Kira-tadinda-gelen-elektrik-faturasi

kesmez

Profesyonel Üye
Son düzenleme:
Elektrik maliyetleri , 150 Kw gibi saçma bir sınırı v.s kimse savunamaz bu kesin...

Lakin 2 bin küsür KW nedir yahu 3+1 evde ? Bunun mantıklı bir açıklaması var mı?

Son düzenleme:
Kullanım ve sayaç incelenmeden karar vermek olmaz .
Araştırılması gerekir .

Eskiden yıllar öncede günlük 5 kw uyğulaması ( 1.kademe 2. kademe ) vardı sonra iptal oldu .
Zaten 4 kademe var ( diğer sözleşme T1 -T2 -T3 -T4 )

Kademe sadece elektrikte yok suda da var .
https://www.iski.istanbul/web/tr-TR/musteri-hizmetleri/su-birim-fiyatlari1

Zamları savunmuyorum .
Adaletli kısmı ?
Ziyanlığı önlüyor tasarruf yaptırıyor .
Parası olana sorun yok ?

Diğer alış verişlerimizde .
Ürün satın alacaksınız
1 adet ve 100 adet ürün almak .
Birim fiyatları aynı değil .
100 adet ürün alım daha ucuz fiyat .

Elektrik ve suyun tersi durum .

Birim fiyatlar aynı olmalı .
1 adet ürün alsan 100 adet ürün alsan ürünün birim fiyatı ?
Rekabet farkı ile kademeli ve % yüzdeli olmalı .
Bu fiyatların dışına çıkılmamalı .

benim bildiğim adet/miktar artıkça fiyat düşer.
işyerleri ne yapsın buzdolabı fırın çalıştırmasınmı.
amaç ürün maliyetini , satış fiyatını artırmak gibi görünüyor.
iran doğal gazı azaltacak dediler ..
hemen sanayide elektrik kesintisine başladılar.
https://www.haberturk.com/iran-dan-turkiye-ye-gaz-akisi-basladi-3321471-ekonomi
1 gün gaz kesildi diye..
hiç sormazlarmı 1 günlük ihtiyaç için neden gaz deposu yok.
yoksa var da niyetmi bozuk.

Geçen ay 240 gelen faturam bu gün 407 tl geldi alah sonumuzu hayır eylesin.

@kesmez ustam, tuz gölü doğal gaz depoları bu amaçla oluşturulmuş. Yıllık tüketimimizin yüzde 10'u depolanabilecek. Sonraki hedef yüzde 20'sinin depolanabilmesi. O da bugünün tüketimine göre iki buçuk aylık tüketime denk geliyor.

Daha bir kaç sene önce tüketimin gelişmişlik seviyesi sayıldığı dünyamızda, tükettikçe dünyayı kirlettiğimiz düşünülmüyordu. İklim krizinin ne denli bir bela olduğu son bir kaç senede anlaşıldı fakat halen özellikle bazı ülkeler tarafından dünya hızla kirletiliyor!:(

Daha temiz bir dünya için her türlü tüketimi kontrollü bir şekilde azaltmamız gerekiyor. Bu fatura olayında adamın "ben hep 50 TL'lik benzin alıyorum" demesi gibi fatura tutarından ziyade tüketim miktarlarına bakmak lazım. Ha, tutar önemsiz mi, tabi ki gelir gider dengesi için sonuçta tutar bizim için önemli. Mevzu bahsi şahıs da 2000kW üzerindeki tüketimiyle adeta zam yapanları değil, kendini ifşa etmiştir! Yazıktır günahtır, millet o para ile ev geçindiriyor!

Bu arada hep tekrarlıyorum. En ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir. Yalıtım, yalıtım, yalıtım! Napolyon

madem doğalgaz depomuz var 1 gün gaz kesintisi için 3 gün elektrik kesintisi de nedir.
zaten üretici 3 günlük üretim eksiğini ek vardiya koyup yine aynı elektriği harcayacaktır.

herkes bütçesine göre harcıyor. çok tüketme doğa kirleniyor demek yerine temiz enerji üretmek lazım.

@kesmez ustam, sistemi bilmiyorum. Doğal olarak depoların devreye girmesi beklenir. Hangi bölgede sıkıntı var onu da bilmiyorum. Tabi neyin ne kadar önemli ve değerli olduğunu ancak eksikliğinde anlıyoruz. Kış şartları da çalışmayı zorlaştırmış, sebep olmuş olabilir.

Çok tüketmekten amaç, israf etme anlamındaydı. Yani elimizdekini verimli kullanma. Daha temizi de olmadığına göre, elimizdeki de maalesef kirletiyor.

Karşı komşum kırk senedir Londra'da ikamet etmektedir, yazları Türkiye'ye gelmektedir. Önceki senelerdeki kuraklık ve su sıkıntısında arabaların Şebeke suyu ile yıkanması yasaklanmıştı. Hatta hem sokaklarda hem de havadan helikopterle kontrol uçuşları yapıldığını söylemişti. Bu durumda yakalanana hatırı sayılır bir ceza uygulanıyormuş. Bizde ise param var, parasını verdiğim suyu istediğim gibi harcarım mantığında birçok kişi. Halbuki parasını vemek aynı barajdan beslenmemiz gerçeğini görmezden gelmeyi gerektirmemeli.

piyasada öyle çakallıklar dönüyor yazık günah bizim gibi alın teriyle çalışan insanlara bunu yapanlarda devletin şirketleri ben köyde yaşıyorum içimizde pislik yok faturamızı ödeyecez adamlar gelip okmuyorlar 2-3 ayda bir okuma yapıyorlar tredaşı arıyorum kem küm yapıyorlar onlar okumuyorsa kendiniz okuyup yollayın diye saçma sapan cevaplar veriyorlar ondan sonra kalkıp bana 150kw sınırlaması getiriyor köyde doğalgaz yok daire katı yakıtlı kazan ile ısınıyoruz termosifon kullanıyorum aylık elektrik tuketimi 300-400 kw arası oluyor mecburen gecen ay gelip okumadılar temmuz ayında alınan kömür 650 tlden 1500 tlye cıktı bir dairenin yakt masrafı 1500-2000 tl arası elektriği tüpü katarsan gelin hep beraber polyannacılık oynayalım...
madem doğalgaz depomuz var 1 gün gaz kesintisi için 3 gün elektrik kesintisi de nedir.
zaten üretici 3 günlük üretim eksiğini ek vardiya koyup yine aynı elektriği harcayacaktır.

herkes bütçesine göre harcıyor. çok tüketme doğa kirleniyor demek yerine temiz enerji üretmek lazım.
bize gelen yazı 4 gün kısıtlama çarşamba ve perşembe kapasite max %6 ile çalısılacak biz jeneratör ile destek atacagız

Yani her ay zamanında okuma yapılmasa bile, aylık tüketime bölünerek kademelendirildiğini düşünüyorum. Kesin tespit için üç aylık faturayı görmek gerekiyor.

Artık müsait yeri, çatısı olanlar buraları değerlendirmeli. Tabi herşey maliyet. Geçen bir haber okumuştum, Çin çatıları güneş panelleri ile kapatmaya başlamış. Bir de güneş enerjisinin depolanma olayı var. Bu sorun da pompaj denen güneş enerjisinin üretildiği saatlerde kullanım fazlası enerji suyun düşük irtifadan yüksek irtifaya pompalanması ve sonrasında bu suyun kontrollü olarak bir türbin ve alternatör aracılığıyla yüzde 76 gibi bir verimle geri üretilebilimesini içeriyor.

Belki zamanla karbon temelli (petrol, doğalgaz, kömür, odun) yakıtlardan hidrojen-füsyon enerjisine (güneş gibi tüm yıldızlardaki hayat saçan iki hidrojenin birleşerek bir helyum atomuna dönüşme reaksiyonu) geçiş yapılabilir. Belki o zaman dünyanın çehresi bir nebze toparlanır.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri