kitap tavsiyesi

harf

Üye
arkadaşlar şu pıcı tam anlamıyla c dili ile öğreneceyim bir kitap ismi vermisiniz fırat devecinin hı-tchc kitabını indirdim fakat okadar çirkin anlatılıyorki kodları anlayamıyorum
örneyin portb=0x01 yazıyor fakat kodların açıklaması ve proğramın nasıl işem gördüyü açıklanmıyor lütfen bana c ile pıc proğramlamayı öğeneceyim bir kitap verin register yollarını eeprom yollarını datasheet yollarını nasıl kullanacağımı öğreneceyim bir kitap ccsc - pıc c- mikro c- gibi diller deyilde normal c ile hem c dilini hemde pıci öğreneceyim bir kitap tavsiyeniz üzere şimdiden teşekkürler

O kitap sıfırdan başlayanlar için değil zaten.
PIC programlamada belli bir seviyede olanlar için.
Arkadaşın kitabı bence oldukça güzel.
Sana tavsiye edeceğim kitap ise Altaş Yayıncılık'a ait Serdar Çiçek'in CCS C ile PIC Programlama kitabı.

Serdar Çiçek - CCS C ile PIC Programlama

O kitap sıfırdan başlayanlar için değil zaten.
PIC programlamada belli bir seviyede olanlar için.
Arkadaşın kitabı bence oldukça güzel.
Sana tavsiye edeceğim kitap ise Altaş Yayıncılık'a ait Serdar Çiçek'in CCS C ile PIC Programlama kitabı.

Serdar Çiçek - CCS C ile PIC Programlama

peki hocam 1.SORUM ccs c - pıc c -mikro c- bunlar aynı tek c dili ile proğramlanıyor komutları flan aynımı yoksa sadece proğramların ismimi öyle 2.SORUM misalinde ccsc kitabını aldım pıci ve c dilini öğrendim aynı komutları diyer ide lerde derleyicilerde çalıştıra bilirmiyim iar-keil-mikroc- hı-techc gibi 3.SORUM kullanılan derleciye bağlı olarak c dilinin özel durumdan dolayı başka anahtar sözcüklerde olabilir deniliyor bunu nasıl çözecem hadi ben ccsc yi aldım su gibi öğrendim iarda keilde kolaylıkla yapabilecemmi ileriye gidebilecemmi 4.SORUM birinci soruyla aynı gibi ccsc bu dil normal c dilimi yani c ve c++ gibi bilinen dilmi yoka pıc proğramlamak içinmi sadece birde ansı c ye yakınmıdır. kusura bakmayın aklımda hep soru işareti olarak kalıyor yanlış öğrenip emek sarfedip zaman kaybetmek istemiyorum

Hepsinin kendine özgü Konfigürasyon yani yapılandırma ayarları var, hepsi aynı kapıya çıkıyor ama farklılıklar içeriyor. kimisi önceden hazırlanmış ve içeriğini görmediğimiz kodlarla çalışırken kimisi kendi kütüphaneni kendin oluşturma şartı koşuyor. bu kodları ancak asm'ye çevrildiği zaman inceleyebilirsin. Örneğin hitech te yada mcc'de delay_ms diye bir komut yok ama yapabilirsin. kendin yazman gerekir. ccs de bu komut hazır ama içeriğini değiştiremezsin. buna benzer şeyler. yalnız temel itibariyle C hepsi. bütün c dillerinde if(data == 1) {... } komutu çalışır. bazı dillerde int(integer) 8 bitlikken diğer bi dilde 16 bit yapıda olabilir. bu kullanacağın derleyicinin yardım dosyalarını okuyarak bulabileceğin şeyler. ama ilk olarak C dilini öğrensen iyi olur. Çünkü çok geniş C dili üzerine yazılmış kitaplar mevcut. sonrasında belki başka kitap bile almana gerek kalmayabilir. Yardım dosyaları bir çok kitaptan daha iyi hazırlanmış çünkü.

Bu kitap PLC proğramlama kitabı mı?Nereden indireceğiz.Hangi siteden indireceğiz .Paylaşırsan sevinirim.

Hepsinin kendine özgü Konfigürasyon yani yapılandırma ayarları var, hepsi aynı kapıya çıkıyor ama farklılıklar içeriyor. kimisi önceden hazırlanmış ve içeriğini görmediğimiz kodlarla çalışırken kimisi kendi kütüphaneni kendin oluşturma şartı koşuyor. bu kodları ancak asm'ye çevrildiği zaman inceleyebilirsin. Örneğin hitech te yada mcc'de delay_ms diye bir komut yok ama yapabilirsin. kendin yazman gerekir. ccs de bu komut hazır ama içeriğini değiştiremezsin. buna benzer şeyler. yalnız temel itibariyle C hepsi. bütün c dillerinde if(data == 1) {... } komutu çalışır. bazı dillerde int(integer) 8 bitlikken diğer bi dilde 16 bit yapıda olabilir. bu kullanacağın derleyicinin yardım dosyalarını okuyarak bulabileceğin şeyler. ama ilk olarak C dilini öğrensen iyi olur. Çünkü çok geniş C dili üzerine yazılmış kitaplar mevcut. sonrasında belki başka kitap bile almana gerek kalmayabilir. Yardım dosyaları bir çok kitaptan daha iyi hazırlanmış çünkü.
peki hocam c ve c++ ile deitelin kitabı var pc proğramı için önce bu kitabı alıp öğreneyim sonra ccsc kitabınamı geçeyim nasıl yol çizeyim kendime şimdiden teşekkürler

peki hocam 1.SORUM ccs c - pıc c -mikro c- bunlar aynı tek c dili ile proğramlanıyor komutları flan aynımı yoksa sadece proğramların ismimi öyle 2.SORUM misalinde ccsc kitabını aldım pıci ve c dilini öğrendim aynı komutları diyer ide lerde derleyicilerde çalıştıra bilirmiyim iar-keil-mikroc- hı-techc gibi 3.SORUM kullanılan derleciye bağlı olarak c dilinin özel durumdan dolayı başka anahtar sözcüklerde olabilir deniliyor bunu nasıl çözecem hadi ben ccsc yi aldım su gibi öğrendim iarda keilde kolaylıkla yapabilecemmi ileriye gidebilecemmi 4.SORUM birinci soruyla aynı gibi ccsc bu dil normal c dilimi yani c ve c++ gibi bilinen dilmi yoka pıc proğramlamak içinmi sadece birde ansı c ye yakınmıdır. kusura bakmayın aklımda hep soru işareti olarak kalıyor yanlış öğrenip emek sarfedip zaman kaybetmek istemiyorum

Komutlar aynı diyemem.
Aslında CCS ve mikroC'nin, oldukça kendine has bir yapısı var.
Ancak genel notasyon ve sözdizimi C'dir.
ANSI C'ye yakın bir derleyici istiyorsan, HI-TECH ve C18'si önerebilirim...
Keza IAR da öyle.
Ben başlangıçta olduğun için sana CCS filan önerdim.
Zira daha çok Türkçe kaynak var, onların hakkında.
Ancak ben zorlanarak öğrenebilirim diyorsan HI-TECH ve C18'i de öğrenerek başlayabilirsin...
Ayrıca sen C yapısı hakkında genel bilgilere sahip olursan, hepsinde kolaylık yaşarsın...

peki hocam c ve c++ ile deitelin kitabı var pc proğramı için önce bu kitabı alıp öğreneyim sonra ccsc kitabınamı geçeyim nasıl yol çizeyim kendime şimdiden teşekkürler

Aslında ilk önce C'yi iyice öğren sonra da PIC programlamada C'yi öğren demek istemem.
Bana soracak olursan, PIC programlamada C'yi öğren.
Kafana takılan şeyler olduğunda ise ANSI C kaynaklarına başvur.
Sonuçta Windows yazılımları gerçekleştirmeyeceksin.
C dilinin çok derin altyapısını öğrenmene gerek yok, öğrenme sürecinde...

Şimdi şöyle söyleyim, C ve C++ dilleri birbirlerinden farklı diller ama büyük benzerlikler içeriyor. Dr. Rıfat Çölkesen'in kitapları var ve oldukça C dilinde iyi bir kitap. Şimdi sana neden C dilini öğren diyorum onun sebebi ise, C dilini sen sadece bir mikrokontrolör için değil, bir çok mikro kontrolör ve pc tabanlı derleyiciler içinde kullanabilirsin. Ama Serdar Çiçeğin kitabında yarım yamalak bir C ve bir kaç alıştırmadan başka bişey elde edemezsin. Ama bu kitabıda alma demiyorum. Ben her kitabı alırım. Bu CCS üzerinede olan kitabınıda epey bi önce CCSyi üst düzey bilmeme rağmen aldım. Okumaktan zarar gelmez. Ufak tefek tiyolar içeriyor. Özellikle Sen bu konuda yeni başlıyorsun galiba. Onun için sana tavsiyelerim 1.16F877A Proje tasarımı (Feyzi Akar) 2.Bu CCS Üzerine kitap. 3.Rıfat Çölkesenin kitabı. bunlar sana bir takım işlerine ışık tutabilir. Şimdi balıklama C ye atlayıp ve Sadece Bu CCS üzerine kitabı alırsın. Sen ancak kitaptakilerle sınırlı kalırsın. Ama yok ben PIC ile uğraşmayacağım C Dilini öğrenmek istiyorum dersen. Sadece Rıfat Çölkesenin kitapları ve Google ;) C++ ağır gelebilir. Çünkü onun yapısı C Dilinden biraz farklı. Zaten C++ Dili ile PIC Programlayan bir tek derleyici var onuda pek tavsiye etmem. Diğer derleyiciler C, Pascal ve Basic.. Kolay gelsin. Çalışmalarında başarılar..

feyzi akarın kitabını aldıydım fakat assembely dili ile yazıldığı için öğrenmem çok zor lduğu için bıraktım ccsc kitabını dün aldım fakat onuda pek anlayamadım muhtemelen benden kaynaklanan birşey yoksa çok kişi iyi olduğunu söylüyor vede dediyiniz gibi ileriye gidemeyeceyim için pek okuma hevesim kalmadı sanki ccsc de vakit kaybı ve geriye beyin yorgunluğu bir iz bırakacak gibi geldi. benim istediyim pıcın tüm foksiyonlarını registerlerini pıclen içli dışlı olabilecek çok iyi açıklayıcı ansı c standartlarında hı-tech derleyicisindede kullanabileceyim bir pdf de olabilir.ama ansı c ve hıtech ile kendimi zorlayarak öğrenmeye çalışacam kontrol kalemi arkadaşlarımızdan bu konuda ansı c ve pıc ile hitech derleyicisinde çalışacağım bana öğeneceyim üzerinde tartşmalar yapan site veya pdf öğreneceyim tüm kaynak linkler bilgileri hepsini burda toplayıp çalışmak istiyorom ve bunu kontrol kalemi arkadaşlarımızdan rica ediyorum emeyi geçen herkese çok teşekkürler

Feyzi akarın kitabını almışın madem aç iyice bi oku.. Sonra zaten kullanacağın mcu 'nun pdf lerini okuman şart. registerler vs.. hepsi orada.. ccs c derleyicisi varsa examples klasörü var.. aç bak içinde ne yapmış adamlar ne etmiş.. bunlar zor şeyler değil.. Ledi nasıl yakmış haberleşme nasıl yapılmış.. tabi ha deyince olacak iş değil. Bilene kolay. Al eline bi 16f628A, bir programcı, bir de üçbeş led direnç 100nF 5v güç kaynağı falan çalışmalara başla.. uygulamaya geç. deneye yanıla bişeyler öğren. Herkes gibi :D kitapdakileri uygula.. derleyicilerin en stabil olarak çalışanlarını araştır indir pc'ne kur.. denemekten zarar gelmez dimi :D Kemal Sunal'ın Televizyoncuyla sohbet anındaki olaya dönmesinde :D Umarım çalışmalarında başarılı olursun..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri