişlerdi. Aslında benim demek istediğim sizin bu tür zorunluluğunuz bulunmayıp buatlardan birden fazla hattı birbirinden bağımsız çekebilmekte özgürsünüz. Sizin sorduğunuz soruyla yurtlardaki öğrencilik anım aklıma geldi. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri