Fakir Klima İç Ünite Fanı ve Elektrik Şeması

sckrgl

Üye
selam arkadaşlar 12000 btu FAKİR marka klima sıcak konumda çalışırken oda istenilen sıcaklığa ulaştığında kompresör devreden çıkıyor fakat iç ünite fanı aynı hızda çalışmaya devam ettiğinden hem oda çabuk soğuyor hemde klimanın karşısında oturanı rahatsız ediyor. Kompresör durduğunda iç ünite fanınıda duracak şekilde baglantısını değiştirebilirmiyiz veya FAKİR marka klimaların elektrik şeması elinde olan varsa paylaşabilirmi?? teşekkürler..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
selam arkadaşlar 12000 btu FAKİR marka klima sıcak konumda çalışırken oda istenilen sıcaklığa ulaştığında kompresör devreden çıkıyor fakat iç ünite fanı aynı hızda çalışmaya devam ettiğinden hem oda çabuk soğuyor hemde klimanın karşısında oturanı rahatsız ediyor. Kompresör durduğunda iç ünite fanınıda duracak şekilde baglantısını değiştirebilirmiyiz veya FAKİR marka klimaların elektrik şeması elinde olan varsa paylaşabilirmi?? teşekkürler..
sevgilidostum bahsettin olsayı gercekleştirmek biraz tecrübe isteyen bir konudur ama yapılmayacak bir şey değildir.
eger iç ünite fanıınız 220 v ile çelışıyorsa fan kablolarını karttan çıkartacaksınız... eger fan kapasitörü kartın üzerinde ise havya ile bu kapasitörü sökeceksiniz.. kart üzerinden kapasitör uçlarına denk gelen soket kablolarına bu kapasitörü lehimleyeceksiniz....fan motorunda kapasitöre bağlanan ana ve yardımcı sargı uçlarıdır bunlar... ana sargıya denk gelen kablo ile müşterek uç sayılan diğer ucu iç ünitenin 1 ve 2nolu uçlarına bağlarsanız fan komp ile beraber çalışır beraber durur.. bu iş beni aşar derseniz akıllı kart denilen piyasada satılan universal kartlardan da takarsınız (yanlız ısıtma konumunda fanı durduruyormu bilmiyorum ctesi 2 tane takacağım süre onemli değilse sizin için dener yazarım sonucu)
sevgiler hakan

Bir AG projesi çizmekteyim ve klima için nasıl kablolama yapmalıyım kafama takıldı? Salon tipi klima kullanacağımızı var sayarsak;

* İç üniteye,
* Dış üniteye,
* (Varsa) iç ve dış ünite arasına nasıl kablo çekilmeli?

Cevap acil gelirse memnun olurum..

5 kW salon tipi bir kılima için yapılabilecek elektriksel bağlantı şekline ihitiyacım var. İç ünite ve dış üniteye çekilmesi gerek kablo çeşitlerine ve (eğer varsa) iç ünite ile dış ünite arasına nasıl kablo çekilmeli. Bunu merak ediyorum.

5 kW salon tipi bir kılima için yapılabilecek elektriksel bağlantı şekline ihitiyacım var. İç ünite ve dış üniteye çekilmesi gerek kablo çeşitlerine ve (eğer varsa) iç ünite ile dış ünite arasına nasıl kablo çekilmeli. Bunu merak ediyorum.

sevgili kardeşim salon tipi klima lar çeşit çeşit olmaklaberaber bağlantılarıda çeşit çeşittir...
kiminde 380 v kiminde 220 v Şebeke girişi vardır.. kimi tüm kartı iç ünitede toplayarak iç dıi ünitede tüm kompenentlerin çalışması için genelde 5 6 adet kablo (besleme hariç) bağlayarak kimindede 10 15 kablo gönderiri kiminde iç te ayrı dışta ayrı kartlar ile işi görür..
senin yapacağın elektriksel bir çizim ise
dış ünitedeki kompenentler şunlardır:
1 kompresör
2 kömpresör için kontaktör
3 220v ile çalışacaksa komp için kondansatör
4 dış fan motoru ve kondansatörü
5 cihaz heat pump lı ise selonoid vana

iç ünite:
elektronik kart
trafo
iç fan ve kondansatörü
iç ünite klepe motoru

eğer buray akadar doğru ise çizimler konusunda sana dosya lar gönderebilrim
sevgiler hakan

Teşekkürler öncelikle Hakan Bey.

Cihaz 380 V, 5 kW. Ben iç üniteye 4x2,5mm²+2,5mm² kablo çekilecek olarak çizim yaptım, dış ünite adına emin olmadığım bir şey göstermedim.

sevgilidostum bahsettin olsayı gercekleştirmek biraz tecrübe isteyen bir konudur ama yapılmayacak bir şey değildir.
eger iç ünite fanıınız 220 v ile çelışıyorsa fan kablolarını karttan çıkartacaksınız... eger fan kapasitörü kartın üzerinde ise havya ile bu kapasitörü sökeceksiniz.. kart üzerinden kapasitör uçlarına denk gelen soket kablolarına bu kapasitörü lehimleyeceksiniz....fan motorunda kapasitöre bağlanan ana ve yardımcı sargı uçlarıdır bunlar... ana sargıya denk gelen kablo ile müşterek uç sayılan diğer ucu iç ünitenin 1 ve 2nolu uçlarına bağlarsanız fan komp ile beraber çalışır beraber durur.. bu iş beni aşar derseniz akıllı kart denilen piyasada satılan universal kartlardan da takarsınız (yanlız ısıtma konumunda fanı durduruyormu bilmiyorum ctesi 2 tane takacağım süre onemli değilse sizin için dener yazarım sonucu)
sevgiler hakan
merhaba size bir sorum olacak elimde sanyo ic unite motoru var buna elktrik vererek calistirmak istiyorum.semasi asagidaki gbi.hangilerine elektrik vermem gerekiyor.

Ekli dosyalar

• 20160831_163553.jpg
    20160831_163553.jpg
    298 KB · Görüntüleme: 33

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular