klima fanı sürekli çalışıyor

Merhaba arkadaşlar 12000 btu FAKİR marka Klima kompresör devreden çıkınca fan aynı hızda çalışmaya devam ettiğinden oda ısısını hemen düşürüyor.Kompresör devreden çıktıgı anda fanının durmasını veya düşük devire geçmesini istiyorum.Klimanın kullanma klavuzunda elektrik planıda yok ..
Ic unite boru sensorun arizali ola bilir

Aynı sorun yeni kurulum yaptırdığım Sunny AT12 klima iç fan durmuyor..
Cihaz özelliğinde fanın durmama gibi proglanma ihtimali var mı?

Hava sirkülasyonu yaptığı için 1 dk içerisinde 4-5 derece düşüyor.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Aynı sorun yeni kurulum yaptırdığım Sunny AT12 klima iç fan durmuyor..
Cihaz özelliğinde fanın durmama gibi proglanma ihtimali var mı?

Hava sirkülasyonu yaptığı için 1 dk içerisinde 4-5 derece düşüyor.
Fan hızını otomatik e aldığımda hiç durmuyor. Hızlı üflemeye aldığımda ayarlarının ısıyı yakaladiktan sonra duruyor. Sanırım sorunu çözdüm. Tsk.

Sayın Ustalar, benimde klimamın dış ünitesinden bazen sürekli bazen de arada sırada olmak üzere pervane sesi geliyor ve bu ses beni ve komşuları rahatsız ediyor.Gaz takviyesi yapan başka bir usta bu pervane sesinin kesilemeyeceğini, çünkü pervanenin bulunduğu yerin kapalı olduğunu, açılamayacağını söyledi.Klima Arçelik marka olup bayağı eski bir model.On-Onbeş senelik kadar.12000 BTU'luk bir klima.Yani Arçelik'in ilk modellerinden.Ekmeğini yemiş diyebilirsiniz ama servise gitti geldi,sözde herşey elden geçti, bakımı yapıldı,epey masraf yapıldı, ama bu sorun ortaya çıktı.İkinci bir sorun;klima üç beş dakika kadar çalışıyor sonra kompresör duruyor ve iç ünite fanı sıcak hava üflemiyor., bu devamlı böyle oluyor.iç ünite fanı çalışıyorken iç ünite gösterge panelinde 3M işaretli göz yeşil yanıyor.Bu 3M anlamı nedir? Klimanın bulunduğu ortam 20 metrekare civarında gayet muhafazalı bir ortam.Kumandadan sıcaklık derecesini ne kadar arttırırsam arttırayım ortamın sıcaklığı 16, 17 dereceleri geçmiyor.Özellikle bu pervane sesinin,klimanın dış ünitesi servis ortamında sökülerek, kesilmesi mümkünmüdür?Değerli önerilerinizi esirgemeyeciğinizi umuyorum.Saygılar.

Arkadaşlar biraz sonra bahsedeceğim konuda bilgisi olup beni aydınlatan olursa çok sevineceğim. Benim evde General fujitsu soğutmada 19000 btu, ısıtmada 25000 btu gücünde inverter klima var. İnverter klimalar hakkında bildiğim, klima devamlı olarak çalışır, ortam ayarlanan ısıya geldiğinde çalışma gücünü kendisi düşürür. Her defasında durup tekrar çalışma yapmayarak fazladan elektrik kaybını önler. Çünkü klimalar en çok elektriği ilk çalışmaya başladıklarında harcıyorlar. Gelelim benim sorunuma, benim inverter klima , 10 dakikada bir duruyor, motor durunca sıcak hava üflemeyi kesiyor. 1 dakika sonra tekrar motor çalışmaya başlıyor. İnverter klima olduğu için çalışmasının hiç durmaması lazım, sadece devrin düşmesi lazım. İnverter diye daha pahalıya aldım , elektrikten tasarruf ederek daha karlı olurum diye düşünmüştüm. Benim klimada bir sorun mu var acaba, bu konu hakkında bilgisi olan cevap yazarsa sevinirim.

Kardesim inverter klimalarda devreden cikar iceride ihtiyac yoksa senin klimanda is gaz arizasi gibi gorunuyor bi baktirmani tavsiye ederim

arkadaslar aynı sorun bugun basıma geldı cıhazımı kumandadan kapatıyorum dıs unıte fanı calışmaya devam edıyor ve durmuyor yardımcı olursanız sevınırım bılgı amaclı

arkadaslar aynı sorun bugun basıma geldı cıhazımı kumandadan kapatıyorum dıs unıte fanı calışmaya devam edıyor ve durmuyor yardımcı olursanız sevınırım bılgı amaclı
Dis unitenin fanini kontrol eden rolesi buyuk ihtimal kontaklari yapismis. Kontrol karti uzerindeki roleler olcu aleti ile kontrol etmelisiniz,

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,901
Son üye
reisaziz34

Yeni konular

Geri